خانه / انواع بيماريهاي قلبي / بیماریهای عروق قلب / آنژین صدری (درد قفسه سینه) و درمان آن

آنژین صدری (درد قفسه سینه) و درمان آن

آنژین صدری (درد قفسه سینه) دردی استد که در صورت نرسیدن خون کافی به ماهیچه ی قلب روی می دهد. آنژین صدری، معمولا به صورت درد فشارنده  در وسط سینه توصیف می شود که ممکن است به دست چپ ، گردن ، یا آرواره هم بکشد. در طی حمله ی درد قفسه سینه (آنژین صدری)، فرد مبتلا ممکن است دچار تنگی نفس ،تهوع ، سرگیجه و تعریق زیاد شود .آنژین صدری (درد قفسه سینه) می تواند با خوردن غذای سنگین ،ورزش ،هوای سرد یا تنش تشدید شود. اگر تحت درمان آنژین صدری هستید و درد بروز می کند،یا درد به رغم مصرف دارو ادامه دارد ،یا بدون هیچ علتی شروع شود ، فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه)

معمولا به بیماران دچار آنژین صدری (درد قفسه سینه) دارو داده می شود و به آنها  توصیه می کنند سیگار نکشند، به طور منظم ورزش کنند، وتنش را از خود دور سازند. طبیعت درمانگران رژیم غذایی و مصرف مکمل های تغذیه ای مثل ویتامین E را هم توصیه می کنند. داروهای هومئوپاتی مختلفی هم برای تسکین علائم آنژین صدری (درد قفسه سینه) وجود دارد و گاهی همراه با درمان معمول به بیماران داده می شود. با این همه،اگر تغییری در مقدار یا شدت آنژین صدری (درد قفسه سینه) مشاهده کردید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

ورزش و آنژین صدری (درد قفسه سینه)

ورزش منظم و آرام مثل پیاده روی کمک بزرگی به مبتلایان آنژین صدری می کند. ورزش قلب را تقویت کرده و گردش خون را بهتر می کند. ورزش را آهسته شروع کرده و به تدریج مقدار وشدت آن را بیشتر کنید.

پیشگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه)

با رعایت برنامه ی غذایی وتوجه به علائم بدنی ، می توانید از حمله ی آنژین صدری پیشگیری کنید:

  •     برای درمان آنزین صدری (درد قفسه سینه) مصرف سیگار را ترک کنید. با این کار، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و سخت شدگی سرخرگ ها در اثر نیکوتین و دی اکسید کربن را به طور چشمگیری کاهش می دهید.
  •      برای درمان آنزین صدری (درد قفسه سینه) وزن متناسب با قد وسن خود را حفظ کنید. این کار به پایین نگاه داشتن فشار خون و کاهش فشار روی قلب کمک می کند.
  •      برای درمان آنزین صدری (درد قفسه سینه) مصرف چربی حیوانی و نمک را کم کرده و فیبر، ماهی و سیر بیشتر بخورید. این ها هم به کاهش خطر سخت سرخردگی (تصلب شرایین) کمک می کنند.
  •     برای درمان آنزین صدری (درد قفسه سینه) تنش و استرس را با درمان های ذهنی و ورزش سبک از خود دور سازید.

تغذیه در پیشگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه)

برای پیشگیری از آنژین صدری، چای زالزالک بنوشید. دم کرده ی دو قاشق مربا خوری دانه ی زالزالک در یک فنجان آب داغ به مدت ۲۰ دقیقه را امتحان کنید. این دم کرده کارکرد قلب را بهتر کرده و حملات آنژین را کاهش می دهد.