ضخیم شدن عضلات قلب

هیپرتروفی مادرزادی قلب (ضخیم شدن عضلات قلب) یک بیماری ژنتیكی نسبتاً شایع است (1% افراد جامعه). اختلال ژنتیكی در مبتلایان به این ‏بیماری منجر به افزایش ضخامت عضلات قلب می شود که مشخصه آن بوده و در ‏اكوكاردیوگرافی تشخیص داده می شود؛ افزایش ضخامت عضلات قلب منجر به كوچك ‏شدن فضای حفره بطن چپ ودر نتیجه اختلال در عملكرد پمپ آن می شود. بنابراین یكی ‏از مهمترین علائم بیماری افزایش ضخامت عضلات قلب به صورت نشانه های نارسایی قلب شامل خستگی پذیری، تنگی ‏نفس و ... ظاهر می شود. ‏

علل ضخیم شدن عضلات قلبی

ضخیم شدن عضلات قلب یعنی همان نوع اول بزرگی قلب در اثر فشار زیادی كه به قلب وارد می‌شود، ایجاد می‌شود. این حالت معمولا دیواره حفره‌های اصلی قلب به اسم بطن‌ها را درگیر می‌كند. بیشترین علت ضخیم شدن عضلات قلبی، افزایش فشارخون است. با افزایش فشارخون، قلب مجبور است برای مقابله با این فشارخون بالا قدرت پمپ‌كردن خون را بالا ببرد و این كار اضافی موجب ضخیم شدن عضلات قلب می‌شود.
دقیقا مثل اینكه شما وزنه می‌زنید تا عضلات دست و پای خود را حجیم كنید. قلب هم انگار در مقابله با فشارخون می‌خواهد وزنه بزند. همان‌طور كه گفتیم از مهم‌ترین علل افزایش ضخامت عضلات قلب، افزایش فشارخون است اما علل دیگری هم وجود دارند، مثل تنگی دریچه آئورت. حتی گاهی به‌صورت ژنتیك و بدون علت خاصی ممكن است این بیماری بروز كند.

در هیپرتروفی مادرزادی قلب، عضلات قلب فرد به‌صورت ژنتیكی ضعیف هستند و برای پمپ‌كردن خون نیاز به فعالیت بیشتر دارند. این حالت به مرور زمان سبب ضخیم‌شدن عضلات می‌شود. میزان ابتلا‌ به بیماری نسبتا نادر است. همان‌طور كه می‌دانید قلب ما از دو بطن چپ و راست تشكیل شده است و عللی كه ذكر شد مربوط به افزایش ضخامت دیواره بطن چپ قلب بود. اما بعضی از علل هم موجب افزایش ضخامت بطن راست می‌شوند. این بیماری‌ها شامل بیماری‌های ریوی مثل آمفیزم و برونشیت مزمن هستند.

تشخیص ضخیم شدن عضلات قلب

مهم ترین عارضه افزایش ضخامت عضلات قلب، آریتمی های وخیم بطنی به علت اختلال در ‏سیستم هدایتی می باشد. ممكن است فرد مبتلا به بیماری های عضله قلب بدون سایر تظاهرات قلبی به ‏عنوان اولین تظاهر دچار مرگ ناگهانی شود. بنابراین تشخیص سریع ضخیم شدن عضلات قلب و تعیین میزان ‏خطر و درمان مناسب براساس آن اهمیت فراوانی دارد. در صورتی كه پزشك متخصص بیماری های عضله قلب و کاردیومیوپاتی ها با توجه به ‏معاینات فیزیكی شرح حال و تغییرات الكتروگرام قلبی مشكوك به ضخیم شدن عضلات قلب باشد ‏اكوكاردیوگرافی قلب انجام می شود كه در این روش تشخیص دقیق به عمل می آید. البته ‏در برخی موارد نیاز به آزمایشات ژنتیك است كه فعلاً در كشور ما موجود نمی باشد.‏

برای آشنایی با " درمان التهاب عضله قلب " بر روی لینک کلیک کنید.

theme