کاهش مصرف نمک در فشار خون بالا

گاهی اوقات درمان فشار خون بالا بدون استفاده از دارو نیز میسر است. عموماً برای دست یابی به این هدف، شما باید با توصیه پزشکتان، تغییرات در رژیم غذایی و نحوه ی زندگی خود ایجاد کنید، اگر چه ممکن ایجاد برخی از این تغییرات برای شما مشکل باشد.

با وجود این که ایجاد برخی از این تغییرات برای شما مشکل است؛ ولی این تغییرات برای کنترل فشار خون بالا لازمند، اگر شما کوشش کنید و در این زمینه موفق شوید، ممکن است فشار خون بالای شما بدون دارو درمان شود که در این صورت این روش بسیار ارزشمند خواهد بود. در واقع راه های مختلفی وجود دارند که شما می توانید به خودتان کمک کنید و تغییراتی را در جهت بهبود خود ایجاد کنید.

کاهش مصرف نمک در فشار خون بالا

یکی از موارد درمان فشار خون بالا بدون دارو، عمل کردن به توصیه پزشک در مورد کاهش مصرف نمک است. در انگلستان، متوسط مصرف نمک روزانه در مردان ۱۰ گرم و در زنان در حدود ۶ تا ۷ گرم است. با وجود این افرادی که در حدود نصف این مقدار نمک مصرف می کنند، فشار خون های پایین تری دارند. فقط در حدود یک گرم از نمک مصرفی روزانه به غذا اضافه می شود و یا در سر میز غذا مورد استفاده قرار می گیرد. بقیه نمک مصرفی که قسمت عمده آن را شامل می شود و در غذاهای آماده مانند همبرگر، سوسیس، چیپس، غذاهای کنسروشده (مانند سبزی ها) نان و خوراک صبحانه وجود دارد.

شما می توانید با حذف مصرف نمک در آشپزخانه و بر سر میز غذا از مصرف نمک روزانه خود بکاهید و فشار خون بالای خود را کنترل کنید. برای فشار خون بالا سعی کنید از گوشت تازه، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید و غذاهای آماده را کمتر مصرف کنید. انواع چاشنی و ادویه جات که برای بهتر کردن طعم غذا مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند جایگزین مصرف نمک شوند.

رژیم غذایی کم نمک در فشار خون بالا

تنظیم رژیم غذایی کم نمک در فشار خون بالا ممکن است در ابتدا مشکل باشد، اما اگر شما بتوانید به طور مداوم مصرف نمک تان را پایین بیاورید، بعد از حدود یک ماه به آن عادت کرده و غذای کم نمک را ترجیح می دهید. به طوری که اگر شما بر طبق عادت گذشته غذا بخورید به نظرتان خیلی  شور خواهد آمد. مشابه همین روند در افرادی که به قهوه یا چای شان مقادیر زیادی شکر اضافه می کنند، وجود دارد. وقتی این افراد قهوه یا چای را بدون شکر بنوشند به آن عادت کرده و اضافه کردن اندکی شکر به قهوه یا چای آن ها را دلزده کرده و ترجیح می دهند که به جای آن آب بنوشند. همین روند هنگام تغییر غذای شور به غذای بی نمک وجود دارد.

متأسفانه صنایع غذایی فقط در یک شیوه محدود پاسخگوی مشکلات فشار خون بالا در ارتباط با نمک است. زمانی، نمک یک ماده مفید برای جلوگیری از فساد مواد غذایی بود؛ اما تکنولوژی جدید و سرد نگهداشتن مواد غذایی سبب شده است که مقدار مصرف نمک در فرآیندهای غذایی کاهش یابد. متأسفانه امروزه، بسیاری از مردم به غذاهای شور عادت دارند و حتی تبلیغات غیر مسئولانه ای از سوی بعضی از نمایندگان صنایع غذایی وجود دارد که آن ها معتقدند هیچ ارتباطی بین مصرف نمک و فشار خون بالا وجود نداشته و همه کارشناسانی که در این زمینه پژوهش هایی انجام داده اند مرتکب اشتباه شده اند. لزوماً کارشناسان از کاهش شدید مصرف نمک جانبداری نمی کنند، آنها معتقدند برای کنترل فشار خون بالا که مصرف نمک در رژیم های غذایی بیشتر مردم باید پایین آورده شود، به طوری که افراد به مصرف مواد غذایی با کیفیت و بدون مواد افزودنی و نگهدارنده متمایل شوند. شواهدی وجود دارند که افرادی که موقعیت های شغلی بالاتری دارند، نمک کمتری مصرف می کنند، اضافه وزن کمتری دارند و در نتیجه فشار خون شان هم پایینتر از افراد زیر دست شان است.

جانشین هایی برای نمک در فشار خون بالا

برای کنترل فشار خون بالا امروزه، در داروخانه ها، جانشین های متعددی برای نمک طعام در دسترس می باشند. یکی از این جانشین ها محتوی کلرید سدیم کمتر و کلرید پتاسیم بیشتر می باشد. در واقع اگر شما نتوانید برای کنترل فشار خون بالا غذای کم نمک مصرف کنید؛ می توانید به جای آن از جانشین های نمک استفاده کنید، مشروط بر این که عملکرد کلیه های فرد مبتلا به فشار خون بالا طبیعی باشد. فراموش نکنید که با وجود این که نمک دریا، صخره و نمک های طبیعی، نمک هستند، ولی این ها جانشین های نمک محسوب نمی شوند. فرد مبتلا به فشار خون بالا باید جانشین های نمک را با احتیاط مصرف کنید. اگر شما داروهای پتاسیم دار مانند قرص های آبکی آمیلوراید مصرف می کنید و عملکرد کلیه های شما به دلیل بالا رفتن سطح پتاسیم خوب نیست، باید با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون