خانه / آريتمي ها ( اختلال ضربان ) شامل كندي ضربان ، افزايش ضربان ، ضربان نابجا

آريتمي ها ( اختلال ضربان ) شامل كندي ضربان ، افزايش ضربان ، ضربان نابجا

آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است. این حالت ممکن است تنها به شکل یک مکث موقت بوده و آنقدر کوتاه باشد که تعداد ضربان کلی قلب را تحت تاثیر قرار ندهد یا در عوض ممکن است سبب شود که ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته باشد. برخی آریتمی ها سبب بروز هیچگونه علامتی نمی شوند . ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره دهلیزی-بطنی در بطنها منتشر می‌شود. در نتیجه این نحو هدایت تحریک الکتریکی، ابتدا دهلیز و با فاصله کمی بطن‌ها منقبض می‌شوند. ریتم طبیعی قلب بین شصت تا صد ضربان در دقیقه‌است.

انواع آریتمی

به کندی ریتم قلب برادی کاردی و به تندی ریتم قلب تاکی کاردی می‌گویند. برادیکاردی گاه فیزیولوژیک است مانند افراد ورزشکار و گاه پاتولوژیک است مانند برادیکاردی ناشی از سکته قلبی. تاکیکاردی نیز همینگونه است. همچنین ممکن است موج تحریک الکتریکی قلب در نقطه‌ای از مسیر کند یا متوقف شود که به آن بلوک قلبی می‌گویند. گاه ممکن است نقطهٔ دیگری از قلب جای گره سینوسی را به عنوان کانون شروع کننده موج تحریک الکتریکی قلب بگیرد که آن را ضربان اکتوپیک می‌نامند.

فیبریلاسیون دهلیزی و فیبریلاسیون بطنی انوع دیگری از آریتمی قلبی هستند که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند و سلولهای دهلیز یا بطن به صورت نامنظم تحریک می‌شوند. در نوع دیگری از آریتمی قلبی، ضربان دهلیز و بطن از هم منفک شده‌اند و هر کدام با ریتمهای مجزا و از مراکز مجزا تحریک می‌شوند (انفکاک دهلیزی بطنی).

آریتمی ها می توانند تهدید کننده حیات باشند البته در صورتیکه کاهش شدیدی در عملکرد پمپاژی قلب ایجاد نمایند.

وقتی عملکردی پمپاژی قلب به مدت بیش از چند ثانیه به شدت کاهش یافت، گردش خون ضرورتاً قطع می شود و آسیب به ارگانها (مثل مغز )در عرض چند دقیقه بوجود می آید. آریتمهای خطرناک عبارتند از تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسون بطنی، آریتمی ها با توجه به اینکه در چه جائی از قلب روی داده اند ( دهلیز یا بطن ) و نیز آنچه به سر ضربان قلب می آورند شناخته می شوند.

آریتمی هایی که در دهلیز شروع می شوند را آریتمی دهلیزی یا فوق بطنی می نامند، آریتمی های بطنی در بطن ها شروع می شوند. بطور کلی آریتمی های بطنی که در اثر بیماری قلبی بوجود می آیند خیلی جدی هستند.

درمان آریتمی

درمانی که ارائه می شود به نوع آریتمی بستگی دارد و شامل داروها، درمانهای غیر جراحی و جراحی مثل روش MAZE طراحی شده جهت فیبریلاسیون دهلیزی می باشد .درمان با داروهای آنتی آریتمیک مانند دیگوکسین،بتابلوکرها، بلوک کننده‌های کانال کلسیم مانند وراپامیل، پروکائین آمید، کینیدین و... می باشد.
بعضی آریتمی های خفیف به درمان نیازی ندارند. سایر آریتمی ها بوسیله دارو قابل درمانند. اگر بیماری دیگری موجب آریتمی شده درمان شامل مراقبت از آن بیماری است. در موارد جدی تر درمانهای دیگری موجود است. ما همچنین با تحقیقاتی که متدهای درمانی جدید را امتحان می کنند در ارتباط هستیم .

● درمانهای مداخله ای غیر جراحی آریتمی

▪ داروهای آریتمی

از انواع داروهایی استفاده می شود که شامل دسته داروهائی است که اختلالات ضربان در ریتم قلب را کنترل میکنند.

▪ انرژی در درمان آریتمی (Ablation)

در این پروسه از انرژی برای از بین بردن ناحیه غیرطبیعی سیستم الکتریکی قلب که مشکل ایجاد کرده است استفاده می شود. بافت غیر طبیعی از نظر الکتریکی معمولاً از طریق مطالعات الکتروفیزیولوژی پیدا می شود که روشی است که در آن از یک کاتتر و یک وسیله برای نقشه برداری مسیر الکتریکی قلب استفاده میشود .

پس از اینکه با دارو شما را آرام کردند کاتتری از طریق ورید وارد بدن شما می شود و به سمت قلب هدایت می گردد. با استفاده از امواج رادیوئی با فراکانس بالا پزشکان می توانند مسیری که آریتمی ایجاد میکند را تخریب کنند. هرگاه که آن را شناسائی کردیم کاتتر مخصوصی را نزدیک بافت غیرطبیعی کرده و انرژی را از طریق آن می فرستیم و فقط بافت غیرطبیعی را از بین می بریم بصورتیکه دیگر هیچ فعالیت الکتریکی نداشته باشد .

● آریتمی هائی که به Ablation پاسخ نمی دهند :

۱) تاکی کاردی سینوس نامناسب

۲) چرخه گره سینوسی

۳) فلاتر دهلیزی

۴) تاکی کاردی دهلیزی

۵) فیبریلاسیون دهلیزی

۶۰ تاکی کاردی فوق بطنی

۷) چرخه گره دهلیزی – بطنی

۸) سندرم ولف – پارکینسون – وایت

۹) تاکی کاردی بطنی

▪ جای گذاری کردن یک باطری دائمی یا شوک قلبی درونی قلب در درمان آریتمی

یک باطری دائمی درون بدن فرد جای گزاری می شود تا ضربان قلب مطمئنی را در زمانیکه ضربان طبیعی قلب پائین است،ایجاد نماید. یک شوک قلبی در بدن افرادی جای گذاری می شود که آریتمیهای بطنی تهدید کننده حیات دارند.

▪ اطلاعات بیشتر در مورد شوک و باطری : پروسه جای گذاری باطری ها یا شوک ها خیلی مشابه است و حدود دو تا سه ساعت طول می کشد در ابتدا برش کوچکی در قفسه سینه زیر استخوان ترقوه ایجاد می شود تا به یکی از وریدهای بزرگ نیمه های قدامی بدن دست بیابند. سپس یک یا چند سیم به سمت قلب هدایت می شوند وقتی که در مکان مناسب قلب قرار گرفتند به یک ژنراتور متصل می شوند و جیبی زیر پوست ساخته می شود و ژنراتور در آن قرار داده می شود .

برای هر دو پرسه بیمار در تمام شب در بیمارستان نگه داشته می شود و روز بعدی

می تواند به خانه برگرد بیمار در طول یک ماه می تواند فعالیت بدون محدودیتی را شروع کند.

۸۸ دیدگاه

 1. سلام .
  خسته نباشيد .
  ميخواستم بدونم آريتمى Pvc نياز به درمان داره ؟ من چند روزى يكبار برام اتفاق ميافته كه انگار قليم براى يك ثانيه وايميسه و بعد با يه ضرب شديد شروع به تپش ميكنه .
  بعضى وقتها هم اين Pvc ها دوبار پشت سر هم به وجود مياد . قبلا اينطورى نبوده و الان چندتايى ميشه بعضى وقتا .
  ممنون ميشم راهنمايى كنيد .

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   PVC بدون علامت ، يا با دفعات كم نيازي به درمان ندارد.
   كنترل استرس ، كمخوني ، مشكلات تيروئيدي و ... توصيه مي شود. البته بايد از طبيعي بودن ساختار قلبي خود نيز با انجام اكو اطمينان حاصل نماييد.
   با احترام

 2. با سلام.آقای دکتر نوید من 3سال پیش دچار تشنج شدم که الان دارم داروی روزی 1عدد دپاکین500هفته ای یک عدد ویتامین دی3.فولیک اسید برای تشنجم مصرف میکنم که نزدیک به1سال است که پیش دکترقلب میرم و نتیجه ای نگرفتم.یک دکتر قلب بهم یک دارو داد که کورتون داشت و من تا مدتی بدنم درد میکرد.یک دکتر قلب دیگه گفت باید باطری بذارم.یک دکتر دیگه که خیلی وقته دارم پیشش میرم داروی Gutron داده و میگه فشارت پایینه ولی من هنوز تپش قلب و تنگی نفس شدید و درد قفسه سینه و تیرکشیدن قلبم و دارم و هیچ تغییری نکردم با اینکه این داروها رو مصرف میکنم.دارم.تست تیلت دادم که گاهی اوقات حالتم مثل اون موقع میشه.تاحالا 3بار هم غش کردم بجز تشنجم.که دکتر تشنجم میگه اون موقع که تشنج کرده حتما اکسیژن به مغزش نرسیده.الان من باید چیکار کنم؟

 3. سلام آقای دکتر
  من دیروز نوارقلب گرفتم نتیجه نشون داد ضربان قلبم
  sinus bradycardia with sinus arrhythmia
  و ضربان قلبم 57 بود
  من ورزشکار حرفه ای نیستم اما همیشه ورزش می کردم و خیلی فوتبال بازی می کنم.
  30 سال سن دارم
  بعضی وقت ها احساس سنگینی در قلبم می کنم
  می خواستم بدونم آیا نیاز به آزمایشات بیشتری دارم و کلا چه اقداماتی باید انجام بدم
  با تشکر از لطف شما

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   هیچگاه نوار قلب را درمان نمی کنیم ، بلکه بیمار مورد معاینه وبررسی قرار خواهد گرفت و نوار قلب در بالین بیمار تفسیر می شود. تشخیصی که برای نوار قلب مطرح شده، تقریبا یافته طبیعی است ولی در صورت وجود هرگونه درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه نیاز به بررسی توسط متخصص قلب است تا در صورت شک بالا به بیماری قلبی تست های تکمیلی درخواست شود.
   با احترام

 4. سلام آقاي دكتر

  حدود يك ماه هست كه همسرم (32 ساله) احساس تنگي نفس داره به دكتر مراجعه كرديم ميگه قلبش نا منظم كار مي كنه و با ديدن نتايج اكو،نوار قلب و هولتر گفتند كه آريتمي بيشتر بطني و گاهي اوقات دهليزي هستش داروي ستالول دادند و گفتند تا دو ماه مصرف كنه و بعد بياد تا دوباره هولتر ببنديم ببينيم با دارو كنترل شده يا نه اگه كنترل نشده بود بايد عمل ابليشن براش انجام بشه ضمن اينكه گفتند ممكنه جاي رگ عصبي كه بايد سوزونده بشه را نشه پيدا كرد حالا خواهش ميكنم شما به من بگيد آيا شرايط همسرم خطرناكه و ما اين دو ماه را صبر كنيم يا زودتر بريم براي عمل؟
  ممنون

 5. سلام آقاي دكتر
  ممنون كه جواب داديد. مي خواستم بدونم مدارك را بايد پست كنم يا ايميل كنم؟

 6. با سلام و عرض خسته نباشید
  جناب آقای دکتر بنده کوهنوردی و روزانه نیم ساعت تردمیل با شیب حداکثر و سرعت بالا می زنم و مشکلی نداشتم پارسال اکو دادم بطن ها و دهیلز ها و دریچه ها نرمال بودند EF 68% بود مکمل های زیادی چند سال است مصرف می کنم : آرژینین ، کارنیتین ، Co Q10 ، مولتی ویتامین ، لسیتین ، کلسیم ، اومگا3 ، ب12 ، ملاتونین و همچنین سالهاست گیاهخوارم و فشار خونم به طور روزانه که می گیرم 110/70 است کلسترول تام 120 و اچ دی ال50 و ال دی ال 70 است با مصرف این میزان مکمل آنزیم های کبدی و بیلی روبین و سایر فاکتورهای عمومی و کلیه نرمال بود
  سابقه حملات پانیک داشته ام و سرترالین نیز مصرف می کنم اما از چند روز پیش قرصی چربی سوز گرفتم که مواد تشکیل دهنده اش در هر عدد 500 میلی گرم ال تیروزین ، 100 میلی گرم کافیین ، 165 میلی گرم عصاره نارنج bitter orange که ماده موثره آن synephrine 10 میلی گرم دارد دو روز اول مصرف که دوز روزانه 20 میلی سینفرین و 200 میلی گرم کافیین بود مشکلی ایجاد نکرده بود و انرژی می داد و دمای بدن رو بالا برده بود اما در روز سوم مصرف علاوه بر این قرص ها یک فنجان قهوه اسپرسو غلیظ خوردم همان شب راجع به تداخل کافیین و سینفرین موجود در عصاره نارنج مطلب خواندم و دچار اضطراب شدم شب که خوابیدم وسط های شب بیدار شدم دیدم تعریق بالایی دارم و احساس داغ بودن در قلب داشتم دیروز صبح رفتم بیمارستان نوار قلب و آزمایش تروپونین و سی کی ام بی دادم و نرمال بود ولی تاکی کاردی سینوسی داشتم ضربان 110 بود ولی فشار 150/94 بود چون به حملات پانیک شک داشتم بعد از دیدن نتایج آزمایش و مصرف آب زیاد آن علایم کمتر شد تا دیشب یک عدد آلپرازولام خوردم و راحت خوابیدم ولی امروز صبح باز کمی احساس داغ بودن را در سینه دارم ولی علایمی مثل درد ، تنگی نفس و تیرکشیدن نداشتم
  به نظر شما آیا قلب آسیب دیده و دلیل این احساس دمای زیاد در قلب و گرمای شدید که دارم چیست چون خود داروی چربی سوز نوشته این دارو دمای بدن را به طور طبیعی بالا می برد ولی اینقدر بالا است که دایم عرق می کنم؟ آیا با دوز کمتر مثلا یک قرص در روز می توانم از این چربی سوز استفاده کنم ؟

  • با سلام
   ورزش برای قلب بسیار مفید است البته به شرطی که هوازی باشد و از مکمل ها نیز استفاده نشود.
   با احترام

 7. با عرض سلام خدمت آقای دکتر.ممنون بابت پاسخگویی قبلی به سوالاتم. آقای دکتر چند روز پیش هولتر کردم و متوجه شدم که pvc متوسط دارم .در حال حصر متورال 50 هر 12 ساعت میخورم .ولی تاثیری نداشت.سوالم اینه که این وضعیت من چقدر خطرناکه؟ چون تو مقاله خودتون خوندم که باعث ایست قلبی میشه pvc.گاهی اوقات ارتیمی تا چند ساعت طول میکشه و منو عصبی میکنه.سوال بعدی اینکه چطور باید پی برد که ارتیمی ها از نوع اضطرابیه و بیخطرن؟ در ضمن من بسیار استرسی هستم.و شغل پراسترس دارم.ممنون

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   ضربان نابجا با متورال به خوبي كنترل مي شود. در صورت عدم كنترل بايد به متخصص مراجعه نماييد.
   با احترام

 8. سلام،پنجاه و هفت سال دارم-هفاد و پنج کیلو هستم-فشارخون حود سیزده بر روی هشت ونیم-نبض حدود هشتاد-برون دهی قلب (EF)پنجاه و پنج -گشادی خفیف ( مایلد )میترال وتریکوسپید - آنزیوگرافی منفی دو سال قبل - اسکن منفی یک سال قبل-بررسی هولتر ریتم و فشار در حد قابل قبول ...داروها:متوهگزال چهل و پنج یک عدد- سرترالین یکصد یکعدد- بوسپیرون پنج یکعدد-آتورواستاتین ده یکعدد- ویتامین ب یک سیصد یکعدد- گاهی قرص منیزیم وسایر ویتامین ها.خواهشمند است بفرمایید با ضعف ،تعریق،اضطراب،کم توانی، اعصاب ضعیف، ودرد گاه و بی گاه سمت چپ قفسه سینه وقلب چه اقدام درمانی را میبایست پیگیری نمایم . با تجدید احترام

 9. سلام،پنجاه و هفت سال دارم-هفاد و پنج کیلو هستم-فشارخون حدود سیزده بر روی هشت ونیم-نبض حدود هشتاد-برون دهی قلب (EF)پنجاه و پنج -گشادی خفیف ( مایلد تی آر ، ام آر)میترال وتریکوسپید - آنزیوگرافی منفی دو سال قبل - اسکن منفی یک سال قبل-بررسی هولتر ریتم و فشار در حد قابل قبول ...داروها:متوهگزال چهل و پنج یک عدد- سرترالین یکصد یکعدد- بوسپیرون پنج یکعدد-آتورواستاتین ده یکعدد- ویتامین ب یک سیصد یکعدد- گاهی قرص منیزیم وسایر ویتامین ها.خواهشمند است بفرمایید با توجه به ضعف ،تعریق،اضطراب،کم توانی، اعصاب ضعیف، ودرد گاه و بی گاه سمت چپ قفسه سینه وقلب چه اقدام درمانی را میبایست پیگیری نمایم . با تجدید احترام

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   با توجه به منفي بودن بررسي هاي قلبي ، احتمال وجود بيماري قلبي بعنوان منشأ علايم شما ، كم مي باشد.
   با احترام

 10. سلام آقای دکتر
  من نزدیک به 10 ماه است که دچار آریتمی بطنی شده ام. ضربان من حدود 45 است. ورزشکار حرفه ای نیستم ولی
  دو و پباده روی انجام میدهم. آریتمی من بگفنه دکتر معالجم چند نقطه ایست و توصیه شده با لیزر نقاطی از قلب که
  ضربان نابجا ایجاد میکنه سوزانده یشه که آن هم درصد موقفیتش صددرصد نیست. آیا معالجه دیگه ای هست مانند دارو درمانی؟
  ممنون

 11. باسلام دختری 23 ساله هستم که از 14 سالگی دچار تپش قلب میشدم. تاکی کاردی ام هر 1 ماه یا هر 3 یا 6 ماه یار نهایتا یک سال رخ می دهد.آخرین بار 9 ماه پیش دچار تپش قلب ناگهانی شدم چندتا سوال داشتم لطفا راهنماییم کنید
  2 سال پیش به علت فوت یکی از عزیزانم دچار ناراحتی شدید شدم که از ان زمان تا به امروز رگ ارنج دست چپم مدام ورم می کند و یه جور گرفتگی احساس میکنم که گاهی ورم میکند و گاهی اصلا حسش نمیکنم آیا ربطی به قلب دارد؟؟؟
  باوجود اینکه 9 سال تپش قلبم را با امپول ادنوزین یا غیره کنترل کردم چه عوارضی در اینده برایم خواهد داشت؟
  من دچار کمخونی فقرآهن هستم که هموگلوبین همیشه 11 است بااین شرایط میتونم عمل لیزر برای تپش قلب انجام دهم؟؟؟
  قلبم خیلی ضعیف شده که با هیجانات خیلی ساده یا خبر خوب وبد به هم میریزد و تپش قلبم را احساس میکنم توصیه ی شما چیست؟
  میخواستم چند ماه اینده عمل سوزاندن بافت را انجام بدم در تهران، عوارض و خطرات و شرایط این عمل چیست؟؟
  باتشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   مشکل آرنج دست چپ بنظر ارتباطی با قلب ندارد.
   در مورد ابلیشن ( سوزاندن ) بهتر است از مرکزی که این کار را قرار است انجام دهید سوالات خود را بپرسید.
   با احترام

 12. باعرض سلام خدمت شما دکتربزرگوار آقای دکتر من از اهواز مزاحمتون میشم مادرم مشکل آریتمی قلب دارن داروشون سوتاهگزام80وآ اس آ هستش ولی بامصرف این دارو هنو از بینظمی ضربان قلبشون شاکی هستن وحالت ضعف دارن ایشون کم خون هستن خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنماییم کنید.ممنونم

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   شما می توانید در اهواز از راهنمایی های پزشکان مجرب استفاده نمایید و در صورتی که نظر من را جویا هستید ، ویزیت بیمار و مدارک ایشان ضروری است.
   با احترام

 13. با سلام و خسته نباشيد به آقاي دكتر نويد. من محمد علي هستم 38 ساله از استان فارس. از سال 86 ضربان نابجا دارم و چندين بار پيش فلوشيپ اكوكارديوگرافي و الكتروفيزيولوژي شيراز هم رفتم. علت ضربان نابجاي من ضخامت ديواره قلبم هست 1.7 ميليمتر. در اوايل، صبح و ظهر و شب ربع قرص متورال استفاده مي كردم تا اينكه سر استرس هايي كه در محيط كار برام ايجاد شد تا سال 88-89به روزي 100 ميلي گرم رسيد و . البته بيشتر اوقات با قرص كنترل شد ولي هيچ وقت رفع نشد. مثلا ميشد كه يك روز 10 ضربه داشتم يك روز هم نداشتم. در اوايل كه زياد بود مثلا روزي 100 ضربه. بعد ها و بيشتر اوقات روزي يك ضربه يا دو روزي يك ضربه يا نهايتا روزي دو ضربه داشتم. تقريبا از حدود 10-11 ماه پيش با مشورت دكتر شهرمون(غير شيراز) به خاطر كاهش استرس ها و جلوگيري از پايين اومدن ضربان قلب(با 100 ميلي گرم ضربان من بين 57 تا 60 بود)مصرفم رو آوردم به روزي 75 ميلي گرم. خوب بود ولي متاسفانه يكي دوماه اخير دوباره ضربان نابجا پيدا شده و اين منو عصبي مي كنه و نمي تونم بي خيالش بشم. رفتم پيش متخصص قلب شهرمون گفت اگه متورال رو زياد كنيم ضربانت مياد پايين و مكملش 20 ميلي سوتالول تجويز كرد و حدود يك هفته دارم مي خورم ولي تغيير نكرده. الان تقريبا روزي 40-50 ضربه در حالت بيداري دارم. يا مثلا دوساعت ندارم ولي در دو دقيقه دوسه بار دارم. البته تاحدي به اين ضربات نابجا عادت كردم ولي بازم عصبي ام مي كنه. البته قبلا سابقه داشتم كه اين ضربات نابجا يك چند هفته اي زياد تر مي شده و بالاخره ميرفت. لطفا شما بفرماييد اين ضربات نابجاي زياد، بايد دقيقه يا ساعتي چند تا باشه تا من از اون نترسم. البته شدتش كم هست. البته قبلا هولتر زده ام و نتيجه اش رو دكتراي فوق تخصص ديدن و حتي سيتي آنژيو هم كرده ام ودكترا گفتن چيز قابل اعتنايي نيست.به نظر شما اگه برترس و استرسم غلبه كنم pvc ها كم ميشن؟ آخه مي دونيد اين ضربان نابجا حس بدي به آدم ميدن. سالم باشيد.

  • با سلام
   ضربان نابجا در این حد بیشتر از اثرات جسمی ، عوارض روحی و روانی دارد.
   بنابراین توصیه می شود که با مراجعه به مشاور در جهت کاهش استرس و اضطراب از ایشان کمک بخواهید.
   با احترام

 14. سلام و عرض ادب خدمت شما بنده 33 ساله هستم 3 ماه پیش تپش قلب شدید همراه با گرمای درونی گرفتم که البته هیچ علامت دیگه ای مثل سرگیجه یا درد یا غیره نداشت و خودبخود رفع شد پس از مراجعه به اورژانس وگرفتن نوار قلب و
  تست آنزیم های قلبی گفتند که هیچ مشکلی دیده نمی شه فردای همانروز اکو انجام دادم که اونهم نرمال بود فقط پرولاپس خفیف تری کاسپید که گفتند مشکلی نداره از اون موقع تا حالا 3 یا 4 بار دیگه تپش قلب شدید داشتم که حدود
  130 یا 140 بود و هر بار نهایتا 2 یا 3دقیقه بیشتر طول نمیکشه و هیچ علامت دیگه ای همراهش نداره البته چند روز بعد از اولین حمله تپش روزی چند بار 30 یا 40 بار احساس ضربان نابجای pvc می کردم که رفته رفته کمتر شده و به
  حدود 10 بار در روز رسیده فقط امروز تپش قلب شدید که گرفتم برای اولین بار همراهش pvc هم بوجود اومد و
  در 2 یا 3 دقیقه حدود 10 تا 15 بار بود که خیلی نگرانم کرد البته بعد از رفع تپش تا شب نهایتا 4 یا 5 بار دیگه زد
  ضمنا بنده خیلی فکر و خیال میکنم و کلا ترس از بیماری قلبی و ایست قلبی زیاد اذیتم میکنه روزی 20 تا 30 دقیقه
  ورزش میکنم و اتفاقا بعد از ورزش هم احساس بهتری دارم و سر حالترم
  به نظرتون مشکل من از اضطراب یا چیز دیگه
  ضمنادر آزمایش کلی چربی و قند و کلیه و کبد و تیرویید و ......کاملا نرمال میباشند
  هروقت سرم گرم باشه و مشغول یه کار راحت و بی استرس باشم pvc هم کمتر میشه ممنون از شما

  • با سلام
   در صورتی که بررسی های قلبی و ازمایش چکاپ شما طبیعی است ، تپش و ضربان قلب نابجا بنظر پاتولوژیک نمی رسد و کنترل استرس و اضطراب با کمک مشاور می تواند در برطرف کردن علایم کمک کننده باشد.
   با احترام

 15. با سلام، من دختریر23 ساله هستم، آریتمی قلبی دارم ولی توی شهرمون دکتر الکتروفیزیولوژیست قلب نیست و کمک خاصی بهم نکردن. گاهی اوقات دچار تپش قلب میشم، تپش گاهی وقت ها یک ضربه ی بسیار محکم و یا چند ضربهوی محکم پشت سر هم است. چندین بار دچار تپش حملهوای شدم که تا 15 دقیقه طول کشیده و بسیار آزار دهنده است. گاهی ضربان قلبم کند میشود و تنگی نفس میگیرم، گاهی حالم خوب است، یه حالت لرزش در قلب و رگ گردنم احساس میکنم که بسیار آزار دهنده می باشد و باعث سرگیجه می شود. این حالت روزها و هفته ها طول میکشد. وقتی این حالت را دارم، با سوار شدن ماشین یا اتوبوس بدتر می شود و حالت گیجی و غش پیدا می کنم. گاهی احساس سوزش و درد و تیر کشیدن در قلبم دارم. وضع جسمانی بدی دارم، لطفا سریع جواب بدید.

 16. آقای دکتر من برای معاینه به کجا مراجعه کنم؟ متاسفانه خانواده به وضع جسمانی من توجه ندارند و مشکل من رو جدی نمی دونن و فکر می کنن من مشکل روانی دارم، ولی من از کودکی این تپش ها رو داشتم. کدام یک از دکتر های الکتروفیزیولوژیست شهید رجایی را پیشنهاد می کنید؟

  • قبلا به 3 دکتر متخصص قلب در شهرمون مراجعه کردم ولی نامه نوشتن واسه تهران و گفتن آریتمی هستش. متورال و ایندرال و متوهگزال هم تجویز کردن حالم رو بدتر کرد و تپش قلبم به 50 رسید.

   • با سلام
    همه اساتید الکتروفیزیولوژیست بیمارستان شهید رجایی متبحر هستند و می توانید مشکل خود را با ایشان در میان بگذارید.
    بررسی مدارک قبلی شامل نوارهای قلبی شما کمک کننده است.
    با احترام

 17. منظورم EPS. بود

 18. با سلام و عرض خسته نباشید
  خانمی هستم 46 ساله. از سال 91 دچار تپش قلبهای صبحگاهی بودم. به متخصص قلب مراجعه کردم و در اکوکاردیوگرافی همه چیز را نرمال گزارش کردند. مشکلات تیروئید هم چک شد نرمال بود. هموگلوبینم 11.8 گزارش شد. تپش قلبهای صبحگاهی ام علیرغم اصلاح کم خونی همچنان ادامه داشت تا اینکه بدنبال فوت پدرم در بهمن ماه 94 گردن درد داشتم که متوجه افزایش فشار خونم شدم. 170 روی 110 بود. یک ماه قرص آملوپرس 5 صبح و شب و ایندرال 10 صبح و شب مصرف کردم. که خوشبختانه فشارم کنترل شد. 110 روی 70. اما به توصیه پزشکم اکوی مجددی انجام شد که تشخیص نارسایی گرید 2 میترال و گرید یک تریکوسپید داده شد. الان بشدت نگرانم. اینکه گرید 2 یعنی چی؟ آیا چه اتفاقی برایم خواهد افتاد؟ لطفا مرا بیشتر راهنمایی کنید. از پزشکم پرسیدم میگه چیزی نیست ولی چون پزشکم آشناست حس می کنم چیزهایی را از من مخفی می کند. احساس می کنم اگر در مورد بیماری ام بیشتر بدانم اضطرابم کمتر خواهد شد. لطفا من را راهنمایی کنید و توضیحات بیشتری در مورد وضعیت من بفرمایید. خیلی خیلی متشکرم.

  • با سلام
   جهت اظهار نظر دقیق در مورد مشکل شما ، رؤیت مدارک شما الزامی است ، در صورت تمایل ارسال نمایید.
   با احترام

 19. سلام اقای دکتر
  تقریبا 20 روز پیش همسرم که 39 سالشه دچار درد شدید قفسه سینه شد بعد از مراجعه به بیمارستان سکته قلبی تشخیص داده شد و دکترش میگه چون زود دارو گرفته اون قسمت قلب که سکته کرده از کار نیفتاده فقط آسب دیده در نهایت یکی از رگهاش گزفته بود که واسش استنت گذاشتن اما تقریبا 1 ساعت بعد از گذاشتن استنت ضربان قلبش از 200 هم بالاتر میره متاسفانه در این مورد پزشک فوق تخصص هیچ اطلاعاتی به ما ندادن و فقط گفتن ممکنه یک رگ اضافه یا حفره توی قلب باشه که یک نوبت ای.پی.اس با احتمال ابلیشن دادن. اگر شما هم نظرتون رو در این مورد بفرمایید ممنون میشم.

 20. سلام. من 33 سال سن دارم . 3 سال پیش در بیمارستان جماران به خاطر آریتمی ابلیشن کردم . تقریبا یک ماه بعد عمل تپش نداشتم تا اینکه مجدد آریتمی شدم و مثل قبل عمل که ضربان تا 250 هم میرسید ، شدم. البته چه قبل عمل و چه بعد عمل مدت زمانش کم است و اکثرا کمتر از یکدقیقه طول میکشد. دکترم گفت روی نقطه هیس قرار داره و از سه تاش یک نقطه تخریب شده و احتمال اینکه در صورت اقدام برای نقاط دیگر احتیاج به پیس میکر باشه هست.
  با توجه به اینکه این بینظمی آرامش خودم و خانوادم رو از بین برده در این یکسال اخیر تنگی نفس و خستگی زودرس و گر گرفتگی در خودم میبینم ، نظر محترمتان را میخواهم بدانم.
  قد 185 وزن 115
  تشکر فراوان

  • با سلام
   با توجه به سابقه ابلیشن و این که کانون های ایجاد تپش در نقطه بسیار حساسی قرار دارد ، طبق فرمایش پزشک محترم خودتان انجام اقدامات نظیر ابلیشن ممکن است نیاز به پیس میکر داشته باشد. درر صورت عدم کنترل علایم با درمان دارویی توصیه می شود با چند همکار محترم الکتروفیزیولوژیست جهت انجام بهترین اقدام مشاوره نمایید.
   با احترام

 21. سلام .مادرم مشکل بی نظمی ضربان داشت اوردیمش دکتر حالا باانجام ازمایشات اعم از نوار قلب .اکو.ازمایش خون هیچ موردی یافت نشد . ولی در چند روزی که مادرم تحت درمان بود روی صفحه مانیتورینگ میشد حس کرد که یه مکث توی نوار قلبش داره حتی این مکث رو میشه با اندازه گیری ضربان هم حس کرد . علائم مادرم سرگیجه . بی حوصلگی . پرخوابی . تنگی تنفس . ضربان نامنظم می باشد. مادرم اهل دود نیست وکسی در خانه دودی نیست

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   جهت اظهارنظر در مورد بیمار شما ، رؤیت مدارک ایشان ضروری است . با توضیح شما از مانیتورینگ و .... و از راه دور نمی توان تشخیص و درمان انجام داد.
   با احترام

 22. سلام اقای دکترعزیز /مردی 40ساله هستم 18 ساله مبتلا به پانیک اتک شدم و چند بار درمان شدم و دوباره عود کرده حدود 6 سال همراه عود پانیک پیش دچار ریزش قلب هم میشدم و هولتر 24 ساعته گذاشتم تشخیص occational pvc (پی وی سی گاه به گاه) وگفتند از اضطرابه و بعد از مدتی خوب شدم البته اضطرابم پیشرفت کرده و 5 ساله فقط دیازپام میخورم واین مدت5 از خانه بیرون نرفتم به خاطر اگورافوبیا چون تحمل اضطراب شدید و ندارم / الان مدتیه در حالت توالت و سرپا ایستادن لرزش و طپش قلب و ضربان بالا میگیرم تنم داغ میشه و گاهی درد های پراکنده قفسه سینه میگیرم واضطراب وبیقراری شدید میگیرم و از 5سال پیش دکتر قلبم هم نرفتم ضمنا روانپزشک برایم سرترلین و الانزپین تجویز کرده وتا حالا نخوردم لطفا در صورت امکان جواب بنده را بفرمایی ممنوم ببخشید زیاد شد/همیشه سلامت باشید

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   با توجه به شرایط بهترین اقدام درمانی برای شما ، درمان و کنترل حملات پانیک تحت نظارت همکار محترم روانپزشک می باشد.
   با احترام

 23. سلام دكتر
  خسته نباشيد
  ميخواستم بپرسم PVC درمان قطعى داره ؟ يعنى داروى خاصى داره كه بعد از خوردنش كامل از بين بره ؟ يا فقط ابليشن چاره كاره ؟ چون يكى دو ساله كه گرفتارشم واقعا حس بدى بهم ميده وقتى ميزنه .
  بعضى روزها خيلى كمه ولى بعضى روزها پشت سر هم PVC ميزنه قلبم . البته اكثرا شب موقع خوابه ...
  سوال بعديم اينه كه من پرولاپس ميترال دارم و توى اكو مشخص شد خيلى خفيفه و EF قلبم 60 - 55 . حالا با اين اوضاع ميتونم ورزش كنم ؟ مثلا ورزش هايى مثل بدن سازى كه با وزنه اس و مكمل هم ميتونم استفاده كنم ؟ چون يه دكتر ميگه مشكلى نيست و يكى ميگه نبايد بدن سازى كار كنى و همين گيجم ميكنه .
  و اگر بدن سازى ممنوعه ورزش هايى كه با وزن بدن خودمه اشكالى نداره انجامش ؟ مثلا بارفيكس و شنا زدن و ...
  ممنونم از وقتى كه ميذاريد ...

  • با سلام
   - در صورتی که PVC کم و قابل تحمل باشد ، نیاز به اقدام خاصی ندارد.
   - در صورتی که زیاد یا آزار دهنده باشد و با دارو برطرف نشود ، درمان قطعی ابلیشن است.
   - پرولاپس یافته نسبتا شایعی است و به جز انجام اکو در فواصل مشخص نیاز به کار خاصی ندارد.
   - بطور کلی بدنسازی و سایر ورزش های غیر هوازی برای سلامت قلب توصیه نمی شود.
   با احترام

 24. سلام خسته نباشید من قلبم برای لحظه ای کوتاهی وایمیسته و بعد شروع ب زدن میکنه ب شدت .دکتر هم رفتم اما دلیلشو نمیدونه .قرص بهم داده ولی قرصش تاثیری نداشته نمیدونم چیکار کنم اطفا کمکم کنید ممنون.

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   برای تشخیص علت باید نوار قلب یا هولتر 24 ساعته ضربان قلب انجام شود.
   البته کاهش استرس نیز مفید است.
   با احترام

 25. سلام
  به تازگی عمل ابلیشن انجام دادم
  پاهام در زیر ران و زیر شکم روی مثانه دچار کبودی به رنگ بنفش شده و قسمت زیادی از پوست اطراف محل ابلیشن زرد مایل به سبز شده هنگام فعالیت کمی درد دارم آیا این عادی هست یا میتونه خطرناک باشه؟
  آیا خطر خونریزی به داخل شکم هم هست؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   با توجه به ابلیشن اخیر ، حتما جهت بررسی محل ، به همکار محترم انجام دهنده ابلیشن مراجعه نمایید.
   با احترام

 26. سلام خسته نباشید بنده ورزشکار هستم و تا کنون هیچ مشکل قلبی نداشتم چند وقتی هست که دچار ریتم نامنظم قلبی شدم که فکر میکنم pvc باشد چون نه دردی دارم و نه احساسی که برام مشکل ساز بشه بنده مقیم اتریش هستم ۲ دفعه به دکتر مراجعه کردم و تمام ازمایشات لازم رو گرفتن گفتن چیزی نیست من تنها مشکل با این pvc اینه که منو میترسونه و من نمیتونم ورزش کنم ایا واقعا مهم نیست یا واقعا مهمه هیچ مشکل کم خونی و تروییدی نداشتم تا بحال استرس هم ندارم ممنون میشم جواب بدید چون نگرانم کرده

 27. سلام آقای دکتر
  من پی وی سی نرمال روزی 15 بار احساس میکنم.وتپش دارم.سوالم اینه که با مصرف پروپرانولول پیاده روی یا کوه نوردی ملایم میتونه مفید باشه یا تاثیری نداره؟
  سوال دوم اینکه بعلت کم خونی آمپول آهن سرمی ونوفر برای قلب که نامنظمی کم داره ضرر داره یانه؟
  آقای دکتر تورخدا جواب بدین مثلا نگید برای برسی دقیق تر...

  • دکتر حسین نوید

   با سلام

   - پرانول و ورزش در کاهش ضربانات نامنظم موثر است.
   - داروی ونوفر موارد مصرف مشخصی دارد و برای هر فرد قابل تجویز نیست.
   - برای کاهش استرس از مشاور کمک بگیرید.

   با احترام

 28. سلام اقای دکتر پسری هستم 26 ساله یک سال است که مبتلا به فشار خون هستم همان موقع نوار قلب و اکو دادم که خوب بود، برای کنترل فشار از قرص املوپرس استفاده میکنم و چون اوائل دچار اضطراب و وسواس شدید و حملات پانیک بودم و ضربانم روی 90 بود، از متورال و بعدها از پرانول، استفاده میکردم... در این مدت نیز انواع و اقسام استرسها هم داشتم... تا اینکه یک ماه پیش هنگام گرفتن نبضم، احساس میکردم نبضم نسبت به گذشته کندتر شده حدود 60، با وجود اینکه پرانول را کامل قطع کرده بودم، و گاهی به هنگام این نبض گرفتنها احساس میکردم که نبض گاهی تندتر یا کندتر میشود، نوار قلب گرفتم که گفتند نرمال است و فشارم پایین بود (11 روی 7) که گفتند املوپرس را نصف بخورم و پرانول را دو عدد 10، با این حال از ده روز پیش متوجه pvc شدم که میانگین در روز حدود 5 بار احساس دردش را متوجه میشوم که در مواقع استرس بیشتر هم میشود، ضربان قلبم روی 60 است و گاهی با نبض گرفتن باز هم احساس میکنم به منظمی سابق نیس، هر چند که هیچ وقت احساسش نمیکنم، فشارم هم نرمال است، نوار قلب هم چیزی نشان نداده... به عقیده شما نیاز به انجام تست دیگری دارم؟ نیاز به نصب ولتر هست؟
  در ضمن آقای دکتر من شخصیتی به شدت وسواسی و اضطرابی دارم...

  از لطفتون متشکرم

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   هیچ تستی به شما کمک نمی کند ... توصیه می شود برای کنترل علایم از مشاور و در نهایت روانپزشک کمک بگیرید.
   با احترام

 29. با سلام بنده حمله عصبی پانیک داشتم بعد از اون مثل ریتم قلب پیدا کردم دوبار اکو دادم و نوار قلب هیچ مشکلی نبوده .اما گاهی مخصوصا موقع خواب ضربان قلبم خالی میشه یعنی ی ضربان یا دوسه تا ضربان خالی یا همون مکث بین ضربانام هست که پاهام و دستام یخ میزنه من خیلی میترسم دیگه نمیدونم چه دکتری برم کمکم کنید .اکو سالم بوده.ایا من اریتمی دارم .

 30. با سلام
  دكتر من چند سالي هست كه طپش قلب دارم و پرانول ١٠ مصرف ميكنم و بيشتر در صبح طپش دارم بعد از صبحانه. دكترم همه چكابهارو انجام داده و قلبم سالم هست. هولتر هم وصل كردم هبچيزي نبود ولي من مدتيه كه قلبم pvc ميشه يعني يك لحظه قلبم انگار واي ميسته يا يك حالي ميشه. تو هولتر نشون نداد. چون بعضا اتفاق مي افته و من خيلي ميترسم. بايد چيكار كنم؟ ممنون از شما

  • با سلام
   نياز به اقدام خاصي نيست ، مي توانيد براي مدت كوتاهي ميزان دوز پرانول خود را افزايش دهيد٠
   كاهش استرس و اضطراب نيز كمك كننده است٠
   با احترام

 31. باسلام
  بنده دچار آریتمی بودم و در سال شاید 3 یا 4 بار دچار ضربان قلب بالا میشدم (مثلا تا 180 ضربان در دقیقه) سال 93 در مرکز قلب تهران نوع آن رو left septal v.t تشخیص دادند و گفتند بهترین راه ابلیشن هست و 99 در صد خوب میشه همونجا ابلیشن کردم اما بعد از عمل همان شب در بیمارستان مجددا دچار آریتمی شدم و قرص وراپامیل برام تجویز کردند که تا الان هم استفاده میکنم و پس از ابلیشن نزد آقای دکتر اورعی رفتم ایشون هم گفتند با ابلیشن مجدد 99 درصد خوب میشه. در این مدت دچار آریتمی و اون ضربان های بالا نشدم و مشکلی که برام ایجاد شده ضربات نابجای گهگاهی است که بعضی روزا پشت سر هم هست و بعضی روزها نیست و گاهی حتی تا دوماه هم خبری نیست و دوباره ناگهان ضربه نابجا تکرار میشه و مدتی پیش دچار تپش قلب شدم و همان لحظه نوار گرفتم گفتند این تپش تاکیکاردی سینوسی است و آریتمی نیست. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که این ضربات نابجا به خاطر ابلیشن ایجاد میشه یا به خاطر مصرف وراپامیل( چون تا قبل از ابلیشن من پروپرانول مصرف میکردم و دچار pvc نمیشدم) و دیگر اینکه آیا بالیشن مجدد توصیه میشه و منظور از 99 درصد چیست که متخصصان محترم میفرمایند؟؟
  ممنون از شما

  • با سلام
   جهت مشاوره بهتر است به كلينيك آريتمي در مركز قلب تهران ، كلينيك آريتمي تهران يا كلينيك آريتمي تهران مراجعه نماييد٠
   با احترام

 32. سلام.آقای دکتر میخواستم بدونم ضربان های pvc چقدر خطرناک هستند؟آیا واقعا باعث ایست قلبی میشن؟من روزی تقریبا 10 بار دچار pvc میشم.پارسال به دلیل آریتمی که نمیدونم چه نوعی بود نوبت ابلیشن در بیمارستان رجایی تهران داشتم که نرفتم.ولی میدونم به خاطر pvc نبود،چون هیچکدوم از آزمایشاتم pvc رو نشون ندادن چون در اون لحظات این حالت بهم دست نمیداد.آیا pvc با ابلیشن درمان میشه؟خیلی ممنونتون میشم اگه جوابم رو به طور واضح بدید و راهنمایی کنید🙏

  • با سلام
   - PVC مي تواند خطرناك هم باشد ولي در اكثر موارد خوش خيم است٠
   - روش درمان بستگي به تعداد انها در هولتر دارد
   - ١٠ عدد در روز معمولا نياز به اقدام خاصي ندارد
   - يكي إز روش هاي درمان قطعي استفاده إز ابليشن است

   با احترام

 33. سلام اقای دکتر من جوان ۲۰ ساله هستم تقریبا یک سوال مشکل پی وی سی دارم ضربان قلبم ازبینه ۴۰ تا ۱۰۰ تا میزنه ناهماهنگی زدنشم خیلی زیاده به عنوان مثال الان ۸۰ تا میزنه نیم ساعت دیگه میاد توی ۴۵ تا ..دکتر رفتم دستگاه هلتر گفت باید ببندی مدارک رو دارم ...قبلا وقط خیلی ناهماهنگ میزد ولی الان نزدیک یک ماه شده که استرس کاذب گرفتم با کمی سرگیجه...احساس می کنم قلبم یک هو می ریزه از سینم..به نظرتون بایدچه کار کنم؟

 34. سلام اقای دکتر چند روزه که بعد از برگشت از سفر همسرم (ساله۲۸)دجار pvcضربان قلب شده وتا امروز ادامه داره بعضی از روزها زیاد میشه البته بیشتر شبها موقع خواب اینطور میشه پیش چند دکتر رفتیم وگفتن از بطن راسته و از استرس وخستگی هست ودارو دادن که تا الان هیچ تاثیری نداشته خواهشمندم راهنمایی و روش درمان رو مرحمت بفرمایید.با تشکر یاعلی

 35. با سلام خدمت آقای دکتر،بنده در جریان نوارقلب متوجه شدم که مبتلا به پی وی سی قلب هستم . بنا به تشخیص پزشک هولتر 24 ساعته انجام دادم که پی وی سی 25 درصد نشان داد حدود 45 روز است که داروی سوتالون مصرف می کنم ولی پی وی سی تغییری نکرده هیچ گونه علائم و ناراحتی ندارم قبلا فشارخونم 14 روی 9 بوده که الان با مصرف نصف قرص آملودبر1 فشارم 12 روی 8 کنترل شده به نظر شما برای درمان ابلیشن انجام بدهم یا خیر ؟ ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

  • با سلام
   در صورتي كه ميزان ضربانات نابجا زياد باشد و به درمان دارويي هم پاسخ ندهد ابليشن يك راه تقريبا قطعي براي درمان اين اختلال است٠
   با احترام

 36. باسلام من حدود دوسال قبل متوجه شدم pvc دارم واوایل خیلی کم بود ک با پروپرانول رفع میشد به مرور بیشتر شد و الان از bisoprolol و بوسپیرون( ضد استرس) استفاده میکنم و ترویید ندارم کم خون هم نیستم فقطم شبا میاد سراغم حالتpvcجوری ک عصبی میشم و مهمتر اینکه بعضی موقع ها اصلا خبری ازش نیست ولی بعضی موقع ها چه قرص بخورم و چه نخورم حالت pvcدارم و pvcهم 10 درصد بود.من چیکارکنم ابلیشن انجام بدم یانه خیلی میترسم که سنم که بالاتر بره عوارضی نشون بده

 37. سلام برادر من دچار پی وی سی شده و تعدادش هم تو هر ۵ یا ۱۰ ضربان یکیش ناجور میزنه. خیلی استرس داره و تری از بیماری قلبی هم این استرس رو زیاد میکنه. نوار قلب داده گفتن پی وی سی هستش. ولی دکتر گفت نگران نباشه. البته ضربان نامنظمش یک روز نیست ولی دو روز پشت سر هم نامنظم میزنه. چیکار باید بکنیم؟

 38. سلام. من ۲۶ ساله هستم اکنون حدود یکسال هست که به صورت ناگهانی دجار یک یا دو ضربه پشت سر هم در قلب شده یا گاهی احساس میکنم قلبم یک ثانیه متوقف شده. در نوار قلب چیزی مشخص نشد اما در اکو شلی دریچه میترال رو تشخیص دادن و هولتر ۲۴ ساعت هم ۳ پی وی سی رو ثبت کرد. روزی نصف متوهگزان ۴۷ و نیم تجویز شد که اثری ندارد . اکنون باید چه کنم؟

 39. با سلام من 45سال دارم،مشکل اریتمی قلبیpvcدارم.شبی یک عدد قرص متوهگزال47.5مصرف میکنم.تو دو ماه اخیر 3بار هولتر انجام دادم که هر کدوم درصدای مختلفی نشان میداد،به ترتیب 10%،2%، 16%.در ضمن مشکلم از نوع بطنی هست.یک بار هم اتاق عمل رفتم دستگاه مربوطه،pvc نشان نشان نداد و عمل انجام نشد.آیا لازم هست ابلیشن انجام بدم؟یا داروم رو عوض کنم؟ از این قضیه خیلی نگرانم.

 40. باسلم واحترام خانمی 57 ساله بافشار پایین وضربان پایین مدارک موجود جدید سیتی آنژیو و انژیو وانجام 48ساعته هولتر لطفآ بفرمیید چگونه مدارک ارسال شود که محبت به راهنمایی شما شوم باتشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   از فایل اقدامات انجام شده را از طریق تلگرام ارسال کنید و یا با هماهنگی حضورا مدارک را بیاورید
   با احترام

 41. اقای دکتر باسلام وخسته نباشی
  حسین هستم ۲۷ سال سن دارم من افتادگی دریچه میترال مادرزادی دارم اکنون دارم قرص ضد استرس واضطراب مصرف میکنم چون دکتر برام تجویز کرد ولی متاسفانه یه مدتی شده که من احساس میکنم قلبم ضربه نابجا دارد چوم ضربه میزنه بعد یک الا دو ثانیه سکوت میکنه واحساس میکنم قلبم می افته ... ۶ماه پیش اکو گرفتم دکتر فقط قرص متورال برام تجویز کرد... الان تنها چیزی کا اذیتم کرده اینه که قلبم تمیشه ضربه نابجا داره وزیرش خالی میشه یعنی هری میریزه..

  • با سلام
   برای تشخیص مشکل ضربان ، باید از هولتر ضربان ۲۴ ساعته استفاده نمایید تا مشکل مشخص شود و بر اساس آن درمان مناسب طرح ریزی شود
   با احترام

 42. سلام جناب دکتر من 28سال سن دارم و در ماه اخر بارداریم بعد از پر خوری زیاد و فعالیت شدید به طور ناگهانی دچار تپش قلب بالا شدم و در همون حین تعریق بدن .به شدت ترسیدم و حدودا نیم ساعت این برنامه ادامه داشت تا به اورژانس رسیدم و اونجا ضربانم 180بود .اما به طور ناگهانی ضربان قطع شد.از اون شب به بعد من دچار استرس شدید شدم و از اینکه دوباره تکرار بشه میترسم که البته تا الان تکرار نشده.نوار قلب و تست اکو هم نرمال بود.به نظر شما خطرناک هست یا احتمال تکرار وجود داره؟

 43. سلام آقاي دكتر
  من نوجواني هستم كه به psvt مبتلا شدم !
  البته تشخيص هنوز قطعي نشده
  ميخواستم بدونم كهـ چون سن كمي دارم اين بيماري خيلي خطرناكه! من گاهي أوقات از ضربان شديد سرگيجه ميگيرم و يخ ميكنم !!؟

  • با سلام
   حتی در صورت تشخیص قطعی هم بیماری شما خطرناک نیست و به راحتی قابل درمان است
   به کلینیک اریتمی مرکز قلب تهران مراجعه نمایید
   با احترام

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

theme