کنترل فشار خون بالا

همه ی داروهایی که فشار خون بالا را پایین می آورند تقریباً به یک اندازه مؤثرند. آن ها فشار خون سیستولیک را در حدود ۱۰ تا ۱۵ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را ۶ تا ۸ میلی متر جیوه پایین می آورند. واکنش افراد مختلف به داروهای فشار خون بالا متفاوت است: مثلاً افراد مسن تر و نژاد سیاهپوست آفریقایی به بعضی از داروهای ضد فشار خون پاسخ بهتری می دهند. افرادی که با دقت به توصیه های پزشکی عمل می کنند، نمک کمتری مصرف می کنند و وزنشان را کاهش می دهند، در کنترل فشار خون بالا  شان با داروهای ضد فشار خون، به نتایج بهتری دست می یابند. اگر شما تحت درمان دارویی فشار خون بالاهستید، باید به خاطر داشته باشید که اگر مصرف نمک تان را کاهش دهید، اثر بعضی از داروهای کنترل فشار خون بالا بیشتر خواهد بود؛ بنابراین کاهش مصرف نمک کوشش ارزشمندی است. برای نیمی از افرادی که تحت درمان دارویی بیماری فشار خون هستند، مصرف یک عدد قرص در روز کافی خواهد بود. بیشتر افراد برای درمان به دو نوع داروی مختلف نیاز دارند و در حدود ۱۰ درصد افراد برای کنترل فشار خونشان به سه نوع داروی مختلف نیاز دارند. خوشبختانه، حتی اگر شما به سه نوع داروی مختلف نیاز داشته باشید، می توانید روزانه فقط ۳ عدد قرص مصرف کنید. تقریباً همه ی این قرص ها را می توانید هنگام صبح یا غروب به طور همزمان مصرف کنید .داروهای قدیمی کنترل فشار خون بالا باید روزانه ۲ تا ۳ عدد مصرف شوند، اما امروزه این داروهای کنترل فشار خون بالا کنار گذاشته شده اند و دیگر مصرف نمی شوند. روشن است، مصرف گاه و بی گاه قرص هایی که شما روزانه مصرف می کنید، ممکن نیست.

اگر شما یکی از محدود افرادی باشید که فشار خون تان خیلی مشکل کنترل می شود، باید به یک متخصص مراجعه کنید. فشار خون در تعداد بسیار کمی از افراد قابل کنترل نیست. دلیل این امر، این است که چون درمان با مصرف داروهای ضد فشار خون بالا تا آخرین مرحله فرآیند بیماری آغاز نمی شود؛ بنابراین تغییرات ساختمانی سرخرگ های کوچک به حدی زیاد است که داروها به خوبی عمل نمی کنند. حتی در این حالت، کنترل فشار خون بالا از سکته های قلبی و مغزی پیشگیری به عمل می آورد. البته بیشتر افراد مبتلا به این بیماری که فشار خونشان خیلی بالانیست به آسانی بیماریشان قابل کنترل است و اگر شما جزء یکی از این افراد هستید، باید تحت مراقبت کامل پزشک عمومی خود باشید.

طول درمان فشار خون بالا

بسیاری از مردم عقیده غلطی در مورد مصرف داروهای کنترل فشار خون بالا دارند و گمان می کنند که باید این داروها را مانند داروهای آنتی بیوتیک، برای یک دوره کوتاهی مصرف کنند. این عقیده غلط می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر مصرف قرص ها را بعد از مدتی قطع کنید خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی افزایش می یابد. به جز موارد استثنایی، داروهای کنترل فشار خون بالا باید تا آخر عمر مصرف شوند، چون همانطوریکه سن شما افزایش می یابد، خطر ابتلا به بیماری سکته افزایش می یابد و بنابراین درمان دارویی و کنترل فشار خون بالا برای شما بسیار سودمند خواهد بود. اگر شما مصرف داروها را قطع کنید و فشار خون شما همچنان پایین باقی بماند، این سؤال پیش می آید که آیا شما واقعاً مبتلا به فشار خون بوده ای یا اینکه عدد فشار خون شما به دلیل استرس، بالاتر از فشار خون واقعی شما نشان داده شده است. احتمال این که کسی به فشار خون واقعی مبتلا بوده و پس از قطع دارو فشار خونش همچنان پایین بماند، بسیار کم است. به هر حال اگر فشار خون شما کمی بالاتر از حد طبیعی باشد ، برای کنترل فشار خون بالا خوردن یک عدد قرص در روز کافی است. در این صورت اگر شما مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید، وزن تان را کم کنید و ورزش بیشتری انجام دهید، ممکن است بتوانید درمان دارویی فشار خون بالا را قطع کنید. اگر پزشک با قطع داروی شما موافقت کرد، شما می توانید دارو را قطع کنید. اما فشار خون شما باید به طور مرتب در ابتدا یک بار در ماه و پس از مدتی سه ماه یک بار اندازه گیری شود. زیرا این احتمال وجود دارد که فشار خون شما دوباره بالا برود و شما مجدداً نیاز به مصرف داروی کنترل فشار خون بالا داشته باشید.

با وجود این شواهدی وجود داری که افرادی که کنترل فشار خونشان در ابتدا مشکل است و به سه یا چهار نوع داروی مختلف نیاز دارند، ممکن است پس از گذشت چند سال فشار خونشان را آسانتر کنترل کرده و بتوانند داروهای کمتری برای کنترل فشار خون بالا مصرف کنند. ممکن است شما بدون مراجعه به پزشک خود بخواهید مصرف دارو را قطع کنید. یا این که به آسانی خودتان را متقاعد کنید که واقعاً به مصرف دارو نیاز ندارید، چون ممکن است نشانه های بیماری فشار خون را احساس نکنید. اگر شما این کار را انجام دهید (مصرف دارو را قطع کنید) احتمال این وجود دارد که روزی به یکی از عوارض بیماری فشار خون مانند سکته قلبی یا مغزی مبتلا شوید. در این صورت شما باید با فشار خون خیلی بالاتر که کنترل آن خیلی مشکلتر است به پزشک مراجعه کنید و نیاز به مصرف سه، چهار و یا پنج داروی مختلف برای کنترل فشار خون بالا داشته باشید. شما می توانید از پیش آمدن چنین حادثه ای جلوگیری کرده و درمان دارویی فشار خون را که پزشک تجویز کرده، ادامه دهید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کرده و فشار خون تان را اندازه گیری و کنترل کنید.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون