خانه / پرسش های متداول

پرسش های متداول

درد قلب به چه دردی گفته می شود و چگونه از دردهای گوارشی تشخیص داده می شود؟

درد اختصاصی قلب، پشت جناق سینه منتشر می شود و با علائم دیگری همراه است. دردهای قلبی به طور معمول (اما نه همیشه) پس از فعالیت رخ می‌دهد. در زمان استراحت معمولا اگر دردی به وجود بیاید درد گوارشی است، دردهای قلبی به ندرت در زمان استراحت اتفاق می‌افتد. اگر همراه با درد علائمی مثل تعریق و تنگی نفس داشتید و احساس کلی ضعف و بی‌حالی وجودتان را گرفت اینها احتمالا ناشی از مشکلات قلبی یا عروقی است نه مشکلات گوارشی. اگر به فاصله بسیار کمی از غذا خوردن دچار سوزش معده و درد پشت جناغ سینه شدید این احتمالا ناشی از مشکلات گوارشی است به خصوص اگر بلافاصله پس از غذا خوردن دراز کشیدید احتمال بروز مشکلات گوارشی بیشتر است.

چطور بفهمیم سکته قلبی به سراغمان آمده است؟

فشردگی و درد قفسه سینه و درد قسمت بالای بدن مهم ترین علائم سکته قلبی هستند، اما سکته قلبی علائم دیگری نیز دارد که باید آن ها را بشناسید. درد قفسه سینه، رایج ترین علامت سکته قلبی است، چه تند و تیز باشد و چه کند.اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.

نارسایی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

نارسایی قلبی به مفهوم ناتوانی نسبی قلب در پمپ کردن خون به درون سیستم گردش خون است. بدین ترتیب این بیماری موجب کمبود خون در اندام‌ها و در نتیجه ضعف و بی‌حالی شده و از طرفی تجمع خون در سیستم وریدی موجب ورم در اندام‌ها بخصوص پاها می‌شود. خوشبختانه داروهای مفیدی برای درمان نارسایی قلبی موجود است.یکی از این داروها دسته دارویی مدرها یا ادرار آورهاست که با افزایش دادن میزان ادرار باعث کم شدن حجم خون و برطرف شدن ورم در اندام‌ها می‌شود. دیگوکسین دارویی است که قدرت انقباضی قلب را زیاد می‌کند ولی متاسفانه دارای عوارضی است که استفاده از آن را بسیار محدود کرده است.

روشهای درمانی غیرجراحی بیماریهای قلبی، چه روشهایی هستند و چه تاثیری بر روند درمان بیماری دارند؟

در روش‌های جراحی، جراح از طریق قلب باز یا بسته بیمار را درمان می‌کند، اما در روش‌های مداخله‌ای غیرجراحی که متخصصان داخلی قلب آن را انجام می‌دهند با استفاده از روش‌های خاص بدون انجام عمل جراحی مراحل درمان طی می‌شود به عنوان مثال هنگامی که دریچه شش تنگ باشد می‌توان آن را با «بالون» باز کرد.

افتادگی دریچه قلب چیست و آیا خطری ایجاد می کند؟

افتاد گی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال ( MVP) یک اختلال شایع دریچه قلب (دریچه میترال) است. این بیماری در خانمها رایجتر است و بیشتر مادرزادی است. دراین اختلال دریچه ای لت‌ها بزرگ و طویل وضخیم می‌شود ودرهنگام انقباض قلب لتهای دریچه به سمت داخل دهلیزچپ کشیده می‌شوند که گاهی اوقات در این حالت یک یا هر دو دریچه ممکن است خوب بسته نشوند که باعث بازگشت (پس‌زنی) خون می‌شود. این پس زنی خون می‌تواند منجر به صدای غیرطبیعی در قلب که مربوط به جریان خون غیرطبیعی است . اکثر موارد پرولاپس دریچه در تمام عمر بدون علامت بوده و ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد و نیاز به هیچ گونه درمانی ندارد اما در صورتی که علایم ایجاد شود پزشک می‌تواند برای درمان درد، اختلال ریتم قلبی و یا سایر عوارض دارو تجویز کند.

با چه علائمی می توان متوجه شد که فرد به افتادگی دریچه قلب مبتلا می باشد؟

از علائم افتادگی دریچه قلب می توان به اضطراب، ناراحتی های فکری، تپش قلب، درد غیر اختصاصی در ناحیه قلب که به صورت نقطه ای و گذرا دیده می شود، اشاره کرد.

از چه زمانی خطر افتادن دریچه قلب افراد را تهدید می کند؟

این مشکل از زمان تولد در نوزاد وجود دارد و ارثی است، ولی علائم بالینی آن در دوران دبستان و دبیرستان تظاهر پیدا می کند.

علائم افتادگی دریچه قلب چگونه خود را نشان می دهند؟

این افراد موقع ورزش، دچار تپش قلب و درد در ناحیه قفسه سینه می شوند. به طور کلی می توان گفت این کودکان حساس و مضطرب هستند و در مواقع امتحانات در مدرسه، اضطراب داشته و تحریک پذیر هستند.

بیماری افتادگی دریچه قلب در زنان بیشتر دیده می شود یا در مردان؟

زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند و مستعدتر هستند، زیرا طبع ظریف تر و لطیف تری داشته و به علت احساسات شان، زودتر گرفتار خواهند شد.

چه نوع بیماری‌هایی به بیمارهای مادرزادی قلبی معروف هستند؟

بیماری های مادرزادی قلب، ناهنجاری هایی هستند که در ساختار قلب از بدو تولد وجود دارد .بیماری‌های قلبی کودکان اکثرا مادرزادی هستند، اما به این معنی نیست که مقصر ابتلای نوزاد به بیماری، مادر است بلکه چون نوزاد از زمانی که به دنیا آمده این بیماری را همراه خود دارد، بیماری مادرزادی نامیده می‌شوند چرا که برخی تصور می‌کنند در ابتلای نوزاد به این نوع بیماری‌ها، مادر مقصر است در حالی که ممکن است پدر هم در ابتلا به بیماری مادرزادی قلبی سهم داشته باشد.

آیا درد شدید در دست چپ نشان دهنده بیماری قلبی است؟

درد دست چپ همراه با درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس ممکن است علامت حمله ی قلبی باشد. در این‌صورت باید سریعا به پزشک مراجعه نمود.

آیا همیشه درد قفسه سینه نشان دهنده بیماری قلبی است؟

در صورتی که درد قفسه سینه همراه  با علائمی نظیر: تعریق سرد، تهوع و استفراغ باشد و یا بیشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد، مراجعه سریع به اورژانس الزامی است. درد قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ‌های قلب باشد، آنژین صدری (درد قلبی قفسه‌سینه) نام دارد و نشانه‌های آن:

 • درد، در ناحیه پشت جناغ می‌باشد.
 • با فعالیت بدنی افزایش و با استراحت تخفیف می‌یابد.
 • درد به بازو دست چپ و گردن و فک انتشار یابد.
 • درد، با مصرف قرص‌های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در طی ۳ تا ۵ دقیقه قطع می‌شود.
 • ارتباطی با خوابیدن یا نشستن فرد ندارد.

در صورتی که درد آنژینی به طور متناوب و در حالت استراحت ایجاد شود، احتمال بروز حمله‌های قلبی زیاد بوده و مراجعه فوری به اورژانس توصیه می‌شود.

آیا ضعف و خستگی زود رس می تواند نشانه بیماری قلبی باشد؟

نارسایی قلب، برادی‌کاردی(ضربان پایین قلب) و مشکلات دریچه‌ای قلب با ضعف و خستگی زودرس همراه می‌باشند. معاینه دقیق توسط پزشک و در صورت لزوم الکتروگرام قلبی، اکوکاردیوگرافی، عکس قفسه سینه و آزمایش خون معمولا منجر به تشخیص سریع مشکلات قلبی می‌شود.

آیا سرگیجه از علائم بیماری قلبی می باشد؟

احساس سبکی سر، تاری دید و عدم تعادل و تعریق سرد ناشی از: آریتمی قلبی، ضربان پایین قلب و یا افت فشار خون است. سرگیجه به صورت کوتاه ‌مدت، در صورت همراهی با تعریق و یا تپش قلب نشانه آریتمی قلبی می ‌باشد. اما اگر سرگیجه به صورت احساس چرخش در محیط و یا حرکت اطراف باشد و علائمی نظیر: تهوع و استفراغ و وزوز گوش داشته باشد، معمولا مربوط به بیماری قلبی نمی باشد و باید به پزشک متخصص اعصاب مراجعه شود.

علت تپش قلب چیست؟

احساس تپش قلب ممکن است به علت آریتمی قلبی باشد و یا ناشی از اضطراب و فعالیت بدنی باشد. در صورتی که فرد در حالت استراحت به صورت ناگهانی دچار تپش قلب شده و پس از چند دقیقه تپش قلب به صورت خودبخود قطع شود، احتمال آریتمی قلبی وجود دارد. در این موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخیص علت تپش قلب کمک کننده است. حملات تپش قلب در مبتلایان به اختلالات قلبی نظیر: نارسایی قلب و یا مشکلات دریچه‌ای، نشان‌دهنده آریتمی‌هایی از قبیل AF، فلوتر دهلیزی و یا تاکی‌کاردی بطنی می‌باشد و با توجه به عوارض مهم این آریتمی‌ها، بررسی دقیق و درمان مناسب الزامی است.

آیا تعریق سرد می تواند ارتباطی با بیماری های قلبی داشته باشد؟

اگر تعریق سرد همراه درد آنژینی قفسه سینه باشد، احتمال حمله‌ های قلبی مطرح است. اگر تعریق سرد همراه تپش قلب، سرگیجه، ضعف و بیحالی باشد، احتمال آریتمی‌های قلبی مطرح است. در نارسایی شدید قلبی، تعریق سرد همراه با تنگی نفس و احساس خستگی ایجاد می‌شود.

چه زمانی تنگی نفس نشان دهنده بیماری قلبی می باشد؟

در صورتی که تنگی نفس با فعالیت بدنی تشدید شده، در حالت خوابیده نسبت به حالت نشسته افزایش یابد و اگر همراه تورم پاها و همراه با حملات تنگی نفس شبانه باشد، علل قلبی نظیر نارسایی قلب و مشکلات دریچه‌ای قلب مطرح بوده و با اکوکاردیوگرافی به راحتی قابل تشخیص است.

تست ورزش چیست و چگونه انجام می شود؟

تست ورزش روشی است که به منظور تشخیص گرفتگی رگ‌های قلب به کار می‌رود و معمولا دردناک نیست، فقط ممکن است ایجاد خستگی کند. شما در طول تست ورزش باید روی دوچرخه رکاب بزنید یا روی دستگاهی به نام تریدمیل راه بروید. قبل، حین و بعد از انجام تست ورزش از شما نوار قلب، فشار خون و نبض گرفته می ‌شود. مقایسه نتایج نوار قلب، نبض و فشار خون به پزشک نشان می‌دهد که قلب شما چگونه می‌تواند با افزایش فعالیت کار کند.

تفاوت آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی چیست و کدام یک بهتر است؟

آنژیوگرافی و سی. تی. آنژیوگرافی هردو روش‌هایی دقیق برای بررسی رگ‌‌های اصلی خون رسان (کرونر) قلب هستند. اما هزینه‌ آنژیوگرافی که با عبور یک لوله باریک از رگ پا به قلب انجام می‌شود، تقریبا سه برابر هزینه‌ سی.تی. ‌آنژیوگرافی است که فقط با یک تزریق وریدی در دست انجام می‌شود. زمانی که صرف آنژیوگرافی می‌شود نیز  بیشتر از سی.تی.‌آنژیوگرافی است. گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک مبنی بر اینکه بیمار گرفتگی رگ دارد، زیاد است. در چنین مواقعی از ابتدا بیمار آنژیو‌گرافی می‌شود. اما گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک خیلی زیاد نیست. بنابراین سی. تی. آنژیو انجام می‌شود. در هر حال تکنیک سی. تی. آنژیو به اندازه آنژیوگرافی دقیق نیست. اگر احیانا سی. تی. آنژیوگرافی یک رگ تنگ را نشان بدهد این تنگی حتما باید با آنژیوگرافی تایید شود. یعنی اگر سی. تی. آنژیوگرافی نشان دهد رگ آنقدر تنگ است که نیاز به عمل جراحی دارد، جراح با گزارش سی. تی. آنژیو بیمار را به اتاق عمل نمی‌برد. بلکه مجدد آنژیوگرافی انجام می‌دهد و با گزارش آنژیوگرافی او را جراحی می‌کند. بنابراین اگر شک بالینی پزشک در مورد گرفتگی رگ زیاد باشد انجام سی. تی. آنژیوگرافی در واقع تحمیل یک هزینه اضافی به بیمار خواهد بود.

آنژیوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آنژیوگرافی، بیمار در بیمارستان بستری و در محل کشاله ران یک سوراخ کوچک ایجاد می‌‌شود. سپس یک لوله باریک از رگ پا به داخل رگ‌های قلب فرستاده می‌شود. بعد از آن، مواد مورد نظر (ماده حاجب) به درون لوله تزریق می‌شود و به رگ‌های قلب منتقل می‌شود. در این حین از رگ‌ها عکس گرفته می‌شود تا گرفتگی عروق، درصد تنگی و اینکه کدام رگ و کجای رگ تنگ است، مشخص شود.

۲,۱۵۳ دیدگاه

 1. با عرض سلام و خسته نباشید.
  پدر من ۵٧ سال دارند و در سال٩٠ سکته کردند.تو این هفت سال مشکلى نبود و حدود یک ماه پیش سرماخوردگى بدى گرفتنو بعد از مراجعه به دکتر و نوار قلب تست ورزشى نوشتند و به علت کم اوردن انژیو انجام دادند.دکتر بعد انژیو گفت٣رگ اصلى گرفته و بعد از اکو مرى مشخص شد دریچه میترال نارسایى دارد و نیاز به ترمیم.همچنین تپش قلب ضعیف و EF قلبشان٢۶٪‏ است.ولى هیچ نشانه اى مانند تنگى نفس یا درد ندارند.همچنین هیچ بیمارى مانند دیابت ،چربى،فشار بالا ندارند و سیگار هم مصرف نمیکنند.
  دکتر گفتند عمل سختى است و ریسک بالایى دارد و٣۵٪‏ خطر تخمین زدند.
  میخواستم بدونم واقعا عملى سختیه و خطرناک؟؟ایا ممکنه حین عمل مشکل جدى و خطر مرگ رخ بده؟؟بیمارى با وضعیت بدتر نبوده ک عمل موفقى داشته باشه؟؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   عمل جراحی قلبی در بیمار با نارسایی قلبی با خطرات بالاتری نسبت به افراد بدون نارسایی همراه است ،
   توصیه می شود که تحت نظر متخصص نارسایی قلبی باشند
   با احترام

 2. با سلام مردی مجرد ۲۷ ساله هستم و چند روزی هست در قسمت پایین قلبم تیر خفیفی میکشه در حد ۱ ثانیه بعد قطع میشه ولی هر نیم ساعت یک ساعت ۱ بار تیر میکشه.هیچکونه سرگیجه و درد در ناحیه دیگری هم ندارم فقط همین تیر کشیدن.سابقه قبلی و بیماری قلبی هم ندارم.ایا جای نگرانی هست؟؟ بنظر شما مشکل چی هست؟؟ با تشکر

 3. باسلام مردی ۳۰ ساله هستم .مدتی است که احساس دردی در ناحیه قلب دارم. همراه ان احساس سبکی سر و تعریق دست ها شروع می شود. بعلاوه انگار گوشهایم دراین لحظه چیزی نمی شنوند. چشم هایم هم در این لحظات می شوزند.استرس قبلا زیاد داشتم. تا قبل در هنگام ورزش مساله خاصی نداشتم. ولی دیروز موقع دویدن احساس سنگینی در ناحیه قلب داشتم. وزنم ۶۹ کیلو و وقدم ۱۶۸ می باشد. تشکر
  الان هم مبتلا هستم. به نظر شما درمعرض حمله قلبی هستم.

 4. سلام وخسته نباشید.من یع سوالی داشتم من یه جوونه۲۴ساله هستم حدوداا یک ماهی میشه توخونه نشسته بودم ک یک دفعه بدنم احساس گرفتگی ایجادشداحساس میکردم قلبم گرفته وبدنم احساس گرمایجادشد.درحدی ک توزمستون درخونمونوبازکردم تاهوابخورم.پیش ازاون به بعدهی پیش خودم احساس میکنم دچارحمله قلبی شدم میترسم.هیچ یکی ازنشانهای حمله قلبیم ک توسایتتون گذاشتینم خدارشکرندارم.ولی اگ میشه یه کمکی بهم کنیدتاخیالم راحترشه..باسپاس

 5. سلام، مرد ۲۸ ساله، هر از چند ماه با یه فعالیت بدنی معمولی، سمت چپ قفسه سینه درد میگیره، تنفس عمیق ناممکن میشه، یعنی اگر شش رو زیاد پر کنم یا خالی کنم درد شدید میگیره. چند دقیقه مجبورم نفس کوچیک و کم حجم بکشم تا درد نگیره و درد یواش یواش بره.
  تو اون لحظه نمیتونم خیلی تکون بخورم چون درد بیشتر میشه.

