خانه / تغذيه در بيماريهاي قلبي مختلف / رژیم غذایی بیماران قلبی

رژیم غذایی بیماران قلبی

مواد غذایی و میزان مصرف آنها، نقش زیادی در بهبود و حفظ سلامت قلب و عروق دارند. بنابراین هنگام مصرف مواد غذایی، به ویژه اگر مبتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا یا چربی خون بالا هستید، به موارد زیر که در برچسب های مواد غذایی ذکر شده اند توجه کنید.

• اندازه واحد غذایی: به دقت اندازه واحد غذایی را تعیین کنید و مقادیر کالری و مواد مغذی را در هر مقداری از غذا که قصد مصرف آن را دارید محاسبه کنید و نه برای مقداری که روی برچسب غذایی برای کل مقدار موجود در بسته ذکر شده است (اغلب مقادیر ذکر شده روی برچسب غذایی برای کل ماده غذایی موجود در کنسرو، جعبه یا بسته می باشد). این کار به پیشگیری از چاقی و حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کند.

• کالری‌ها: میزان کالری مورد نیاز جهت کاهش وزن یا حفظ وزن فعلی خود را محاسبه کنید. ترکیب رژیم غذایی را طوری انتخاب نمایید که حداکثر ۳۰ درصد از کل کالری‌های مصرفی از چربی تامین شود تا از چربی خون بالا و بیماری های قلبی عروقی پیشگیری شود.

• چربی کل: چربی اشباع و چربی ترانس، چربی‌هایی هستند که باید مصرف آنها محدود شوند. مقادیر این دو نوع چربی را به هم اضافه کنید (مثلاً ۳ گرم چربی اشباع و ۱/۵ گرم چربی ترانس در مجموع ۴/۵ گرم چربی می‌شود) و بدین‌وسیله مواد غذایی را با هم مقایسه کنید و انواعی را انتخاب کنید که در مجموع مقدار کمتری از این دو نوع چربی را داشته باشند. درصد چربی ترانس نباید بیش از ۲ درصد باشد زیرا که باعث افزایش چربی خون شده و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

• کلسترول: آن دسته از مواد غذایی را انتخاب کنید که کلسترول کمتری داشته باشند. سعی کنید که روزانه کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم کلسترول مصرف کنید. همچنین می‌توانید در این زمینه به توصیه‌های پزشک خود گوش کنید. مصرف مقادیر زیادی کلسترول بد، برای سلامت قلب و عروق مضر است.

• سدیم: سعی کنید که مصرف روزانه سدیم را به کمتر از ۲۴۰۰ میلی‌گرم کاهش دهید. حتی مصرف روزانه کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم بهتر است. اکثر افراد بیشتر از میزان مورد نیاز نمک مصرف می‌کنند که باعث افزایش فشار خون و افزایش خطر بیماری های قلبی می شود.

• کربوهیدرات‌ها: بسیاری از کربوهیدرات‌ها، چربی نسبتاً اندکی دارند (مثل نان، سیب‌زمینی، میوه‌ها و سبزیجات) و قسمتی از مواد مغذی و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌نمایند. سعی کنید میزان مصرف چربی را کاهش دهید و ازکربوهیدرات بیشتری استفاده کنید تا به سلامتی خود و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کنید.

• فیبر: فیبرهای غذایی میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را کاهش می‌دهند. هم فیبرقابل‌حل و هم فیبر‌غیرقابل‌حل مفید هستند.

• پروتئین: اکثر افراد پروتئین بیشتری نسبت به مقدار مورد نیاز خود مصرف می‌کنند. محتوای چربی منابع پروتئینی خود را کاهش دهید. حبوبات و غلات، چربی کم و پروتئین زیادی دارند. غذاهای گوشتی، محصولات لبنی پرچرب و مرغ و ماهی چربی زیادی دارند که خطر ابتلا به چربی خون بالا و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

• ویتامینها و مواد معدنی: ۱۰۰ درصد نیاز روزانه ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را حتماً مصرف کنید.

• مقادیر روزانه: این درصدها بر اساس رژیم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری بیان شده‌اند. بعنوان یک رهنمود کلی مقادیر روزانه ۵ درصد (یا کمتر) پایین و ۲۰ درصد (یا بیشتر) بالا در نظر گرفته می‌شوند. سعی کنید مقادیر روزانه ویتامین و مواد معدنی خود را افزایش داده و مقادیر روزانه چربی و کلسترول را کاهش دهید تا به پیشگیری از فشار خون بالا، چربی خون بالا و بیماری های قلبی عروقی کمک کنید.

با اندکی تمرین یاد می‌گیرید که چگونه فوراً ارزش غذایی یا اطلاعات مربوط به برچسب غذایی را تجزیه و تحلیل کنید.

مطالعه مقاله درمان فشار خون بالا در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی

منبع: بیمارستان شهید رجایی