کاهش کلسترول خون با گیاهان دارویی

کلسترول بد یا LDL برای سلامت بدن مضر است زیرا روی جداره‌ رگ‌ها رسوب می‌کند و پلاک‌های سختی را به‌ وجود می‌آورد که موجب انسداد رگ‌ها و در نهایت سکته مغزی و قلبی می‌شود. از سوی دیگر کلسترول خوب یا HDL‌ برای بدن مفید است چون به جای رسوب کردن به کبد فرستاده می‌شود. بعضی داروهای گیاهی برای کاهش چربی خون در زیر آمده است:

درمان گیاهی برای کاهش چربی خون

  • مصرف روغن زیتون و دانه کتان به علت داشتن مقدار زیادی روغن های غیراشباع، کاهش قابل توجهی را در میزان کلسترول خون موجب می شود.
  • مصرف سیاه دانه به میزان قابل توجهی باعث کاهش چربی های سرمی می شود. سویا به پائین آوردن سطح LDL خون(لیپو پروتئین کم چگال) و تری گلیسرید خون کمک می کند و سطح HDL خون (لیپوپروتئین پرچگال) را نیز اندکی افزایش می دهد.
  • پروتئین سویا سطح چربی خون را به طور متوسط تا حدود ۴ درصد کاهش می دهد. از طرف دیگر دانه های سویا حاوی روغن اشباع نشده الیاف و سایر مواد مغذی است که می تواند به کاهش چربی خون کمک کند.
  • زنجبیل نیز چربی خون را کم کرده و از رقیق شدن و فساد آن جلوگیری می کند که در مورد مکانیسم عملکرد زنجبیل در این زمینه اطلاعات کمی در دست است.
  • چین سنگ از گیاهان غیربومی ایران است که به صورت سنتی برای غلبه بر ضعف و افزایش انرژی بدن استفاده شده و سبب کاهش LDL و افزایش HDL می شود. این گیاه بر روی تری گلیسرید اثر زیادی ندارد و از سوی دیگر سبب بهبود رشد بافت عصبی و تحریک فعالیت های ذهنی و جسمی می شود.
  • کنگر و کاهش کلسترول و تجمع چربی در عروق قلب

در مناطق شمال ایران این گیاه به نام کنگر شناخته می شود و تاثیر مثبت عصاره بذر این گیاه در کاهش چربی خون، کاهش تجمع چربی در عروق قلب، مهارت مسمومیت کلیوی ناشی از تجویز داروی سیس پلاتین و مسمومیت کبدی ناشی از تجویز استامینوفن و الکل در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است. یکی دیگر از گیاهانی که در کاهش چربی خون بسیار موثر است دانه شنبلیله است که کلسترول و تری گلیسرید خون را کاهش می دهد. گیاه شوید از گیاهانی است که به میزان وسیعی جهت کاهش چربی خون مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: ویستا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*