خانه / کسترول خون / توصیه های غذایی برای کاهش کلسترول خون بالا

توصیه های غذایی برای کاهش کلسترول خون بالا

 توصیه های اختصاصی برای کاهش مقدار کلسترول خون :

– از میوه، سبزی و غلات به عنوان پایه غذایی خود برای کاهش کلسترول خون بالا استفاده کنید.

– برای کاهش کلسترول خون بالا روزانه حداکثر ۱۴۰ تا ۱۷۰ گرم گوشت ماهی یا مرغ یا گوشت کم چرب مصرف کنید، از خوردن گوشت هایی مانند سوسیس و گوشت های پرچرب خودداری کنید، از خوردن جگر و قلوه و مغز پرهیز نمایید.

– برای کاهش کلسترول خون بالا به جای شیر پرچرب از شیر بدون چربی یا یک درصد استفاده کنید. ماست و پنیر بدون چربی بخورید.

– به جای غذاهای سرخ از غذاهای پخته شده، بریان یا آب پز استفاده کنید که در کاهش کلسترول خون بالا موثر می باشد .

– به جای چربی های اشباع شده برای کاهش کلسترول خون بالا از چربی های سالم تر استفاده کنید. روغن زیتون را جانشین کره کنید و به جای روغن اشباع شده از روغن monounsaturated استفاده کنید.

– برای کاهش کلسترول خون بالا باید بدانید اگر چیزی در حدود یک قاشق چای خوری کره بر روی یک برش نان می مالید و می خورید می توانید به جای کره، روغن زیتون استفاده کنید تا چربی monounsaturated بیشتری دریافت نمایید. (توجه: اگر از تعداد زیادی برش نان استفاده کنید و بر روی هر برش یک قاشق چای خوری روغن زیتون اضافه نمایید، چربی دریافتی بسیار بالا می رود).

– از اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی، سویا، روغن کانولا، یافت می شوند استفاده کنید و هفته ای یک یا دو بار ماهی بخورید و روغن کانولا و سویا مصرف کنید. هنوز به طور قطعی ثابت نشده است که مصرف مکمل های غذایی حاوی روغن ماهی در دراز مدت برای کاهش کلسترول خون بالا مفید است. در نتیجه مصرف خود ماهی برای کاهش کلسترول خون بالا ارجح است.

– ممکن است مطالبی درباره ی فواید ضدکلسترول  پروتئین سویا و اثر آن بر روی کاهش کلسترول خون بالا شنیده باشید. به تازگی (انجمن غذا و  دارویی آمریکا) FDA اظهار داشته که مصرف پروتئین سویا در رژیم غذایی دارای کلسترول و چربی اشباع شده کم، می تواند خطر بیماری را کاهش دهد و به کاهش کلسترول خون بالا کمک کند . پروتئین سویا در بسیاری از محصولات از جمله شیر سویا، توفو (خمیر سویای سفید رنگ و شبیه به پنیر)، جایگزین های گوشت (از جنس سویا)، کره سویا و حتی ماست سویا وجود دارد که آنها هم در کاهش کلسترول خون بالا مفید می باشند. به یادداشته باشید که روزانه ۲۵ گرم پروتئین سویا، اثر پایین آورنده کلسترول قابل توجهی دارد که با روزانه حدود ۵/۳ فنجان شیر سویا، و یا بیش از ۲۸۰ گرم توفو برابر است. بیماری عروقی قلب ارتباط واضحی با مقدار دریافت چربی و کاسترول خون دارد. برای کاهش وزن و پایین آوردن کلسترول تام و LDL و کاهش کلسترول خون بالا ، برنامه ای را رعایت کنید که چربی تام را به مقدار حداکثر تا ۳۰ درصد از کالری روزانه نگه دارد و مقدار چربی اشباع شده آن حداکثر ۱۰ درصد باشد.

– کاهش وزن حتی به مقدار ۱۰ درصد به پایین آوردن کلسترول توتال (تام) و به ویژه کاهش کلسترول LDL کمک می کند. اگر وزنتان ایده آل است برای کاهش کلسترول خون بالا نوع غذاهایی را که می خورید تغییر دهید. احتمالاً خودتان می دانید که بهترین میزان وزنتان چقدر باید باشد، اما اگر نمی دانید از شاخص توده بدن (body mass index; BMI) به منظور دسترسی به بهترین مقدار وزن استفاده کنید. BMI، ارتباط میان وزن و قد را نشان می دهد. افراد بالاتر از ۱۸ سال دارای ازدیاد وزن و BMI بیش از ۲۵ در معرض خطر حمله قلبی و بیماری قلبی ناشی از کلسترول خون بالا هستند.

برای مطالعه کلیک کنید :

– غذاهای کاهش دهنده کلسترول خون

– رژیم غذایی بیماران کلسترولی

– کلسترول خوب و بد 

– کاهش کلسترول خون با تغذیه

– درمان دارویی کلسترول

منبع: کتاب چربی خون