خانه / درمان هاي بيماريهاي قلبي / درمان هاي غيرجراحي / کنترل استرس در پیشگیری از بیماری های قلبی

کنترل استرس در پیشگیری از بیماری های قلبی

نکته مهم این است که هرانسانی به شکل متناوب و یا در بیشتر اوقات دچار استرس می‌شود که ممکن است منجر به افزایش فشار خون یا بیماری های قلبی شود. شما ممکن است علایم استرس را به شکل درد، مشکل در مقابله با عفونت‌های خفیفی مانند سرماخوردگی، بی‌خوابی یا احساس اضطراب یا تحریک پذیری و یا درد قفسه سینه حس کنید. ممکن است برخی مکانیسم‌های ناسالم مقابله با استرس را نیز در بدن خود شناسایی کنید (برای مثال افزایش وزن ناشی از غذا خوردن بیش از حد یا شروع به استعمال دخانیات در هنگام استرس).
فراگیری مدیریت استرس، برای سلامتی و از جمله سلامت قلب و عروق مفید است. البته پیش از آنکه محققین روش‌های کنترل استرس را در درمان بیماری‌های قلبی عروقی توصیه کنند، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. در اغلب موارد اگر شما و پزشک متخصص قلب و عروق بر این عقیده‌اید که استرس برای سلامتی قلب شما مضر است، می‌توانید استراتژی‌های مختلفی را جهت مدیریت استرس بکار ببرید که عبارتند از:
• با خانواده و دوستان خود در مورد مشکلاتی که شما را ناراحت می‌کنند، صحبت کنید. عشق و حمایت آنها در کاهش شرایط استرس‌زا و در نتیجه پیشگیری از بیماری های قلبی به شما کمک می‌کند.
• اگر در زندگی حس عجله بدلیل ضرورت انجام کارهای مختلف بصورت هم‌زمان دارید، روش‌های “مدیریت زمان” جهت اولویت بندی و تنظیم انتظارات واقع‌گرایانه به شما کمک می‌کنند. محیط کار، کتابخانه یا اینترنت ممکن است روش‌های خاصی را پیشنهاد دهند. همچنین در پذیرش پروژه‌ها و پیشنهادات جدید کاری با احتیاط عمل نمایید تا استرس کمتری داشته باشید و از عوارض ناشی از آن مانند بیماری های قلبی جلوگیری شود.
• برای پیشگیری از استرس و بیماری های قلبی ناشی از آن، از تکنیک‌های آرامبخشی مانند یوگا، مدیتیشن یا بیوفیدیک استفاده کنید و زمانی را به تمرین منظم این موارد اختصاص دهید. گرچه هیچ تضمین قطعی پزشکی وجود ندارد که این روش‌ها بتوانند فشارخون بالا را در  شما کاهش دهند، ولی تحقیقات امیدوارکننده‌ای در این زمینه وجود دارد.
• اگر می‌دانید که مشکل خاصی سبب بروز اضطراب در شما می‌شود با پزشک یا مشاور بهداشتی خود در مورد مراکزی صحبت کنید که جهت رفع این مشکل می‌توانند به شما کمک نمایند. این کمک‌ها در مراکز اجتماعی، بیمارستان‌ها و اماکن مذهبی موجود هستند.
• مشاوره تخصصی یا روان‌درمانی در طول برخی از موارد دشوار، ممکن است به شما کمک کنند. پزشک می‌تواند شما را به یک فرد متخصص ارجاع دهد. اگر مصرف داروهایی مانند ضدافسردگی‌ها برای شما مفید باشند، پزشک یا روان‌پزشک این داروها را برای شما تجویز می‌کنند و مشاوره‌های لازم را به شما می‌دهند تا به پیشگیری از بیماری قلبی و عود آن کمک کنند.
• از درمان ترکیبی برای استرس و در نتیجه بیماری قلبی استفاده کنید: رژیم سالم غذایی، ورزش منظم ، عدم مصرف الکل و محدودیت مصرف کافئین و عدم مصرف سیگار و دخانیات.
اولین گام، مدیریت استرس و پیشگیری از بروز آن است که بویژه در افراد با سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی بسیارمهم می‌باشد. پیشگیری از بروز یک حمله قلبی یا سکته مغزی دیگر (که پزشکان آن را پیشگیری ثانویه می‌نامند) هدف اصلی تیم پزشکی می‌باشد. همچنین، تغییرات سالم در شیوه زندگی اساس پیشگیری از بیماری های قلبی (پیشگیری ثانویه) می‌باشد.
مدیریت استرس باید یکی از کانون‌های توجه و پراهمیت تغییرات سالم در شیوه زندگی مثل کنترل سطح کلسترول خون، کنترل فشارخون، کاهش وزن در صورت نیاز، ورزش منظم و قطع استعمال دخانیات باشد. افسردگی ممکن است با استرس مرتبط باشد و اختلالی است که نیاز به درمان دارد.
البته توجه داشته باشید که احساس درجات اندکی از افسردگی و ناراحتی پس از حمله قلبی یا سکته مغزی طبیعی است.
اگر شما دچار افسردگی پایدارگردید، باید به این نکته مهم توجه نمایید که وضعیت مزبور درمان‌پذیر است و مجبور به زندگی دایمی با آن نیستند. علایم افسردگی عبارتند از: دوره‌های طولانی‌مدت احساس ناراحتی یا ناتوانی در برخورد با مشکلات، حس شدید گناه، احساس بیش از حد نا امیدی و یأس و عدم وجود اشتیاق برای لذت بردن طبیعی از زندگی (مثل رابطه جنسی)، تغییرات غیرطبیعی وزن (کاهش یا افزایش غیرعمدی وزن) و مشکل در ارتباط برقرارکردن با افراد مورد علاقه و همکاران. اگر شما یا فرد مورد علاقه‌تان دچار افسردگی شده‌اید، برای درمان به پزشک مراجعه نمایید. وی به شما درمانهای دارویی یا مشاوره را پیشنهاد خواهد کرد یا شما را به روان‌پزشک یا سایر متخصصین سلامت روانی ارجاع خواهد داد. اگر به علت استرس به بیماری های قلبی عروقی نیز دچار شده اید، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای درمان شما را اتخاذ نماید.

مطالعه مقاله درمان بیماری های قلبی

منبع: بیمارستان شهید رجایی