چگونگی کاهش فشار خون با ورزش

ورزش چطور به شما کمک می کند که فشار خون تان را پایین بیاورید؟

رابرت ان. باتلر از محققان انستیتوی ملی پژوهش درباره پیری می گوید: اگر می شد ورزش را مثل یک قرص بسازیم، پر فروش ترین دارویی می شد که پزشکان برای کاهش فشار خون و بیماری های دیگر تجویز می کردند.

ورزش علاوه بر تأثیرات مثبت آن در کاهش فشار خون، فواید بسیار دیگری هم دارد ولی چون هدف اصلی شما از مطالعه این مطلب این است که بدانیم چطور فشار خون مان را کاهش دهیم، ما روی اینکه ورزش چطور می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند، تمرکز می کنیم. ورزش هم می تواند به پیش گیری از ابتلا به بیماری فشار خون کمک کند و هم در کاهش فشار خون کسانی که به بیماری فشار خون بالا دچار هستند، مؤثر عمل کند. کالج طب ورزشی آمریکا چهل پژوهش را درباره اثرات ورزش روی کاهش فشار خون مرور کرده است. با انجام مرتب تمرینات ایروبیک (ورزش های هوازی)، شرکت کنندگان در یک مطالعه توانستند به ترتیب فشار خون خود را به طور متوسط به ۱۱ و ۹ میلی متر جیوه برسانند. با وجود اینکه تحقیقات زیادی بر انجام ورزش های سخت و شدید مانند دویدن برای کاهش فشار خون تأکید می کنند ولی تحقیقات متعددی اثر ورزش های ملایم مانند پیاده روی را نیز بر روی کاهش فشار خون بررسی کرده اند. جالب این جاست که تأثیر ورزش های شدید و ورزش های ملایم روی کاهش فشار خون مشابه بود و حتی گاهی مواردی مشاهده شد که ورزش ملایم در کاهش فشار خون فرد تأثیر بیشتری داشته است.

تاثیر ورزش بر کاهش فشار خون

یک روز می خواستم برای یکی از دوستان عزیزم که وجودش خیلی برایم مهم است هدیه ای بخرم. دوست داشتم که او سال های سال زنده بماند و با سلامتی و شادی زندگی کند. فکر کردم چقدر خوب می شود اگر برایش هدیه ای بخرم که به کاهش فشار خون او کمک کند و کیفیت زندگی اش بهتر شود. به همین خاطر نشستم و ویژگی های هدیه خاصی را که می خواستم برای دوست عزیزم بخرم یادداشت کردم: این هدیه به او کمک می کند که قوی تر، مصمم تر، لاغرتر و انعطاف پذیرتر شود و انرژی بیشتری پیدا کند. باید به او کمک کند فشار خونش را کاهش دهد، قند خون و دیابت او را کنترل کند، نگذارد چاق شود و ذخایر چربی بدنش را اصلاح کند و خطر مرگ او را به خاطر بیماری های قلبی و فشار خون بالا کاهش دهد. هدیه من باید جوری باشد که دوستم با استفاده از آن بتواند از ابتلای خود به پوکی استخوان پیش گیری کند و با نشاط و شادابی به دوران پیری برسد. دوست دارم هدیه ام بتواند سیستم ایمنی بدنش و تمرکز حواس او را تقویت ، به او کمک کند کارهای روزمره اش را خوب و مؤثر انجام دهد و بهتر بخوابد. باید هدیه ای برای دوستم بخرم که استرس او را کم کند، اعتماد به نفس، خوش بینی و عزت نفسش را افزایش دهد و به او در اثر کاهش فشار خون شادی و نشاط ببخشد. باید در عین سرگرم کننده بودن فکرش را به کار بیندازد. دوست عزیزم باید با استفاده از هدیه من، دایره روابط اجتماعی خود را وسیع تر کرده ولی در عین حال بگذارد تا او هر وقت خواست با خودش خلوت کند. یک هدیه ی خوب برای کاهش فشار خون او باید انعطاف پذیر باشد و بتواند در هرجایی و در هر نوع آب و هوایی از آن برای کاهش فشار خون خود ستفاده کرد. در آخر اینکه هدیه باید با استقبال عموم روبرو شده و دانشمندان بر اساس شواهد علمی مفید بودن آن را برای کاهش فشار خون تأیید کرده باشند. پس از این که همه چیزهایی را که می خواستم نوشتم، فهمیدم که تنها هدیه ای که تمام این مشخصات را در یک جا در خود دارد چیزی نیست جز ورزش برای سلامتی و کاهش فشار خون او . دوست عزیزم زندگی خوش و سرشار از سلامتی را برایت آرزو می کنم.

(جیم هادلستون، M.S، P.T، در برنامه سلامت قلب و عروق)

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” و ” ورزش و کاهش فشار خون ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون