خانه / عوامل خطر بيماريهاي عروق قلب (برای بیماری های اکتسابی قلب) / ديابت / پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی

پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی

دیابت، بیماری ناتوان كننده ای است كه عوارض بسیاری دارد، من جمله از كار انداختن دستگاه های مختلف بدن مانند قلب و بروز بیماری هایی نظیر سكته قلبی و مغزی.

بیماری دیابت یكی از عوامل خطر مهم بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود . مهم ترین مشخصه بیماری دیابت قندی، افزایش قند خون است . دیابت یك بیماری ناتوان كننده با عوارض مزمن و پرهزینه است كه بیشتر دستگاه های بدن را درگیر می كند. بنابراین شناسایی و مراقبت دقیق از این بیماران با هدف پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی و یا به تأخیر انداختن عوارض بیماری اهمیت زیادی دارد .

برخلاف دیابت نوع 1 كه اندازه گیری قند خون به طور منظم برای تشخیص در آن انجام نمی شود، پیشگیری و شناسایی زودرس و درمان به موقع و صحیح دیابت نوع 2 حائز اهمیت است . در این نوع دیابت، پیشرفت تدریجی قند خون بالا اغلب بدون علامت بوده و یا علایم آن خفیف است و در بسیاری موارد تشخیص داده نمی شود. این در حالی است كه با وجود بی علامت بودن بیماران در این دوره، عوارض ناشی از قند خون بالا در حال شكل گیری است. این افراد معمولاً زمانی به پزشك مراجعه می كنند و از بیماری خود آگاه می شوند كه به عوارض مزمن دیابت نظیر پای دیابتی، گانگرن پا، سكته قلبی یا مغزی، نارسایی كلیه و یا كوری دچار شد هاند.

تشخیص به موقع اختلال قند خون و اقدام برای كنترل عوامل خطر در افراد پرخطر شامل كاهش وزن ازطریق اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی ، از بروز دیابت پیشگیری كرده و یا آن را به تعویق می اندازد. كنترل قند خون پس از تشخیص به موقع دیابت مانع از بروز و یا پیشرفت عوارض بیماری می شود.

سیر پیشرونده و پنهان دیابت و امكان كنترل و پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی، لزوم اندازه گیری قند خون به طور منظم را تأیید می كنند.

نكاتی كه فرد مبتلا به دیابت در هنگام ابتلا به سایر بیماری ها باید رعایت كند:

در صورت ابتلای بیمار دیابتی به بیماری هایی مانند سرماخوردگی، تب، اسهال و استفراغ، باید موارد زیر مدنظر قرار گیرد:

  • درصورت تزریق انسولین نباید مصرف آن را قطع كند.
  • اگر قادر به خوردن غذاهای سفت نیست، بهتر است از غذاهای مایع مانند سوپ، آش، مایعات غیرشیرین، آب میوه و یا شیر استفاده نماید.
  • باید در زمان بیداری به اندازه كافی استراحت كند.
  • درصورت ابتلا به عوارض شدید، مانند اسهال و استفراغ شدید حتماً به پزشك مراجعه كند.

اگر مایل به آشنایی بیشتر با درمان بیماری های قلبی هستید، بر روی لینک کلیک کنید.

theme