ضعف دریچه میترال قلب

ضعف دریچه میترال قلب  پ(MVP) اختلالی است که یکی از دریچه های قلب شما که میترال نام دارد را درگیر می کند و زمانی اتفاق می افتد که دریچه میترال می تواند کاملاً بسته شود بنابراین مقداری خون درون قلبتان از این دریچه نشت می کند.

بیماری ضعف دریچه میترال قلب بسیار شایع است مثلا کمی بیش از ۲ درصد مردم آمریکا دچار ضعف دریچه میترال قلب هستند. زنان و مردان به میزان برابر به ضعف دریچه میترال قلب دچار می شوند. در بسیاری از افراد ضعف دریچه میترال قلب بی خطر است و نیازی نیست که تغییری در شیوه زندگی فرد داده شود.  بیماری ضعف دریچه میترال قلب طول عمر شما را کاهش نمی دهد. در بعضی افرادی که ضعف دریچه میترال دارند اگر بیمار پیشرفت کند، درمان ضروری است.

علائم و نشانه های ضعف دریچه میترال قلب

ضعف دریچه میترال قلب اختلالی است که در تمام عمر همراه بیمار است ولی بسیاری از افراد مبتلا به ضعف دریچه میترال قلب هیچگاه علامت و نشانه ای ندارند . هر گاه ضعف دریچه میترال قلب تشخیص داده شود، افراد مبتلا ممکن است شگفت زده شوند که اختلالی در قلبشان وجود داشته است، در حالیکه علامت و نشانه ای نداشته اند. علائم و نشانه های ضعف دریچه میترال قلب در افراد مختلف متفاوت است. این علائم خفیف هستند و بتدریج پیشرفت می کنند و شامل موارد زیر است:

ضربان قلب نامنظم ( آریتمی )

سرگیجه ، احساس سبکی سر

– سختی تنفس یا تنگی نفس ، اغلب وقتی طاق باز می خوابند یا پس از فعالیت بدنی

خستگی

درد قفسه صدری که با حمله قلبی یا بیماری عروق کرونری همراه نیست.

علل ضعف دریچه میترال قلب

وقتی قلب شما درست کار می کند ، دریچه میترال با باز و بسته شدن خود جریان خون را بین اتاق بالائی ( دهلیز چپ ) و پائینی سمت چپ ( بطن چپ ) تنظیم می کند. ولی در بعضی افراد دریچه میترال بخوبی کار نمی کند و هر بار که قلب پمپ می کند و منقبض می شود ، به سمت دهلیز چپ برآمده می شود ( دقیقاً مثل یک چتر نجات ) این حالت مانع از این می شود که دریچه میترال کاملاً بسته شود. در نتیجه بجای اینکه خون در یک مسیر جریان یابد مقداری خون به سمت دهلیز نشت می کند.

هرگاه پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می دهد، آن زمانی که لت ها به سمت خارج برآمده می شوند صدای کلیکی به گوش رسیده و برگشت خون به دهلیز بصورت مورمور شنیده می شود.

پزشکان اسامی دیگری نیز برای ضعف دریچه میترال قلب به کار می برند: سندرم بارلو – سندرم دریچه شل – سندرم بالونی شدن دریچه میترال .

در بعضی افراد ممکن است ضعف دریچه میترال ارثی باشد و اغلب در اعضاء خانواده دیده می شود. افرادی که دچار سندرم مارفان یا سایر اختلالات بافت همبند هستند بیشتر دچار ضعف دریچه میترال قلب می شوند.

اگر شما ضعف دریچه میترال دارید لت های دریچه میترال شما ممکن است بزرگ یا ضخیم شوند. زنانی که دچار ضعف دریچه میترال قلب هستند اغلب لاغر و ستون فقرات خمیده یا اختلال اسکلتی خفیفی در دیواره قفسه صدری دارند. بعضی ممکن است سوراخی در دیواره جدا کننده دو اتاق فوقانی دهلیزها داشته باشند که به این وضعیت نقص سپتوم ( دیواره ) دهلیزی می گویند.

برای مطالعه ” بیماری نارسایی دریچه میترال ” کلیک کنید .