دلیل سکته قلبی

سکته قلبی و سکته مغزی در یک نقطه مشترک هستند ولی پدیده های کاملا” جدا هستند . نقطه مشترک این دو بیماری در پدیده ای به نام تصلب شرائین ( سخت شدن دیواره سرخرگها است تصلب شرائین زمینه ساز بروز هردو بیماری مذکور است . سکته مغزی ممکن است بسیار کشنده باشد ولی میزان مرگ ناشی از سکته مغزی از میزان مرگ ناشی از سکته قلبی کمتر است .سکته مغزی گاهی بعلت بالا رفتن ناگهانی فشارخون یاچند شریان کوچک در مغز بوجود می آید

علت و دلایل سکته قلبی

اصولا” وراثت نقش بسیار زیادی در سکته قلبی دارد بطوریکه اگر شخص پدرش در زیر سن ۵۰ سالگی سکته کرده باشد ۳ برابر شخصی که پدرش سکته نکرده است در خطر است . اگر مادر نیز در زیرسن ۵۰ سالگی سکته کرده باشد باز هم ۳ برابر کسی که مادرش سکته نکرده است در خطر است حال اگر پدرو مادر هردو در زیر سن ۵۰ سالگی سکته کرده باشند ۹ برابر کسی که پدر و مادر ش در زیر سن ۵۰ سالگی سکته نکرده اند در خطر است . پس نقش ارث بسیار مؤثر است .

استرس نقش بسیار زیادی در آنفارکتوس و سکته قلبی دارد ولی خود استرس زمینه فردی لازم دارد ، افرادی که مرض قند ( دیابت ) ، چربی خون ، و فشار خون بالا دارند و افراد چاق بیشتر در خطر سکته قلبی هستند . مصرف سیگار بیش تر از همه این فاکتورها نقش دارد و اگر کسی در روز ۱۰ نخ سیگار بمدت ۱۰ سال کشیده باشد سه برابر سایر افراد در خطر سکته قلبی است . در صورت ترک سیگار بمدت ۲ سال خطر مرگ ناشی از سیگار حذف می گردد.

افرادی که سابقه مرض قند و بیماری قلبی در افراد نزدیک خود دارند باید به شدت مراقب باشند و سیستم قلب و عروق خود را منظم چک کنند. این افراد به علایم هشدار دهنده باید توجه بیشتری کنند. مهمترین عامل هشدار دهنده احساس درد و یا فشار و یا تنگی نفس پیشرونده به خصوص هنگام فعالیت است. اگر این علایم با استراحت از بین برود به آن درد قلبی ثابت گفته می شود. اگر این درد با استراحت بهتر نشود علامت خوبی نیست و باید پیگیری کرد. اگر دیدید فردی بعد از فعالیت، عصبانیت، وعده غذایی سنگین یا با سابقه مشکل قلبی از تنگی نفس ناگهانی، احساس فشار در قفسه سینه، درد در ناحیه ای به محدوده چانه تا دستها( بخصوص دست چپ) و حتی تا ناف ، احساس سنگینی آزار دهنده شبیه سو هاضمه در ناحیه معده، آروغ فراوان و سرگیجه و عرق سرد شکایت می کند بلافاصله به اورژانس زنگ بزنید و فرد را به بیمارستان یا پزشک برسانید. افراد مسن و افراد با مرض قند در مواقعی درد ناشی از سکته را حس نمی کنند و فقط با تنگی نفس ناگهانی مراجعه می کنند. در این افراد ممکن است علایم تیپیک سکته بروز نکند.بنابراین باید مراقب این دوگروه بیشتر بود.

سکته قلبی چگونه اتفاق می افتد؟ (کلیک کنید)

منبع: دکتر محمودی. معاونت دانشجویی و فرهنگی