خانه / کسترول خون / رژیم غذایی بیماران کلسترولی

رژیم غذایی بیماران کلسترولی

آیا خوردن تخم مرغ کلسترول خون را افزایش می دهد؟

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی کلسترول است و رژیم های غذایی حاوی مقدار بالای کلسترول، مقدار کلسترول خون را بالا می برند. اما آن مقدار از کلسترول رژیم غذایی که میزان کلسترول خون را افزایش می دهد به درستی مشخص نیست. بسیاری از دانشمندان معتقدند که چربی های اشباع شده و چربی های ترانس از تأثیر بیشتری نسبت به کلسترول رژیم غذایی در افزایش کلسترول خون برخوردار هستند. اخیراً انجمن قلب آمریکا اعلام کرد که تا وقتی کلسترول رژیم غذایی سایر منابع محدود شود می توان روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف نمود. یک تخم مرغ بزرگ حدود ۲۱۳ میلی گرم کلسترول دارد که تمام این مقدار کلسترول در زرده ی تخم مرغ یافت می شود. در صورتی که سالم هستید توصیه می کنیم مقدار کلسترول مصرفی روزانه خود را به زیر ۳۰۰ میلی گرم برسانید و اگر دچار بیماری قلبی عروقی، دیابت یا افزایش LDL (کلسترول بد) هستید، این مقدار کلسترول را به ۲۰۰ میلی گرم در روز تقلیل دهید.بنابراین اگر روزانه یک عدد تخم مرغ می خورید سایر منابع غذایی کلسترول را در بقیه ی روز محدود یا حذف کنید. اگر تخم مرغ دوست دارید ولی نمی خواهید کلسترول بیش از حد مصرف کنید سفیده ی تخم مرغ را بخورید. سفیده ی تخم مرغ حاوی کلسترول نیست. همچنین می توانید از جایگزین های بدون کلسترول تخم مرغ، که از سفیده ی تخم مرغ ساخته می شوند استفاده نمایید. می توانید برای کنترل کلسترول خون خود به جای یک تخم مرغ کامل، ۲ عدد سفیده ی تخم مرغ بخورید. در صورت تمایل می توانید با یک عدد تخم مرغ کامل، املت درست کنید. تهیه ی املت با ۳ عدد تخم مرغ در واقع برای هیچ کس ضروری نیست. املت حاوی ۳ عدد تخم مرغ بدون گوشت یا پنیر دارای حدود ۲۶۳ کالری، ۱۸ گرم چربی و ۵۳۱ میلی گرم کلسترول است. تخم مرغ دارای فواید زیاد و هضم اسان است و منبع پروتئینی مهمی برای کودکان به شمار می آید. چربی تخم مرغ، کم و کولین آن زیاد و کیفیت پروتئین آن بسیار بالا و مقدار ویتامین ها و مواد معدنی آن چشمگیر است.

فیبر محلول را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: افزودن فیبر محلول و میوه و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی، راه به کار بردن رژیم بهداشتی تر و کاهش کلسترول است. بیشتر خوردن این مواد، مقدار کلسترول، و به ویژه LDL را کاهش خواهد داد. دکتر جیمز کنی معتقد است: «با مصرف هر یک یا دو گرم فیبر در هر روز، کلسترول LDL خون خود را یک درصد کاهش می دهید.»

مواد غذایی حاوی کلسترول

آیا حذف همه محصولات حیوانی و کلسترول از رژیم غذایی به ایجاد رژیم کم چربی و کم کلسترول منجر می شود؟

خیر! زیرا روغن های نباتی و محصولات غذایی پخته شده هم دارای چربی و کلسترول هستند. نباید همه ی روغن ها را از رژیم خود حذف کنید، چون به مقداری چربی و کلسترول  نیاز دارید. می توانید تا ۳۵ درصد از روغن و چربی استفاده کنید. اما سعی کنید از نوع اشباع نشده  وبدون چربی ترانس باشد. چیپس سیب زمینی ممکن است کلسترول یا چربی حیوانی نداشته باشد، اما به طور معمول چربی زیادی دارد. کره ی بادام زمینی کلسترول و چربی حیوانی ندارد؛ اما مقدار چربی آن زیاد است و می توان در موارد متعادل سازی رژیم بیماران کلسترولی از آن استفاده کرد؛ زیرا مقدار زیادی چربی monounsaturated «خوب» دارد. مارگارین می تواند به طور کامل بدون کلسترول باشد؛ اما ممکن است چربی زیاد و نیز چربی ترانس داشته باشد، از این رو به توضیحات برچسب آن دقت کنید؛ اگر محصول حاوی ۳ گرم چربی یا کمتر در هروعده باشد، کم چرب است.

میزان کلسترول مواد غذایی

آیا می توان مقدار چربی اشباع شده یا کلسترول را وارد رژیم غذایی کرد؟

هنوز در این باره که وجود چه مقدار چربی اشباع شده و کلسترول در رژیم غذایی می تواند بر میزان کلسترول خون و خطر حمله ی قلبی اثر بگذارد اختلاف نظر وجود دارد. دکتر دونالد.جی.مک نامارا می گوید: «رساندن مقدار کلسترول رژیم غذایی از ۳۰۰ میلی گرم به ۲۰۰ میلی گرم، تأکیدی غلط، در مسیری غلط است و چنان چه مقدار چربی اشباع شده و کلسترول رژیم غذایی از قبل پایین باشد، کاهش دادن مقدار کلسترول رژیم غذایی چندان اثری نخواهد داشت.»

برای مطالعه کلیک کنید :

– کلسترول خوب و بد 

– کاهش کلسترول خون با تغذیه

– درمان دارویی کلسترول

– آزمایش تری گلیسرید خون

منبع: کتاب چربی خون