فشار خون بالا در کودکان

نوزادان و کودکان هم ممکن است به فشار خون بالا مبتلا شوند. پزشکان درگذشته بر این عقیده بودند که فشار خون بالا در اطفال همواره ثانویه است (یعنی توسط برخی بیماری‌های دیگر ایجاد می شود)، اما امروزه مشخص شده که اطفال هم ممکن است بنا به علل نامشخصی به فشار خون بالای اولیه مبتلا شوند. این حالت ممکن است ارثی باشد و در سیاه پوستان شایع تر و شدیدتر است، گرچه دانشمندان علت این پدیده را نمی‌دانند.
میانگین فشارخون کودکان و نوجوانان به شکل قابل توجهی در طول ۲۵ سال گذشته افزایش یافته است و علت آن عمدتاً بالا بودن میزان چاقی و اضافه‌وزن می‌باشد. امروزه فشارخون در اطفال مشابه بزرگسالان شامل مرحله پیش‌فشارخون هم می‌باشد. اطفال هم مانند بزرگسالان ممکن است دارای مجموعه‌ای از عوامل خطر (مثل اضافه وزن، فشار خون بالا و مقاومت به انسولین) باشند که سبب افزایش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری قلبی می‌شوند.
درمان اطفال مبتلا به فشارخون‌بالا، همانند بزرگسالان اغلب شامل انواع تغییرات سالم در شیوه زندگی است: کنترل وزن، رژیم غذایی سالم دردرمان فشار خون و ورزش منظم. در صورت نیاز ممکن است پزشک دارو هم برای درمان فشار خون در اطفال تجویز نماید. در مراحل اولیه زندگی، کنترل وزن و فشارخون در محدوده سالم سبب می‌شود که از ایجاد بیماری‌های خطرناک در مراحل بعدی زندگی جلوگیری شود.

مطالعه مقاله درمان فشار خون بالا

منبع: بیمارستان شهید رجایی