تست ورزش قلب چیست؟

وقتی کسی دچار درد قلبی می‌شود ممکن است نوار قلب چیز خاصی را نشان ندهد، اما شک بالینی پزشک به این سمت است که رگهای قلب بیمار گرفتگی دارند. در این موارد با انجام تست ورزش قلب تا حد زیادی صحت و سقم این مطلب روشن می‌شود. به عبارت دیگر تست ورزش قلب آزمونی است که تغییرات نهفته نوار قلبی را از طریق تحمیل ورزش و فعالیت بدنی شدید به فرد آشکار می‌سازد. تست ورزش قلب یکی از مهم‌ ترین روش‌ های بررسی بیماری های عروق قلب و رگ‌ های کرونری قلب است. زمانی که بیمار شروع به ورزش می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند. به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد.

در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می ‌توانند هنگان انجام تست ورزش قلب، جوابگوی این نیاز افزایش یافته خونرسانی باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند، هنگام انجام تست ورزش قلب از عهده ی این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود. در این شرایط، هنگام انجام تست ورزش قلب تغییراتی در نوار قلبی، فشار خون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری قلبی را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش قلب است.

از تست ورزش قلب علاوه بر تشخیص تنگی کرونر، در بیماران تشخیص داده شده نیز برای تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار استفاده می شود و همچنین بعد از سکته قلبی (آنفارکتوس قلبی) برای سنجش میزان تحمل قلب به کار می رود.

مشاهده مقاله کاربرد تست ورزش قلب در بیماران قلبی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*