درباره نارسایی قلبی

نارسایی قلبی، بیماری است که اشکالاتی در عملکرد قلب ایجاد می‌کند و در نهایت منجر به کم‌کاری قلب می‌شود.

نارسایی قلبی علایم بسیاری دارد که شایع‌ترین آنها تنگی نفس و خستگی زودرس است. ورم پا و شکم نیز در افراد دچار نارسایی قلبی ظاهر می‌شود.

علایم مادرزادی مانند اشکالات مجرای شریانی یا تنگی‌ دریچه آئورت از دیگرعلایم نارسایی قلبی هستند.

از شایع‌ترین علائم این بیماری، گرفتگی عروق است. گرفتگی عروق به خصوص در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه موجب سکته قلبی و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود.

همچنین بیماری ژنتیک و ارثی از دلایل ایجاد نارسایی هستند که در پی آن، اشکالاتی در متابولیسم سلول به وجود می‌آید. ذخیره گلیکوژن و بافت چربی می‌تواند این نوع نارسایی قلبی را ایجاد کند.

در برخی موارد به دنبال زایمان، نارسایی قلبی اتفاق می‌افتد. همچنین سموم و الکل و داروهایی که برای شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند، منجر به نارسایی قلبی می‌شوند.

عفونت‌های ویروسی و انگلی می‌تواند از دیگر دلایل نارسایی قلبی در افراد باشد.

اگر علت‌های نارسایی قلبی قابل درمانی مانند فشارخون و بالا بودن چربی وجود داشته باشد، می‌توان این علت‌ها را با درمان رفع کرد تا منجر به نارسایی قلبی نشود. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ابتلا به این بیماری، خودداری از تماس با سموم و مصرف الکل است. همچنین اگر بیماری در حال شیمی‌ درمانی است و دچار نارسایی قلبی شود، باید تحت نظر پزشک قرار گرفته و این بیماری را مرتب پیگیری کند تا داروهای جایگزین برای وی استفاده شود.

زمان ایجاد نارسایی قلبی در افراد بستگی به علت آن دارد. ممکن است علت مادرزادی باشد که در این صورت در سنین پایین اتفاق می‌افتد و افرادی نیز که دچار گرفتگی عروق هستند، معمولا از ۴۰ سالگی به بعد دچار می‌شوند.

برای کنترل و درمان نارسایی قلبی افراد عوامل خطرزا را از خود دور کرده و فشار خون و چربی خود را کنترل کنند. ورزش در طول هفته و رعایت رژیم غذایی سالم و کم‌چرب نیز از نکاتی است که با انجام آنها از نارسایی قلبی جلوگیری می‌شود. افراد می‌توانند با رعایت الگوی زندگی سالم، عوامل خطرزا را رفع کنند.

برای مطالعه ” درمان نارسایی مزمن قلبی” کلیک کنید.