خانه / درمان هاي بيماريهاي قلبي / ورزش مناسب برای قلب

ورزش مناسب برای قلب

ورزش قلب را مانند یک پیوستار مجسم کنید که یک سر آن یک مجموعه از فعالیت های فیزیکی روزانه هستند که شما برای افزایش تحرک در زندگی خود آن ها را انجام می دهید. مثلاً حیاط را جارو می کنید یا به جای استفاده از آسانسور، از پله ها بالا و پایین می روید. یک سر دیگر این پیوستار، ورزش هایی برای قلب هستند که مرتب و مطابق نظم خاصی و با شدت متوسط انجام می شوند که یک برنامه منظم و سازمان یافته ورزشی را به عنوان بخشی از یک برنامه بهبود سلامتی قلب شکل می دهند. در اینجاست که شما بیشترین بهره را از ورزش مناسب برای قلب می برید. در بین این دو سر پیوستار، فعالیت های فیزیکی خلاقانه و سرگرم کننده ای هستند که شما برای تفریح و تمدد اعصاب و عملکرد قلب انجام می دهید. بنابراین خوب فکر کنید و ببینید که فعالیت ورزشی شما برای قلب در کجای این پیوستار قرار دارد و برای رسیدن به نتایج حاصل از پیروی ورزش مناسب برای قلب از یک برنامه سازمان یافته و منظم ورزشی تلاش کنید تا به اهدافی که می خواهید با اجرای این برنامه ورزشی مناسب برای قلب برسید دست یابیند.

ورزش مفید برای قلب

شاید تا به این جا از خودتان پرسیده اید که دوست دارید چه ورزشی برای بهبود عملکرد قلب انجام دهید و احتمالاً به این فکر می کنید که سراغ ورزشی برای بهبود عملکرد قلب بروید که تا به حال آن را امتحان نکرده اید. این فکر خوبی است چون شما دست به ورزش جدیدی برای قلب می زنید که برایتان جالب است و همین می تواند باعث شود همیشه با انگیزه و علاقمند به ورزش برای بهبود عملکرد قلب روی آورید. همچنین شرکت در یک کلاس یوگا یا پیاده روی گروهی می تواند روش فوق العاده ای باشد که دوستان جدیدی پیدا کنید و همچنین شاهد اثر مثبتی در قلب خود باشید. درباره ورزش قلبی انتخابی شما هیچ باید و نبایدی وجود ندارد مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشید و ورزشی را که برای قلب انتخاب کرده اید برایتان خطرناک باشد. هیچ جای تعجب ندارد که موفق ترین و پاسخگوترین برنامه ورزش قلبی، برنامه ای است که با توجه به شرایط هر فرد تدوین شده باشد و به بیان دیگر او حین انجام آن ورزش قلبی احساس راحتی کند.

برای اینکه بفهمید چه ورزش قلبی بیش از بقیه با شرایط شما سازگار است و به دردتان می خورد، سؤالات زیر را از خودتان بپرسید تا کمک تان کند درباره ورزش قلبی که برایتان مناسب است، دقیق تر فکر کنید:

۱-      چه امکاناتی برای ورزش قلب در اختیار دارید؟ آیا استخر شنایی نزدیک خانه شما هست که بتوانید راحت به آن جا بروید؟ اگر این طور نیست، احتمالاً شنا ورزش مناسبی برای قلب شما نیست. همچنین اگر آب و هوای محل زندگی تان خیلی سرد یا خیلی گرم است و شما یکی از ورزش های مناسب برای قلب را که باید در فضای باز انجام شوند، انتخاب کنید، ممکن است در طولانی مدت نتوانید آن را ادامه دهید. از سوی دیگر اگر نزدیک محل کارتان مکانی مناسب برای دویدن آهسته یا دوچرخه سواری در دسترس است، احتمالاً ورزش مناسب برای قلب در این محل درست همان چیزی است که به درد شما می خورید.

۲-      دوست دارید با دیگران و به صورت گروهی ورزش مناسب برای قلب را انجام دهید یا ترجیح می دهید هنگام ورزش مناسب قلب تنها باشید؟ برخی افراد دوست دارند تنها شنا یا پیاده روی کنند و در خلوت خودشان فکر کنند ولی عده ای دیگر از ورزش در جمع و در کنار دیگران بیشتر لذت می برند تا از حمایت دیگران برخوردار شوند و انگیزه پیدا کنند؛ مثلاً در کلاس ایروبیک شرکت کرده یا با افراد مورد علاقه شان پیاده روی می کنند.

۳-      چقدر می خواهید برای انجام ورزش مناسب مناسب قلب خود خرج کنید؟ باید هزینه ورزش تان را در مقابل عوامل دیگر مانند توان ورزش کردن در فضای بسته یا انجام یک فعالیت ورزشی خاص، سبک سنگین کنید. فعالیت های ورزشی گوناگونی برای قلب پیش روی تان هستند که هزینه انجام آن ها با یکدیگر فرق دارد. شما می توانید بدون صرف هیچ هزینه ای خیلی خوب و مؤثر ورزش مناسب قلب را انجام دهید. مثلاً دویدن و پیاده روی دو نمونه از این ها هستند یا برای انجام تمرینات قدرتی یک دست دمبل خانگی یا نوارهای کِشی مخصوص که گران نیستند بخرید و در خانه ورزش کنید. انجام این کار می تواند همان نتیجه ای را عایدتان کند که با تمرین کردن با یک دستگاه مخصوص در باشگاه ورزشی هم می توانستید به آن دست یابید. با این حال بعضی افراد می گویند پولی که بابت استفاده از امکانات سالن ورزشی می پردازند به آن ها انگیزه بیشتری برای انجام ورزش قلب می دهد . تنها شما هستید که می دانید چه کاری بیشتر با شرایط شخصی شما سازگار است و بیشتر به درد بهبود عملکرد قلب شما می خورد.

هدف ورزش قلبی

در حالت ایده آل برنامه ورزشی برای قلب هر کسی شامل ورزش ایروبیک برای قلب ، تمرینات قدرتی و نرمش هایی برای قلب است که انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهند ولی اجرای این برنامه ورزشی قلب همیشه عملی نیست. شاید شما بخواهید با توجه به میزان فعالیت روزمره و تغییری که می خواهید ورزش در کیفیت سلامتی قلب و زندگی شما ایجاد کند، روی یکی از این سه حوزه تمرکز کنید. مثلاً اگر قصد شما از ورزش کردن کاهش وزن برای بهبود عملکرد قلب است باید بیشتر ورزش های ایروبیک را انجام دهید. اگر می خواهید با ورزش انعطاف پذیری و تعادل بدن و قلب تان افزایش یابد، ممکن است بخواهید وقت بیشتری را به انجام تمرینات یوگا یا تای چی برای بهبود عملکرد قلب اختصاص دهید.

مطالب مرتبط :

– درمان فشار خون بالا

– ورزش و بیماری قلبی

– ورزش و کاهش فشار خون

– فواید ورزش برای قلب و عروق

– درمان بیماری قلبی با ورزش

منبع: کتاب فشار خون