خانه / استرس / تن آرامی استرس از راه تفکر

تن آرامی استرس از راه تفکر

تن آرامی استرس از راه تفکر یک تمرین بسیار قدیمی بودایی است که موجب دست یابی با پاسخ آرام سازی استرس می شود. دنیای امروز مانند گردبادی است که در آن چرخ می خوریم و اغلب اوقات از ما می خواهند با تردستی در آنِ واحد چندین کار را با هم انجام دهیم. البته گاهی اوقات اگر کسی بتواند چند کار را با هم سر و سامان دهد خوب است و به درد می خورد، ولی اینکه مجبور باشیم چند وظیفه را همزمان به انجام برسانیم باعث می شود که افکار مختلف در ذهن ما با هم مسابقه بگذارند و یکی پس از دیگری به سرعت از ذهنمان بگذرد. این حالت می تواند افکار ما را به گذشته و آینده ببرد و باعث شود نتوانیم ذهنمان را در زمان حال نگه داریم. در مقابل، تن آرامی استرس از راه تفکر به شما یاد می دهد که چطور در زمان حال زندگی کنید و با تمام استرس و اتفاقاتی که در لحظه لحظه زندگی تان روی می دهند روبرو شوید. یک تمرین ساده تن آرامی استرس هم اغلب می تواند یکی از مفید ترین روش ها برای مقابله با استرس باشد.

آموزش تن آرامی استرس از راه تفکر

انجام تن آرامی استرس از راه تفکر خیلی ساده است:

– برای انجام تن آرامی استرس از راه تفکر روی یک صندلی که پشتی آن صاف است یا روی زمین چهازانو بنشینید. روی تنفس شکمی تمرکز کنید.

– در مرحله بعدی تن آرامی استرس از راه تفکر دامنه تمرکزتان را گسترش دهید و علاوه بر اینکه روی تنفس تان تمرکز کنید حواستان را خوب جمع کنید طوری که هر صدای خاصی که از بدنتان می شنوید یا هر حس خاصی که پیدا می کنید متوجه شوید. بدون اینکه درباره هیچ کدام قضاوتی بکنید، آن ها را بپذیرید. حالا در تن آرامی استرس از راه تفکر باز هم دایره تمرکزتان را وسیع تر کنید. یک رویکرد غیر رسمی تر به تن آرامی استرس از راه تفکر می تواند به شما کمک کند در زمان حال بمانیدو به معنای واقعی در وقایع زندگی تان مؤثر عمل کنید. شما می توانید در هر زمانی و با هر کاری این تمرین تن آرامی استرس از راه تفکر را انجام دهید. در حال انجام هر کاری هستید می توانید تن آرامی استرس از راه تفکر را انجام دهید: با فرزندتان بازی می کنید، به یک کار تکراری مانند آشپزی، ورزش، گردگیری مشغول هستید یا غروب خورشید را تماشا می کنید، این سه نکته را به خاطر بسپارید:

– تن آرامی استرس از راه تفکر را با تمرکز روی تنفس تان شروع کنید و مرتب طوری این کار را تکرار کنید که همیشه هر دم و بازدم خود را آگاهانه حس کنید.

– در تن آرامی استرس از راه تفکر به آهستگی کاری که دم دست تان است را انجام دهید و در موقعیت کنونی تان جلو بروید و یادتان باشد که در تمام این لحظات تمرکز کامل داشته باشید.

– به تمامی احساسات و حالات خود در تن آرامی استرس از راه تفکر توجه کنید تا همه حالات خود را تجربه کرده و آن ها را درک کنید.

تن آرامی استرس از راه تفکر در حال پوست کندن یک پرتقال و خوردن آن بسیار مثال خوبی است. چند لحظه فقط نفس بکشید و روی ورود و خروج هوا از سوراخ های بینی تان تمرکز کنید. سپس به پرتقال نگاه کنید و آن را در دستتان بچرخانید. با نوک انگشتان تان پوست ناهموار آن را فشار دهید و طراوت، تازگی، بوی ملایم و خوشایندی که همه مرکبات دارند را با همه وجود حس کنید. حال در این مرحله از تن آرامی استرس از راه تفکر تصور کنید وقتی که آن را بخورید چه حسی پیدا می کنید. همانطور که پرتقال را پوست می کنید، همه حواس بدن تان را متوجه این کار کنید. با دقت توجه کنید و ببینید وقتی پوست سفت پرتقال را می برید و انگشتان تان را در آن فرو می کنید اندکی آب پرتقال بیرون می پاشد. حالا پرتقال چه بویی می دهد و چطور به نظر می رسد؟ آیا آب در دهانتان جمع شده؟ وقتی تکه ای از این میوه آب دار را می خورید و مزه اش را حس می کنید، چه حالتی به شما دست می دهد؟سعی کنید تکه های پرتقال را با عجله و پشت سرهم نخورید. آهسته بجوید و قدری تأمل کنید. قبل از فرودادن تکه های پرتقال، میل فزاینده تان را به فرودادن تکه های آب دار و خوشمزه پرتقال با تمام وجود حس کنید. بعد ببنید وقتی پرتقال از گلویتان پایین می رود، چه احساسی پیدا می کنید. در تمام وقتی که پرتقال می خورید حواستان را کاملاً روی این کار متمرکز کنید. با تفکر غذا خوردن، کمک تان می کند که سالم تر و کمتر غذا بخورید.

برای مطالعه ” استرس و بیماری های قلبی عروقی ” و ” تاثیر استرس در فشار خون ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون