ورزش مناسب فشار خون

شما حاضر و آماده اید که بیرون بروید، پیاده روی کنید، آهسته بدوید، دوچرخه سواری کنید و برای کاهش فشار خون و داشتن اندامی متناسب تر که بتوانید شلوار جین دلخواه خود را بپوشید، مرتب ورزش کنید. این فوق العاده است ولی همیشه بهتر است قبل از دویدن، قدری راه رفت به این معنا که قبل از اینکه با هیجان کفش های ورزشی تان برای شروع ورزش فشار خون را بپوشید و با عجله سراغ ورزش فشار خون بروید، باید وقت بگذارید تا از مبانی و اصول یک برنامه ورزشی فشار خون متعادل مطلع شوید. اهداف فعالیت فیزیکی و ورزش منظم برای فشار خون را می توان به سه گروه تقسیم کرد: بهبود سلامتی، بهبود تناسب اندام و بهبود عملکرد. ما زیاد به تلاش برای ارتقای عملکرد نمی پردازیم. معمولاً درصد اندکی از مردم این هدف را دنبال می کنند که می خواهند قهرمان یک مسابقه ورزشی شوند یا در شغل و حرفه شان پیشرفت کنند. ورزشکاران حرفه ای از این دست افراد هستند. ولی ما برآنیم که مردم را به افزایش فعالیت فیزیکی در زندگی روزمره شان تشویق کنیم تا برای کاهش فشار خون و تناسب اندام دلخواه، زندگی با کیفیتی برای خود خلق کنند.

ورزش ملایم و فشار خون

امروزه متخصصان و کارشناسان ورزش روی این نکته تمرکز می کنند که باید متعادل و با این هدف ورزش کرد که از بروز بیماری های قلبی و فشار خون پیش گیری شود و فرد در عمل به تناسب اندام واقعی اش دست یابد. این توصیه ها با توصیه های کارشناسان در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ فرق دارد. در آن زمان باور این بود که برای دستیابی به سلامت قلب و عروق و کاهش فشار خون باید سخت و شدید ورزش کرد. این رویکرد و برنامه ورزشی برای کاهش فشار خون به دو دلیل تغییر کرد.

اول اینکه مطالعات بعدی نشان دادند که ورزش ملایم برای فشار خون و با شدت کمتر فواید اساسی تر و زیربنایی تری برای بدن و کنترل فشار خون دارد.

دوم اینکه متخصصان سلامت عمومی به این نتیجه رسیدند که اگر روی ورزش های سخت و شدیدی برای کاهش فشار خون تأکید کنند که هر کسی نمی تواند از پس این ورزش های سخت برای کاهش فشار خون بر بیاید، ممکن است نتیجه عکس دهد و تعداد مردمی که زندگی بی تحرک دارند و ورزش نمی کنند بیشتر شود.

یک سؤال مشترک در ذهن همه مردم هست: برای اینکه سالم تر شوم و از بروز فشار خون جلوگیری کنم باید چقدر ورزش کنم؟

مطابق خطوط راهنمای تدوین شده در سال ۱۹۹۵ که هنوز هم استاندارد محسوب می شود حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط برای فشار خون هر روز یا بیشتر روزهای هفته مناسب است ولی لازم نیست حتماً ۳۰ دقیقه بدون استراحت فعالیت کنید. می توانید آن را در قالب بازه های زمانی ۱۰ دقیقه ای کامل کنید. کارهای روزمره مانند تمیز کردن خانه، چمن زدن، باغبانی کردن، خرید کردن از بازار، ورزش های منظم برای فشار خون ‌مانند استفاده از تردمیل یا کار با وزنه ها، همگی فعالیت های فیزیکی محسوب می شوند. هر قدر بیشتر کالری بسوزانید بیشتر از ورزش و فعالیت فیزیکی برای کنترل فشار خون سود خواهید برد. بیشتر بزرگسالان در ۳۰ دقیقه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری می سوزانند و می توانند به کنترل فشار خون خود کمک بزرگی کنند.

مطالب مرتبط :

– درمان فشار خون بالا

– چگونگی کاهش فشار خون با ورزش

– ورزش و کاهش فشار خون

– ورزش و کنترل فشار خون بالا 

منبع: کتاب فشار خون