خانه / تصویر / آزمایش چربی خون

آزمایش چربی خون

بهترین زمان برای دادن خون به منظور انجام آزمایش بررسی چربی خون ، صبح زود و بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن و قبل از خوردن صبحانه است.

مقدار چربی خون در ساعت های روز به بالا و پایین نوسان می کند. بلافاصله بعد از خوردن غذای پرکالری و پرچرب مقداری چربی خون افزایش می یابد؛ بنابراین اندازه گیری چربی خون بعد از خوردن غذا، مقدار صحیح آن را نشان نخواهد داد. مقدار چربی خون بعد ازنوشیدن مقادیر زیاد الکل، در طول بیماری و در شرایط استرس افزایش نشان می دهد. بنابراین بهتر است آزمایش چربی خون در شرایط ناشتا صورت گیرد و نیز یک بار دیگر آزمایش چربی خون تکرار شود. مقدار میانگین حداقل دو بار آزمایش چربی خون به عنوان نتیجه قابل قبول تلقی می شود.

می تواند آزمایش خون برای بررسی میزان چربی خون را به چند روش زیر انجام داد: ۱. انجام آزمایش چربیخون بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن؛ ۲. انجام آزمایش چربیخون بدون ناشتا بود؛ ۳. انجام آزمایش چربی خون در منزل در اکثر آزمایش های چربی خون ، نمونه ی خون از بازو گرفته می شود. در دستورالعمل های جدید برنامه آموزش ملی کلسترول توصیه شده است که برای ارزیابی مقدار کلسترول، لیپوپروتئین کامل در شرایط ناشتا اندازه گیری شود. نتایج آزمایش چربی خون پس از ۱۲ ساعت ناشتا بودن، شامل تری گلیسریدها، کلسترول تام (توتال)، کلسترول HDL، کلسترول LDL و نسبت کلسترول به HDL هستند. نسخه ای از نتیجه ی آزمایش چربی خون به فرد مورد آزمایش داده می شود که در آن علاوه بر ارقام مربوط به مقادیر اندازه گیری شده در خون فرد، مقادیر طبیعی هر یک از آنها با توجه به روش انجام آزمایش در آزمایشگاه مربوطه ذکر شده است.

نتایج آزمایش تری گلیسرید خون

مقادییر طبیعی یا مناسب (بهینه) چربی خون

چربی خون (کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر)

کلسترول تام (توتال) (کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر)

کلسترول HDL (بیشتر از ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر)

کلسترول LDL (100 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر)

نسبت کلسترول به HDL 45/4 یا کمتر.

اکثر پژوهشگران و پزشکان در این باره هم عقده اند که بهترین میزان کلسترول تام (توتال) کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. با وجود این مشاهده که در بزرگسالان بالای ۷۵ سال کلسترول تام برابر با ۲۳۲ یا بیشتر، اثر محافظت کننده دارد. با افزایش سن، متابولیسم کلسترول چربی خون تغییر می کند. HDL بیشتر از ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر مفید است و بر اساس نظریه انجمن ملی قلب خون و ریه، می تواند اثر یکی از عوامل خطر بیماری کرونر قلب را خنثی کند. باید مقدار LDL زیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و مقدار چربی خون زیر ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر آزمایش چربی خون در شرایط غیر ناشتا انجام شده باشد، فقط نتیجه ی کلسترول تام و HDL قابل استفاده است؛ در صورتی که کلسترول تام بالای ۲۰۰ و HDL زیر ۴۰ باشد، باید آزمایش چربی خون دوباره و حتما در شرایط ۱۲ ساعت ناشتا بودن قبل از آن انجام شود.

راههای کاهش تری گلیسرید بالا

در صورت بالا بودن مقدار چربی خون چه باید کرد؟

– برای کاهش چربی خون بالا ،وزن خود را کاهش دهید (کاهش وزن حتی به مقدار حدود ۵/۲ تا ۵/۴ کیلوگرم نیز مؤثر است)؛

– به طور مرتب ورزش کنید با این کار می توانید چربی خون بالا را کاهش دهید؛

– برای کاهش چربی خون بالا مصرف چربیو شیرینی را قطع کنید و به جای آنها مواد حاوی فیبر بخورید؛

– در کاهش چربی خون بالا الکل مصرف نکنید؛

– برای کاهش چربی خون بالا درصورت ابتلا به دیابت، قند خون خود را تحت کنترل در آورید؛

– در کاهش چربی خون بالا هفته یک تا دو وعده ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کنید. (ماهی آزاد، ماکرل، تون، ساردین).

برای مطالعه “ عوارض تری گلیسرید بالا ” و ” درمان دارویی کلسترول ” کلیک کنید .

منبع: کتاب چربی خون