خانه / استرس / ۳۰ راه مدیریت استرس

۳۰ راه مدیریت استرس

آن چه در زیر می خوانید چند پیشنهاد هستند که با عمل به آن ها می توانید با استرس روزانه خود کنار بیایید و مدیریت استرس خود را در دست گیرید . بعضی از این تمرین های رهایی از استرس را امتحان کنید تا ببینید کدام ها به دردتان می خورند و می تواند از استرس شما بکاهد:

۱-      حتماً هر روز صبحانه بخورید. دعا کرده و با خدا راز و نیاز کنید و سعی کنید به این منبع بی پایان آرامش نزدیک و نزدیکتر شوید تا بتوانید با فکری باز استرس خود را مدیریت کنید.

۲-      گاهی اوقات برنامه روزانه و همیشگی تان را تغییر دهید شاید این تغییر بتواند شما را در کاهش استرس یاری کند.

۳-      به دیدن دوستان یا همکارانتان بروید و با آن ها صبحانه بخورید. راحت باشید و بگذارید به شما خوش بگذرد و استرس را از خود دور کنید.

۴-      برای مدیریت استرس خود ،زیاد قهوه و نوشیدنی های کافئین دار ننوشید.

۵-      لباس های راحت بپوشید این جمله معروف را به یاد بیاورید :روح سالم در بدن سالم است وقتی بدن شما احساس راحتی داشته باشد طبیعتا با فکری آسوده می توانید مدیریت استرس خود را در دست گیرید .

۶-      در روز وقتی را به انجام تمرینات تن آرامی استرس اختصاص دهید یا به موسیقی آرام بخش گوش کنید.

۷-      برای کارهای تان برنامه ریزی کنید و کارها را به ترتیب اولویت انجام دهید تا این موضوع باعث استرس شما نگردد.

۸-      ایده آل گرا نباشید، فکر نکنید همه کارها را شما باید انجام دهید زیرا این امر باعث افزایش استرس می گردد.

۹-      دو یا چند کار را همزمان انجام ندهید ،مشغله فکری انجام دو کار با هم و عدم رسیدگی به آنها باعث استرس شما می شود.

۱۰-     برای مدیریت استرس ،اگر برایتان امکان دارد سر و صدای محیط زندگی تان را به حدقل برسانید.

۱۱-     برای مدیریت استرس ،اگر کارتان سنگین است همکاری استخدام کنید.

۱۲-     کارتان را به خانه نبرید و در وقت استراحت یا ناهار کار نکنید این امر در مدیریت استرس تاثیر بسزایی دارد.

۱۳-     سر میز کار ناهار نخورید بگذارید وقت استراحت فکر شما از کار و استرس ناشی از آن آزاد باشد .

۱۴-     خوب غذا بخورید، به قدر کافی استراحت کنید و به میزان کافی بخوابید. در وقت استراحت به افکاری که باعث استرس شما میگردند فکر نکنید.

۱۵-     برای مدسرست استرس مرتب ورزش کنید.

۱۶-     با همکاران تان قرار بگذارید و از آن ها بخواهید در مناسبت هایی که برای شما خاطره های خوش را تداعی می کنند مانند جشن تولد و دوره های دوستانه همراهی تان کنند.

۱۷-     وقتی در موقعیت پر استرسی قرار می گیرید، به آن به عنوان راهی برای کسب تجربه و رشد و تغییرات مثبت نگاه کنید.

۱۸-     با افرادی که خودشانه مضطرب هستند و به خاطر مسائل بی اهمیت استرس به خود تحمیل می کنند، معاشرت نکنید.

۱۹-     برای دوری از استرس از معاشرت با افرادی که منفی باف هستند بپرهیزید.

۲۰-     وقتی کاری را خوب انجام می دهید، به خودتان پاداش دهید.

۲۱-     امکاناتی برای خود فراهم کنید که مایه خوشحالی شما شوند. شاید این منبع شادی، خانواده، دوستان تان، سرگرمی مورد علاقه شما، تعطیلات آخر هفته، یا سفر دلخواه شما باشد. سعی کنید به چیزهای خوشحال کننده و جدید روی بیاورید و تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید با این کارها می توانید استرس خود را مدیریت کنید.

۲۲-     یاد بگیرید که احساسات و نیازهایتان را ابراز کنید و از کمک خواستن از دیگران خجالت نکشید در ضمن به همه خواسته دیگران آری نگویید. قدرت نه گفتن را هم داشته باشید تا این کش مکش درونی باعث استرس شما نگردد.

۲۳-     افرادی را که به شما نزدیک هستند و می توانند احساسات شما را درک کرده و کمک تان کنند، نادیده نگیرید. همکاران، دوستان، همسر و افراد خانواده می توانند منابع حمایتی خوبی باشند این منابع حمایتی در مدیریت استرس به شما کمک می کنند.

۲۴-     از کمک خواستن نترسید و خجالت نکشید.بار تمام مشکلات را به تنهایی متحمل نشوید زیرا این امر باعث استرس شما میگردد .

۲۵-     وقتی با کسی قرار ملاقات دارید، جوری راه بیفتید که یک ربع زودتر آنجا باشید تا به خاطر سروقت نرسیدن دچار استرس نشوید.

۲۶-     در طی روز به تنفس خود توجه کنید. وقتی دچار استرس می شوید، چندین بار نفس عمیق بکشید.

۲۷-     خندیدن یکی از روش های کنار آمدن با مشکلات و کاهش استرس است. سعی کنید در هر موقعیت سختی نکته ای جالب و خنده آور پیدا کنید.

۲۸-     راه هایی پیدا کنید که ذهن تان را از استرس ناشی از مشغولیت ها و درگیری های روزمره آزاد کرده و ذهن قدری استراحت کند.

۲۹-     برای مدیریت استرس صبر کردن را تمرین کنید و برای خودتان تمرینات خاص صبر کردن خلق کنید. مثلاً تلاش کنید وقتی در صف دور و درازی ایستاده اید، آرام بمانید.این موضوع در مدیریت استرس کمک زیادی خواهد کرد .

۳۰-     این مسئله را درک کنید که دیدگاه افراد مختلف نسبت به یک مسئله با هم فرق دارد و مردم یک کار را به روش های مختلف انجام می دهند.

برای مطالعه ” استرس و بیماری های قلبی عروقی ” و ” تاثیر استرس در فشار خون ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون