خانه / انواع بيماريهاي قلبي / سکته قلبی / سکته قلبی چگونه اتفاق می افتد؟

سکته قلبی چگونه اتفاق می افتد؟

بیشتر حملات قلبی، توسط لخته خونی ایجاد می شوند. یکی از رگ های کرونر (رگ های خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) توسط لخته مسدود می شود.

لخته معمولا در یک رگ کرونر که قبلا به علت تغییرات آترواسکلروز باریک شده، تشکیل می شود.
لخته خونی درون رگ کرونری، سبب مرگ سلول های قلبی در آن ناحیه می شود. ماهیچه قلبی آسیب دیده، توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد و عضله قلبی آسیب ندیده، وارد عمل خواهد شد.

گاهی، استرس شدید می تواند یک سکته قلبی را شروع کند.

معمولاً هنگامی که سکته قلبی اتفاق می افتد درد شدیدی در مرکز سینه انسان ظاهر می شود. این درد بیش از پانزده دقیقه و ممکن است ساعت ها طول بکشد. انسان در سینه ی خود احساس سنگینی یا فشرده شدن می کند. ممکن است این درد به طرف بازوها، گردن، فک، صورت، پشت، و یا معده نیز کشیده شود. بعضی اوقات انسان این درد را با سوء هاضمه اشتباه می کند. علاوه بر این درد، ممکن است شخص عرق کند، سر درد خفیف، حالت استفراغ و تنگی نفس نیز داشته باشد.

سکته قلبی ممکن است سبب شود تا در ریتم قلب اخلال ایجاد شود.

گاهی وقت‏ها لازم است تفاوت بین علائم سکته قلبی و درد قفسه سینه را بدانیم. شناخت دقیق و صحیح این علائم، نه تنها می‏تواند زندگی شما را از خطر نجات دهد، بلکه از بروز نگرانی بی‏مورد نیز در شما جلوگیری می‏کند.

اگر ناراحتی و درد قلبی شما در اثر یک مورد جدّی و خطرناک مثل حمله قلبی باشد، در این مواقع در ناحیه قفسه سینه، احساس فشردگی و سنگینی خواهید کرد. بسیاری از مبتلایان به حمله قلبی اظهار می کنند که موقع حمله، گویی یک فیل بزرگ و سنگین روی قفسه سینه ‏ی آنها نشسته بود.

یکی از علائم مشخص هنگام سکته قلبی این است که درد از قسمت قلب به سمت بازوها، شانه‏، پشت، گلو و فک ها تیر می‏کشد. بعد از آن هم گاهی وقت‏ها، فرد دچار سرگیجه و تهوع می‏شود.

افرادی که مبتلا به ترش کردن غذا (سوزش سر دل) هستند، دردی مشابه با مبتلایان به حمله قلبی در ناحیه قفسه سینه دارند، با این تفاوت که درد به قسمت بالایی بدن (پشت و شانه و گلو) آنها کشیده نمی شود. سوزش سردل نبایستی با حمله قلبی اشتباه گرفته شود، زیرا علائم آن بعد از خوردن وعده غذایی سنگین ظاهر می‏شوند. همچنین در حالت ترش کردن غذا، سوزش زیادی در قسمت‏ قفسه سینه و مری احساس می‏شود، نه در ناحیه ‏ی قلب. پرهیز از مصرف غذاهای اسیدی، الکل، غذاهای ادویه ‏‏دار و کافئین (قهوه و چای) باعث کاهش علائم ترش کردن غذا می‏شود.

بالاخره اینکه، درد قفسه سینه و سوزش سردل نبایستی با حمله قلبی اشتباه گرفته شود، زیرا حمله قلبی نه تنها با سرگیجه و درد قسمت بالایی بدن همراه است، بلکه باعث می‏شود ضربان قلب به طور عجیبی افزایش یابد، به خصوص بعد از انجام فعالیت بدنی شدید، شرایط پُر استرس و ورزش.

آشنایی با درمان سکته قلبی خفیف (کلیک کنید)

منبع: تبیان. پارسی طب