درمان چربی خون با میوه ها و سبزی ها

بیشتر گیاهان (سبزی ها و میوه ها) به علت فیبر و الیافی كه دارند، باعث كاهش كلسترول و تری گلیسرید خون می شوند. البته تاثیر گیاهان در كاهش چربی خون یكسان نیست، تاثیر برخی از آنها بیشتر است و به دلیل خاصیتی كه در كاهش كلسترول و تری گلیسرید خون دارند، برای تهیه دارو استفاده می شوند.

دربین گیاهان، سیر بیشترین قدرت را در كاهش چربی خون دارد و بیش از صد صنعت داروسازی در دنیا از سیر، فرآورده های دارویی تهیه كرده اند. سیر علاوه بر كاهش و درمان چربی خون، خاصیت ضد میكروبی و ضد ویروسی دارد و فشارخون و قند خون را كاهش می دهد و خون را رقیق می كند. تمام میوه ها، سبزی‌ها و گیاهان دارویی در صورتی كه زیرنظر پزشك متخصص قلب و عروق مصرف شوند، نقش موثری در كاهش تری‌گلیسرید، كلسترول و به‌خصوص كلسترول بد دارند زیرا فیبر موجود در آنها به چربی های خون پیوند خورده و در روده‌ باعث دفع آنها می‌شود.

 در ضمن، فیبر موجود، عامل ترشح مقداری صفرا در روده‌‌هاست که در دفع چربی نقش دارد. در طب سنتی، گیاهانی نظیر كنگرفرنگی، شوید، نعناع،‌ زردچوبه و خاكشیر به‌عنوان كاهنده‌های گیاهی چربی‌خون شناخته شده‌اند.

آب كرفس و خود كرفس نیز همان‌طور که عامه مردم به آن اعتقاد دارند، می‌تواند چربی خون را كاهش دهد. برخلاف تصور، مصرف زیاد آبغوره برای افرادی كه چربی خون دارند، مناسب نیست.

در میان چاشنی‌ها، آب نارنج بهترین است كه هم برای اعصاب مضر نیست هم در كاهش چربی خون نقش دارد. گرچه بیشتر داروهای گیاهی عارضه كمی دارند اما اگر بیماری به چربی خون بالا مبتلاست ابتدا باید داروهای رایج را مصرف كند. هدف این است كه با اضافه كردن داروهای گیاهی، وضعیت چربی خون بیمار بررسی و به مرور از میزان داروهای مصرفی كم شود. توجه داشته باشید که اختلال چربی خون بالا بیماری مزمنی است و گاهی فرد را مجبور می‌كند تا آخر عمر دارو مصرف كند.

منبع : دلگرم. ایران گراند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

theme