کاهش فشار خون بالا

تغییر روش زندگی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند:

–        یکی از رلهای کاهش فشار خون بالا این است که وزن خود را در صورت زیاد بودن آن کاهش دهید. افزایش وزن بر قلب فشار وارد می آورد. در بعضی موارد، کاهش وزن تنها درمان لازم برای فشار خون بالا است.

–        برای کاهش فشار خون بالا به طور منظم ورزش کنید.

–        برای کاهش فشار خون بالا از رژیم غذایی سالم استفاده کنید می توانید از رژیم غذایی DASH برای کاهش فشار خون بالا استفاده کنید . برای فشار خون بالا چربی و نمک کمتری بخورید. بیشتر از میوه، سبزیجات و فیبر تغذیه کنید.

–        برای کاهش فشار خون بالا سیگار نکشید.

–        در صورت ابتلا به دیابت، سطح قند خون خود را تحت کنترل در آورید با این کار می توانید به کاهش فشار خون بالا خود کمک کنید .

نکته: پر فشاری خون احتمال ایجاد سکته مغزی را ۴ تا ۶ برابر افزایش می دهد.

–        تأیید وجود فشار خون بالا برمبنای نخستین ویزیت پزشک به اضافه دو بار پیگیری بعدی، با حداقل دو بار اندازه گیری فشار خون در هر ویزیت صورت می گیرد.

–        میزان فشار خون سیستولیک باید عامل اصلی تشخیص فشار خون بالا ، ارزیابی و درمان فشار خون بالا به ویژه در افراد ۵۰ سال به بالا باشد.

–        کمتر از ۵۰% بیماران مبتلا به فشار خون بالا با داروهای فشار خون بالا قابل کنترل هستند.

نکته: شایع ترین علل سکته های ناشی از خونریزی مغزی، فشار خون بالا و آنوریسم مغزی هستند.

تشخیص فشار خون بالا

–        تمام موارد فشار خون بالا باید به تأیید برسند. اندازه گیری فشار خون با روش استاندارد برای تشخیص صحیح بیماران مبتلا به فشار خون بالا اهمیت دارد.

–        چنان چه فردی که دارای فشار خون طبیعی است، مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده شود، ممکن است به اشتباه تحت درمان برای کاهش فشار خون بالا قرار بگیرد و در نتیجه دچار عوارض دارویی کاهش فشار خون بالا شود. کاهش زمان حضور در محل کار، مراجعه غیر ضروری به پزشک و انجام آزمایشات غیر لازم از دیگر عوارض این تشخیص اشتباه و تحت درمان قرار گرفتن برای کاهش فشار خون بالا خواهند بود.

–        از سوی دیگر اگر فردی که مبتلا به فشار خون بالا است، به اشتباه دارای فشار خون طبیعی تشخیص داده شود ممکن است عوارض عروقی ناشی از بالاتر رفتن فشار خون و عدم انجام اقدامات لازم برای کاهش فشار خون بالا وی را تهدید نمایند.

پایش فشار خون

–        پایش (مانیتورینگ یا کنترل مرتب) فشار خون به شکل سرپایی (ABPM، ambulatory blood pressure monitoring) اطلاعاتی درباره فشار خون در طول فعالیت های روزانه و هنگام خواب شب در اختیار قرار می دهد و به ویژه برای ارزیابی فشار خون بالا روپوش سفید مفید است. پایش فشار خون همچنین در ارزیابی فشار خون بالای مقاوم به درمان دارویی، نشانه های کاهش فشار خون، فشار خون بالای دوره ای (حمله ای) به کار می رود و در موارد مشکوک به اختلال عملکرد خودکار و پیش بینی وقایع قلبی عروقی قابل اعتماد تر از اندازه گیری فشار خون در مطب است. پایش فشار خون معمولاً به صورت اندازه گیری خودکار فشار خون، در هر نیم ساعت یکبار، با استفاده از دستگاه مخصوصی که به بدن وصل می شود و در ساعات خواب شب نیز مزاحمتی ایجاد نمی کند، صورت می گیرد.

طبقه بندی فشار خون

–        از آنجا که تمام مراحل فشار خون بالا با افزایش موارد رویدادهای بیماری های قلبی همراه هستند، طبقه بندی های قبلی پرفشاری خون به صورت فشار خون خفیف و فشار خون متوسط، امروزه مورد قبول نیستند و در طبقه بندی فشار خون  جدید بر استانداردهای سیستولیک به همان اندازه استانداردهای فشار خون دیاستولیک تأکید می شود.

–        ارزیابی و طبقه بندی دقیق پرفشاری هایی که به تازگی تشخیص داده می شوند اهمیت دارد.

–        بررسی کامل داروهای کاهش فشار خون بالا مورد استفاده (اعم از داروهایی که با نسخه پزشک دریافت شده اند و داروهای بدون نیاز به نسخه) و مکمل های دارویی اهمیت بسیار دارد.

–        هدف از ارزیابی بالینی در مواردی از فشار خون بالا که به تازگی تشخیص داده شده اند، تعیین وجود فشار خون بالای اولیه یا ثانویه، وجود بیماری عضو هدف و سایر عوامل خطر قلبی عروقی است.

–        خطر بروز بیماری قلبی عروقی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا نه تنها به وسیله سطح فشار خون، بلکه از طریق وجود یا فقدان آسیب عضو هدف یا سایر عوامل خطر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مانند کشیدن سیگار، اختلالات چربی خون و کلسترول و دیابت مشخص می شود.

فشار خون بالای ثانویه

–        « فشار خون بالای ثانویه» بیان کننده این موضوع است که افزایش فشار خون بیمار در اثر بیماری زمینه ای قابل تشخیص ایجاد شده است. با اینکه علل ثانویه فشار خون بالا تنها موجب بروز حدود ۵ تا ۱۰ درصد از پرفشاری های خون می شوند ولی تشخیص این نوع از فشار خون بالا اهمیت بسیار دارد زیرا ممکن است با تشخیص صحیح و درمان مناسب بتوان این نوع از فشار خون بالا را درمان برطرف نمود.

رابطه وزن و فشار خون

–        فشار خون بالا با افزایش وزن بدن ارتباط نزدیکی دارد. میزان بروز فشار خون بالا در افراد دارای افزایش وزن ۵۰% بیشتر است و ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا افزایش وزن دارند. تحقیقات به خوبی آثار مثبت کاهش وزن بر کاهش فشار خون را نشان داده اند و در موارد لازم باید برای کاهش فشار خون بالا ،کاهش وزن به عنوان درمان غیردارویی اولیه یا درمان همراه با روش های دارویی فشار خون بالا توصیه شود. حتی کاهش وزن اولیه در حد ۴ تا ۵ کلیوگرم اثر مثبتی بر فشار خون بالا دارد. کاهش وزن همچنین تأثیر داروهای ضد فشار خون بالا را افزایش و خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

–        وضعیت کاهش فشار خون بالا با کاهش وزن اولیه و کنترل دراز مدت وزن، هر دو با برنامه منظم ورزشی بهبود می یابند.

نکته: فشار خون بالا می تواند توانایی تفکر، به خاطر سپردن و یادگیری را کاهش دهد. فشار خون بالا و کنترل نشده با کاهش شناخت و زوال عقلی سنین بالا ارتباط مستقیم دارد.

مطالب مرتبط :

– کاهش وزن و کاهش فشار خون – معیا ر BMI

– استرس و فشار خون بالا

– کاهش فشار خون با ترک سیگار

– کاهش فشار خون با تغذیه

– توصیه های مهم برای کاهش فشار خون

– کاهش فشار خون بالا با کنترل وزن

– چگونگی کنترل فشار خون

– فشار خون و راههای کنترل آن

منبع: کتاب فشار خون