درمان چربی خون با میوه ها و سبزی ها

بیشتر گیاهان (سبزی ها و میوه ها) به علت فیبر و الیافی که دارند، باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون می شوند. البته تاثیر گیاهان در کاهش چربی خون یکسان نیست، تاثیر برخی از آنها بیشتر است و به دلیل خاصیتی که در کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون دارند، برای تهیه دارو استفاده می شوند.

دربین گیاهان، سیر بیشترین قدرت را در کاهش چربی خون دارد و بیش از صد صنعت داروسازی در دنیا از سیر، فرآورده های دارویی تهیه کرده اند. سیر علاوه بر کاهش و درمان چربی خون، خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد و فشارخون و قند خون را کاهش می دهد و خون را رقیق می کند. تمام میوه ها، سبزی‌ها و گیاهان دارویی در صورتی که زیرنظر پزشک متخصص قلب و عروق مصرف شوند، نقش موثری در کاهش تری‌گلیسرید، کلسترول و به‌خصوص کلسترول بد دارند زیرا فیبر موجود در آنها به چربی های خون پیوند خورده و در روده‌ باعث دفع آنها می‌شود.

 در ضمن، فیبر موجود، عامل ترشح مقداری صفرا در روده‌‌هاست که در دفع چربی نقش دارد. در طب سنتی، گیاهانی نظیر کنگرفرنگی، شوید، نعناع،‌ زردچوبه و خاکشیر به‌عنوان کاهنده‌های گیاهی چربی‌خون شناخته شده‌اند.

آب کرفس و خود کرفس نیز همان‌طور که عامه مردم به آن اعتقاد دارند، می‌تواند چربی خون را کاهش دهد. برخلاف تصور، مصرف زیاد آبغوره برای افرادی که چربی خون دارند، مناسب نیست.

در میان چاشنی‌ها، آب نارنج بهترین است که هم برای اعصاب مضر نیست هم در کاهش چربی خون نقش دارد. گرچه بیشتر داروهای گیاهی عارضه کمی دارند اما اگر بیماری به چربی خون بالا مبتلاست ابتدا باید داروهای رایج را مصرف کند. هدف این است که با اضافه کردن داروهای گیاهی، وضعیت چربی خون بیمار بررسی و به مرور از میزان داروهای مصرفی کم شود. توجه داشته باشید که اختلال چربی خون بالا بیماری مزمنی است و گاهی فرد را مجبور می‌کند تا آخر عمر دارو مصرف کند.

منبع : دلگرم. ایران گراند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*