خانه / انواع بيماريهاي قلبي / بيماريهاي دريچه اي / پرولاپس دریچه میترال قلب چیست؟

پرولاپس دریچه میترال قلب چیست؟

دریچه میترال قلب عبور جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ را (حفره اصلی قلب که خون را به سرخرگ‌های بدن پمپ می‌کند) تنظیم می‌کند. دریچه میترال قلب از دو لت تشکیل شده است که توسط ساختارهای ظریف بافت‌های نخی شکل متصل به عضلات قلب پشتیبانی می‌شود . دریچه میترال قلب ممکن است دچار افتادگی، نارسایی یا تنگی شود.

پرولاپس دریچه میترال

درحدود ۲درصد جمعیت، مبتلا به پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال هستند. پرولاپس دریچه میترال قلب به این معنی است که یک یا هردو لت دریچه میترال قلب بزرگ شده و عضلات حمایت کننده آنها بسیار دراز می‌باشند. در نتیجه، لت‌‌ها کاملا بسته نمی‌شوند و با انقباض بطن چپ در دهلیز به صورت یک موج به حرکت در می‌آیند. بعضی اوقات مقدار اندکی خون به سمت عقب نشت می‌کند (نارسایی خفیف). اگرچه ممکن است پرولاپس دریچه میترال قلب دلایل زیادی داشته باشد، ولی بسیاری از موارد پرولاپس دریچه میترال قلب ارثی هستند. پرولاپس دریچه میترال قلب در زنان بیشتر از مردان روی می‌دهد، ولی پرولاپس دریچه میترال قلب در مردان شدیدتر است. پرولاپس دریچه میترال قلب معمولا در افراد بسیار لاغری دیده می‌شود که بی‌نظمی‌هایی در دیواره قفسه سینه و یا خمیدگی ستون فقرات دارند.

در بسیاری از موارد، پرولاپس دریچه میترال قلب کاملا بدون خطر می‌باشد و هیچ‌گونه مشکل بلندمدتی را بوجود نمی‌آورد. برخی از افراد علایمی داشته و می‌خواهند این علایم را درمان نمایند. این علایم بالینی عبارتند از درد قفسه سینه، تپش قلب، ضربان نامنظم قلب، خستگی شدید، تنگی نفس در زمان دراز کشیدن، تنگی نفس و سرفه بعد از ورزش کردن.

پزشک می‌تواند پرولاپس دریچه میترال قلب را با گوش دادن به صدای قلب شما با استفاده از گوشی پزشکی تشخیص دهد. لت‌های مواج در پرولاپس دریچه میترال قلب صدای خاصی را ایجاد می‌نمایند که پزشک این صدا را با گوشی پزشکی می‌شنود. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند تشخیص خود را با یک اکوی قلبی تایید کند و بدین‌وسیله می‌تواند درجه برگشت خون را نیز تعیین کند.

اگر در پرولاپس دریچه میترال قلب ، میزان برگشت خون اندک باشد و یا هیچ برگشت خونی وجود نداشته باشد و عملکرد قلب شما نیز سالم باشد، نیازی به درمان نخواهید داشت. اما اگر برگشت شدید خون و یا بیماری‌های دیگری وجود داشته باشند، ممکن است در معرض خطر جدی عفونت دریچه قرار داشته باشید.

ممکن است علایم پرولاپس دریچه میترال قلب با ورزش منظم، کاهش مصرف کافئین و مصرف مایعات مناسب بهبود یابند. همچنین ممکن است برای شما مهارکننده ‌بتا (مثلا پروپرانولول) تجویز شود تا علایمی مانند تپش قلب را درمان کند.

برای مطالعه ” درمان جراحی نارسایی دریچه میترال قلب ” کلیک کنید .