خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / تست ورزش / مرکز تست ورزش قلب در تهران

مرکز تست ورزش قلب در تهران

تست ورزش قلب، در واقع یک روش غربالگری جهت بررسی تأثیر ورزش بر قلب می‌باشد. تست ورزش قلب به عنوان یک اقدام تشخیصی، یک بررسی کلی از سلامت قلب به عمل می‌آورد.

دلایل انجام تست ورزش قلب

تست ورزش قلب جهت تعیین علت درد قفسۀ سینه، ظرفیت و توانمندی قلب در انجام ورزش، میزان مناسب ورزش در افرادی که برنامۀ ورزشی را به تازگی شروع کرده‌اند و همچنین تعیین اختلالات ریتم قلب طی ورزش به کار می‌رود. البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد که پزشک انجام این تست را درخواست کند.

روش انجام تست ورزش قلب

در تست ورزش قلب از دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده می‌شود. برای انجام تست ورزش قلب در حالی که فعالیت الکتریکی قلب از طریق نوار قلب ضبط می‌شود و فشارخون نیز اندازه‌گیری می‌شود، فرد شروع به راه‌ رفتن روی دستگاه تردمیل کرده یا شروع به رکاب زدن روی دوچرخۀ ثابت می‌کند.تست ورزش قلب به عنوان یک اقدام تشخیصی، در واقع نشان دهندۀ واکنش قلب نسبت به افزایش نیاز بدن به اکسیژن می‌باشد.

معمولاً تست ورزش قلب به عنوان یک اقدام تشخیصی، تا زمانی‌که ضربان قلب به تعداد مورد نظر افزایش یابد، ادامه پیدا می‌کند؛ مگر این‌که عوارضی از قبیل درد قفسۀ سینه یا افزایش بسیار زیاد فشارخون رخ دهد که در این صورت تست ورزش قلب متوقف می‌شود. پس از انجام تست ورزش قلب، وضعیت بیمار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یا تا زمانی‌که ضربان قلب به میزان اولیه برگردد، کنترل می‌شود.

آمادگی‌های لازم  برای انجام تست ورزش قلب

از ۳ ساعت قبل از انجام تست ورزش قلب، فرد اجازه ندارد سیگار بکشد، چیزی بخورد و مایعات حاوی کافئین و الکل مصرف کند.

قبل از انجام تست ورزش قلب، داروها باید طبق معمول مصرف شوند، مگر این که دستورات دیگری صادر شده باشد.

بیمار باید کفش و لباس راحت جهت انجام تست ورزش قلب بپوشد.
در صورت مصرف داروی سیلدنافیل سیترات یا ویاگرا در طی ۲۴ ساعت گذشته، حتماً باید به پزشک اطلاع داده شود. این امر ضرورت دارد چون گاهی در طی انجام تست ورزش قلب برای کاهش درد قفسۀ سینه از داروی نیتروگلیسرین استفاده می‌شود که مصرف همزمان آن با ویاگرا می‌تواند منجر به کاهش شدید فشارخون شود.

در تست ورزش قلب فرد چه احساسی دارد؟

برای انجام تست ورزش قلب الکترودهای دستگاه از طریق برچسب‌های هدایت کننده جریان الکتریکی بر روی قفسۀ سینه، دست‌ها و پاها قرار می‌گیرند. آماده کردن محل الکترودها روی قفسۀ سینه ممکن است احساس سوزش خفیفی ایجاد کند. هنگام انجام تست ورزش قلب، الکترودها جریان الکتریکی قلب را به دستگاه، منتقل می‌کنند، که در آنجا فعالیت قلب ضبط می‌شود. بازوبند دستگاه فشارخون نیز بر روی بازو بسته شده که هر از چند دقیقه باد شده و فشار مختصری روی بازو ایجاد می‌کند.

میزان ضربان قلب و فشارخون پایه قبل از شروع تست ورزش قلب اندازه‌گیری می‌شوند. سپس راه رفتن روی تردمیل یا رکاب زدن دوچرخۀ ثابت شروع می‌شود، به نحوی که به تدریج سرعت و شیب تردمیل افزایش می‌یابد یا مقاومت رکاب دوچرخه افزایش می‌یابد.

موارد خطر در تست ورزش قلب

تست ورزش قلب معمولاً یک تست بی‌خطر است. با این حال در موارد کمی برخی افراد طی انجام تست احساس درد در قفسۀ سینه، تپش قلب، گیجی و تنگی نفس دارند یا ممکن است در طی ورزش غش کنند. حملۀ قلبی یا ایجاد ریتم‌های غیرطبیعی خطرناک در طی انجام تست نادر هستند. افرادی که مستعد این‌گونه عوارض هستند اغلب ضربان قلب ضعیفی دارند، که معمولاً در این‌گونه موارد این تست تجویز نمی‌شود.

نتایج تست ورزش قلب

تست ورزش در خانم‌های جوان و میانسالی که علائم معمول بیماری‌های قلبی را ندارند از دقت کمتری برخوردار است. به‌طور طبیعی تعداد ضربان قلب با افزایش بار کاری قلب افزایش می‌یابد و براساس سن و وضعیت بیمار به یک سطح استقامت می‌رسد. نتایج غیرطبیعی تست ورزش قلب ممکن است نشان‌ دهندۀ ریتم‌های غیرطبیعی در طی ورزش، فشار بر قلب در طی ورزش و اختلالات عروق کرونر (انسداد در عروق) باشند.

مرکز تست ورزش قلب دکتر نوید، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت انجام دهد.

مطالعه مقاله تست ورزش قلب در بررسی بیماری های قلبی

مراکز تست ورزش قلب در تهران

منبع: آموزش الکترونیکی پیشرفته در علوم پزشکی