پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی

دیابت، بیماری ناتوان کننده ای است که عوارض بسیاری دارد، من جمله از کار انداختن دستگاه های مختلف بدن مانند قلب و بروز بیماری هایی نظیر سکته قلبی و مغزی.

بیماری دیابت یکی از عوامل خطر مهم بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود . مهم ترین مشخصه بیماری دیابت قندی، افزایش قند خون است . دیابت یک بیماری ناتوان کننده با عوارض مزمن و پرهزینه است که بیشتر دستگاه های بدن را درگیر می کند. بنابراین شناسایی و مراقبت دقیق از این بیماران با هدف پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی و یا به تأخیر انداختن عوارض بیماری اهمیت زیادی دارد .

برخلاف دیابت نوع ۱ که اندازه گیری قند خون به طور منظم برای تشخیص در آن انجام نمی شود، پیشگیری و شناسایی زودرس و درمان به موقع و صحیح دیابت نوع ۲ حائز اهمیت است . در این نوع دیابت، پیشرفت تدریجی قند خون بالا اغلب بدون علامت بوده و یا علایم آن خفیف است و در بسیاری موارد تشخیص داده نمی شود. این در حالی است که با وجود بی علامت بودن بیماران در این دوره، عوارض ناشی از قند خون بالا در حال شکل گیری است. این افراد معمولاً زمانی به پزشک مراجعه می کنند و از بیماری خود آگاه می شوند که به عوارض مزمن دیابت نظیر پای دیابتی، گانگرن پا، سکته قلبی یا مغزی، نارسایی کلیه و یا کوری دچار شد هاند.

تشخیص به موقع اختلال قند خون و اقدام برای کنترل عوامل خطر در افراد پرخطر شامل کاهش وزن ازطریق اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی ، از بروز دیابت پیشگیری کرده و یا آن را به تعویق می اندازد. کنترل قند خون پس از تشخیص به موقع دیابت مانع از بروز و یا پیشرفت عوارض بیماری می شود.

سیر پیشرونده و پنهان دیابت و امکان کنترل و پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی، لزوم اندازه گیری قند خون به طور منظم را تأیید می کنند.

نکاتی که فرد مبتلا به دیابت در هنگام ابتلا به سایر بیماری ها باید رعایت کند:

در صورت ابتلای بیمار دیابتی به بیماری هایی مانند سرماخوردگی، تب، اسهال و استفراغ، باید موارد زیر مدنظر قرار گیرد:

  • درصورت تزریق انسولین نباید مصرف آن را قطع کند.
  • اگر قادر به خوردن غذاهای سفت نیست، بهتر است از غذاهای مایع مانند سوپ، آش، مایعات غیرشیرین، آب میوه و یا شیر استفاده نماید.
  • باید در زمان بیداری به اندازه کافی استراحت کند.
  • درصورت ابتلا به عوارض شدید، مانند اسهال و استفراغ شدید حتماً به پزشک مراجعه کند.

اگر مایل به آشنایی بیشتر با درمان بیماری های قلبی هستید، بر روی لینک کلیک کنید.