کاردیومیوپاتی چیست؟

کاردیومیوپاتی یک بیماری عضله قلب است. نام آن از ریشه کاردیو به معنی قلب، میو به معنی ماهیچه و پاتی به معنی بیماری است. علت های شناخته شده کاردیومیوپاتی زیاد هستند، و شامل بیماری عروق قلب و دریچه ای قلب می شود.

انواع کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی در ۳ شکل عمده اتفاق می افتد، همه آنها بر توانایی قلب شما برای پمپ خون و رساندن آن به بقیه بدن شما اثر می گذارد. درمان کاردیومیوپاتی بستگی به نوعی است که ممکن است شما داشته باشید و ممکن است شامل داروها، کاشت وسایل یا، در موارد شدید ، یک پیوند قلب باشد.

اهمیتی ندارد که شما کدام نوع از کاردیومیوپاتی رادارید، علائم و نشانه ها گرایش به پیشرفت دارند با مرور زمان اگر درمان نشود. در برخی افراد، این بهم خوردگی شتاب سریعی می گیرد ، در حالی که در دیگران ، بیماری ممکن است به یک سطحی برسد و برای مدتی از زمان متوقف شود. در برخی از موارد کاردیومیوپاتی گشاد شده ، شایعترین نوع از ۳ نوع ، بیماری ممکن است بخودی خود کاملا بهبود یابد و در کاردیومیوپاتی شرایط محدود کننده است که در آن دیوارهای قلب سفت و سخت شده. و قلب قادر نیست که با مقدار نرمال از خون پرشود.

بعضی افراد که دچار کاردیومیوپاتی می شوند ممکن است هیچ علائم و نشانه ای در مراحل اولیه بیماری نداشته باشند. اما همینطور که بیماری پیش میرود، علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی معمولا ظاهر می شوند.این علائم و نشانه ها همان هایی هستند که اغلب همراه با سندرم موسوم به نارسایی قلبی احتقانی هستند.

علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تنگی نفس با فعالیت و حتی در حال استراحت
  • ورم اندام تحتانی
  • باد کردن شکم با مایع
  • خستگی و کوفتگی
  • ریتم نامنظم قلب
  • سرگیجه، دوران سر و غش وضعف

علل و خطرات ناشی از کاردیومیوپاتی

در یک فرد با کاردیومیوپاتی محدود ، عضلات در دیواره های قلب ضخیم می شود و کمتر الاستیک. سپس قلب به درستی نمی تواند پر از خون شود. تحت تاثیر این امر، خون در ریه ها و بقیه بدن می ماند.این می تواند به نارسایی قلب و یا نارسایی احتقانی قلب منجر شود.

وقتی علت ضخامت عضله قلب ناشناخته است ، این وضعیت کاردیومایوپاتی محدود اولیه نامیده می شود . با این حال ، سایر بیماری ها می تواند منجربه این وضعیت شود. این موارد کاردیومیوپاتی محدود ثانویه نامیده می شوند.

روش های درمان کاردیومیوپاتی

چند درمان برای کاردیومیوپاتی محدود وجود دارد. درمان علل زمینه ای کاردیومیوپاتی در صورت امکان برای جلوگیری از آسیب های قلبی بیشتر. به عنوان مثال ، فرد مبتلا به هموکروماتوز اغلب نیاز دارد که خون او توسط دستگاه حذف آهن مازاد فیلتر شده و داروهایی به نام داروهای مدر ، و یا “ادرار آور” استفاده شود. قرص و داروهای قلبی در درمان نارسایی احتقانی قلب مورد استفاده قرار می گیرد. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به تاخیر انداختن آسیب قلبی در بسیاری از موارد شود.

اما این نوع درمان،درمانی ارائه نمی دهد. در موارد نادر ، جراحی برای برداشتن بخشی از بافت زخمی قلب ممکن است علائم را بهبود بخشد. در مواردی که انجام این اقدامات موثر نباشد ، پیوند قلب ممکن است تنها راه درمان کاردیومیوپاتی باشد.

آشنایی با درمان کاردیومیوپاتی (کلیک کنید)

منبع: پرستار. پزشکان بدون مرز