خانه / عوامل خطر بيماريهاي عروق قلب (برای بیماری های اکتسابی قلب) / ديابت / آسپرین در پیشگیری از حمله قلبی در بیماران دیابتی

آسپرین در پیشگیری از حمله قلبی در بیماران دیابتی

پزشک متخصص قلب و عروق ممکن است علاوه بر داروهایی که استفاده می‌کنید، برای پیشگیری از حمله قلبی در بیماران دیابتی، توصیه کند که روزانه از مقدار کمی آسپرین هم استفاده کنید. یک فرد دچار دیابت نسبت به سایر افراد، استعداد بیشتری جهت لخته شدن خون دارد و آسپرین بنظر می‌رسد مانع از تشکیل شدن لخته خون  بوسیله سلول‌های خونی می‌شود و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.
پزشک ممکن است پایین‌ترین دوز (مقدار) موثر آسپرین را برای شما توصیه کند که اغلب بین ۸۰ تا ۱۶۰  میلی‌گرم است. بدلیل آنکه بیشتر افراد دچار تحریک دیواره معده متعاقب مصرف آسپرین می‌شوند، ممکن است شما ترجیح دهید که برای پیشگیری از حمله قلبی از قرص‌های آسپرین با پوشش روده‌ای استفاده کنید. این پوشش قرص آسپرین را قادر می‌سازد تا از معده بدون حل شدن عبور کند و بجای آن در روده حل شود. این امر از عوارض نامطلوبی چون درد معده و تهوع جلوگیری می‌کند. برخی افراد نمی‌توانند به شکل مطمئن از آسپرین استفاده کنند. اگر دچار دیابت هستید و احتمال حمله قلبی در شما وجود دارد اما می‌دانید که دچار آلرژی نسبت به آسپرین هستید، احتمال خونریزی دارید، به تازگی دچار خونریزی گوارشی شده‌اید، بیماری کبدی دارید، یا سنتان کمتر از ۲۱ سال است (عوارض آسپرین در افراد جوان هنوز به خوبی بررسی نشده‌است) باید از مصرف آسپرین پرهیز کنید. در بعضی از افراد مبتلا به دیابت که نمی‌توانند آسپرین مصرف کنند، پزشک ممکن است داروی جایگزینی نظیر «کلوپیدوگرل» را تجویز نماید.

مطالعه مقاله پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی

منبع: بیمارستان شهید رجایی