مشخصات نوار قلب سالم

۳۵ تا ۴۰ درصد مرگ و میرهای کشور ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است در سنین کمتر از ۳۵ سال پزشک متخصص با انجام یک معاینه ساده و نهایتا گرفتن یک نوار قلبی توضیحات کافی را به بیمار ارایه می دهد. بیماری‌های قلبی عروقی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در کشور است. بنابراین باید به “پیشگیری قبل از درمان” توجه شود، افراد باید پیش از سکته قلبی به پزشک مراجعه کنند، در صورت وقوع سکته، عضله قلب می‌میرد و هر اقدامی بی فایده است.

درد قفسه سینه در زنان جوان ۲۰ تا ۲۵ ساله، اغلب به علت افتادگی ساده دریچه میترال قلب است، درد ایجاد شده ناشی از کشش این دریچه است، در بعضی موارد نیز درد به دوران بلوغ مربوط می شود و اهمیت چندانی ندارد. قوی شدن عضلات سینه در پسرها و انجام ورزش‌هایی مانند وزنه برداری، بسکتبال و یا سایر ورزش‌های دستی و بدنسازی به شکل حرفه‌ای می‌تواند عامل ایجاد دردهای سینه باشد. اغلب دردهای قفسه سینه در سنین ۱۰ تا ۱۵سالگی، ناشی از رشد عضلانی مربوط به این سنین است که مسئله مهمی نیست.

گرفتن نوار قلب حتی در دوران بارداری یا در نوزادان ضرری ندارد و هیچگونه برق یا جریان الکتریسیته‌ای به بیمار القا نمی‌شود.

بررسی نوار قلب سالم

در نوار قلب استاندارد به صورت اتوماتیک یا دستی ۱۲ نوع مختلف نوار گرفته می‌شود. در هر نوع، سیمهای خاصی دریافت الکتریسیته را بر عهده دارند تا در نهایت نمایی کامل از قلب برداشته شود. ۶ نوار اول وظیفه ثبت لیدهایی از دست و پا را به عهده دارند و ۶ نوار دوم مربوط به سیمهای جلوی قلبی می‌باشند. در ضمن معمولاً یک نوار بلندتر از لید شماره ۲ گرفته می‌شود تا ریتم ضربان قلب در طول زمان مشخص شود.

ضربان قلب طبیعی بین ۵۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می باشد. ضربان قلب تندتر یا آهسته تر و ضربان قلب نامنظم می تواند نشان دهنده مشکلاتی در رابطه با سلامت قلب باشند. از جمله:

  • ضربان قلب: معمولاً ضربان قلب با اندازه گیری نبض مشخص می شود اما نوار قلب در مواردی که حس کردن نبض مشکل باشد یا نبض خیلی سریع و نامنظم باشد می تواند مفید باشد.
  • ریتم قلبی: نوار قلب می تواند در تشخیص ضربان قلب تند(تاکی کاردی) یا ضربان قلب کند(برادی کاردی) یا سایر بی نظمی ها در ضربان قلب(آریتمی) به پزشک کمک کند. این بیماری ها ممکن است زمانی رخ دهند که عملکرد الکتریکی بخشی از قلب دچار اختلال گردد. در برخی موارد دیگر، داروهایی مانند بتابلوکرها، داروهای سایکوتروپیک یا آمفتامین می توانند باعث آریتمی شوند.
  • حمله قلبی: نوار قلب غالباً می تواند شواهد سکته قلبی را نشان دهد. الگوهای الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب می توانند بخش های آسیب دیده قلب و حتی میزان آسیب را نشان دهند.
  • خون رسانی و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب: زمانی که شما علایمی دارید، انجام دادن نوار قلب می تواند به پزشک شما کمک کند که تشخیص دهد آیا علایم شما به دلیل کاهش خون رسانی به عضله قلبتان می باشد( مانند درد قفسه سینه ناشی از آنژین ناپایدار) یا خیر.
  • اختلالات ساختاری در قلب: نوار قلب می تواند بزرگ شدن حفره های قلبی یا دریچه های قلبی، نقص های قلبی و سایر بیماری های قلبی را نشان دهد.

آشنایی با تحلیل نوار قلب (کلیک کنید)

منبع: پزشک شما. دکتر سلام