خانه / عوامل خطر بيماريهاي عروق قلب (برای بیماری های اکتسابی قلب) / ديابت / تشخیص پیش دیابت در پیشگیری از بیماری قلبی

تشخیص پیش دیابت در پیشگیری از بیماری قلبی

با افزایش تعداد افراد دچاردیابت (یا سندرم مقاومت به انسولین همراه با دیابت)، پزشکان سعی می‌کنند که در تشخیص و درمان دیابت و یا ترجیحاً پیشگیری اولیه جدیت بیشتری داشته باشند تا از بیماری های قلبی عروقی نیز در این افراد پیشگیری شود. اصطلاح جدید پیش دیابت در افرادی بکار می‌رود که دارای سطوح قند خون بیشتر از حد طبیعی می‌باشند. البته این افزایش به حدی نیست که در محدوده دیابت قرارگیرد. هم تست تحمل گلوکز و هم تست گلوکز ناشتای پلاسما، سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری می‌کنند ( با واحد میلی‌گرم در دسی‌لیتر mg/dl ). از هر دو آزمایش می‌توان برای تشخیص پیش دیابت استفاده کرد تا احتمال بروز بیماری های قلبی را کاهش داد اما نحوه تفسیر نتایج آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.
اگر دچار اضافه‌وزن هستید یا بیش از ۴۵ سال سن دارید، از پزشک متخصص قلب و عروق بخواهید تا در معاینه بعدی برای شما یک آزمایش برای تشخیص حالت پیش دیابت نیز درخواست نماید. اگر اضافه‌وزن داشته و کمتر از ۴۵ سال سن دارید، پزشک ممکن است بسته به وجود سایر عوامل‌خطر مانند سابقه خانوادگی دیابت، فشار خون بالا یا افزایش کلسترول خون انجام این آزمایش را به شما توصیه نماید تا بیماری قلبی را در شما تشخیص دهد و یا اینکه توصیه های لازم برای پیشگیری از بیماری قلبی را به شما بنماید.
اگر شما در محدوده پیش دیابت هستید، باید برای پیشگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی، اقداماتی را جهت پیشگیری یا به تأخیر انداختن ابتلا به دیابت انجام دهید. بسیاری از افراد می‌توانند سطح گلوکزخون را تنها با ایجاد تغییرات اندکی در شیوه زندگی به حدود طبیعی بازگردانند. شما با کاهش تنها ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود می‌توانید از فواید سلامتی آن  از جمله سلامت قلب و عروق بهره‌مند شوید. اگر نمی‌توانید به وزن مطلوب خود دست پیدا کنید، حتی یک کاهش وزن ۴/۵ تا ۷ کیلوگرمی وضعیت بهتری را ایجاد می‌نماید. در این مرحله تغییرات سالم در شیوه زندگی در پیشگیری از دیابت و در نتیجه پیشگیری از بیماری قلبی بسیار مفید هستند. همچنین ممکن است پزشک با شما درباره سایرعوامل خطر مانند فشارخون بالا، کلسترول بالای خون و مصرف سیگار صحبت کند.

مطالعه مقاله پیشگیری از بیماری های قلبی ناشی از دیابت

منبع: بیمارستان شهید رجایی