چربی خون بالا و بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از علت‌های اصلی مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود و متاسفانه در ایران نیز اولین عامل مرگ و میر نیز بیماری قلبی و عروقی است.
سالیانه 32 میلیون نفر در جهان دچار حملات قلبی می‌شوند که بیماریهایی مانند چربی خون، دیابت، فشار خون سیگار و کم تحرکی از عوامل خطر در بروز بیماریهای قلبی است.

ارتباط چربی خون بالا و بیماری های قلبی

معمولاً بالا رفتن چربي‌هاي خون، بيماري خاصي را به‌طور سريع ايجاد نمي‌كند، مگر آنكه مقدار تري‌گليسيريد آن بيشتر از 750 تا 1000 واحد باشد كه در اين صورت امكان ورم پانكراس (يا لوزالمعده) وجود داشته و ممكن است علائمي چون دردهاي شديد شكمي به‌وجود‌آيد. اما افزايش چربي‌هاي خون به‌خصوص كلسترول در درازمدت، موجب رسوب تدريجي در جداره داخلي رگ‌هاي تغذيه‌كننده بافت‌هاي بدن شده و با مشاركت مواد ديگر، پلاك‌هاي برجسته‌اي در داخل عروق تشكيل مي‌شود و رگ‌ها را تنگ مي‌كند كه اين پديده را آترواسكلروز يا تصلب شرائين مي‌نامند.

بین بیماری‌های قلبی و عروقی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد. کلسترول بالا عامل 18 درصد از بیماریهای عروق مغزی است و همچنین 56 درصد از بیماریهای قلبی به دلیل کلسترول بالا بروز پیدا می‌کند و می‌توان گفت که بیماریهای قلبی ارتباط مستقیم با چربی خون بالا دارند.
غذاهایی که مصرف می‌کنیم نیز به صورت مستقیم با بیماری قلبی و عروقی ارتباط دارد و می‌توان گفت که چاقی زمینه‌ساز بسیاری از این بیماری‌هاست.

هر چه سطح چربي‌هاي خون بالاتر باشد رسوب آنها نيز در جداره رگ بيشتر شده و آترواسكلروز سرعت بيشتري مي‌يابد. در نتيجه خون‌رساني به قلب، مغز يا ديگر بافت‌ها ضعيف‌تر مي‌شود.

منبع: تسنیم نیوز . ایران دری

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

theme