 6. سلام من رفتم دکتر .اکو کاردیوگرافی داپلر گرفتم دکتر بهم گفت فقط افتادگی دریچه میترال قلب داری با نارسای جزیی در صورتی پارسال اکو گرفتم این tricuspid v تیک نرمال زده بود دکتر امسال تیک regurgitation خورده تخواهشا جواب بدید بمن .من نگران باشم یا نه؟ برای دندان کشیدن نیاز به خوردن خشک کن دارم

  • با سلام
   نیازی به نگرانی نیست ، هر ۲ سال باید اکو را برای بررسی پیشرفت تغییرات دریچه ها تکرار کنید
   نیازی به انتی بیوتیک در زمان کارهای دندانپزشکی هم نیست
   با احترام

 7. MITRAL VALVE PROLAPSE,&MNIMAL MITRALREGURGETITION دریچه مبترال شل است و کمی خون پس میدهد.۵۴ سال داردم و۳۳سال است این حالت رادارم.اما کیفیت زندگی خوب نیست ایا با لیزر یا میترال کلیپ میشه ترمیم کرد.یا میشه با تزریق امپول دریچه را بهبود بخشید.ممنون از پاسخ شما

 8. ششر یزدان نژاد صیقلسرایی

  با سلام و احترام
  پدر من به پزشک فوق تخصص قلب مراجعه نمودند و مشکل تنگی نفسشان را گفتند و پزشک از وی تست ورزش گرفتند و پس از آن به پدرم گفتند سالمید و به زندگی ادامه دهید و هیچ نیازی به اقدامی نیست.نکته اینجاست که فراموش کردند به دکتر بگویند که حدود ۶ الی ۱۰ ساعت قبل از تست ورزش قرصهای متورال و آتورواستاتین و دروکانتین و پنتوپرازول و پلاویکس مصرف نمودند.آیا تست ورزش صحیح نبوده و امکان اشتباهش هست؟باتشکر از لطف شما

 9. سلام
  ۳۹ سال سن دارم و سابقه بیماری قلبی هم نداشتم
  دوسال پیش از درد در ناحیه پشت بصورت قولنج دوچاره بیهوشی آنی شدم و به بیمارستان منتقل شدم و پس از بررسی پزشکان گفتن که اثر بیماری قلبی نیست و بعد اکو رفتم و نوار قلب و تست ورزش ،اما هنوز بعد از دوسال هر روز در قفسه سینه درد دارم بشدت گاهی تپش دارم و گاهی خوب هستم زمانی ک میخوابم خوبم و درد ندارم به محً بلند شدن از خواب بخصوص بعد از خوردن غذا و گاهی هم گرسنه هستم درد بیشتر هست .نمیدونم چکار کنم کلافه شدم لطفا راهنمایی بفرمایید.البته در اکو به گفتن افتادگی دریچه دارم

  • با سلام
   در صورت نرمال بودن بررسی های قلبی شامل اکو و تست ورزش ، به نظر نمی رسد که منشا علایم شما بیماری قلبی باشد ، برای کاهش استرس و اضطراب از مشاور کمک بگیرید
   با احترام

 10. سلام دکتر جان خسته نباشید ببخشید مادرم ۵۶سالشه یه کم تنگی نفس دارد مراجعه به پزشک قلب کردیم نوار قلب ایکو و آزمایش چربی دادند مشکلی نداشتند فقط گفتند مشکوک به دیوار قلبتون هستم که باید سی تی اسکن بدهید ایا خطری هست بعد دکتر جان میگن تو دو روز سی تی اسکن گرفته میشه چرا؟ ممنون از پاسختون

  • با سلام
   احتمالا منظورشون اسکن هسته ای قلب است و نه سی تی اسکن .
   روش انجام اسکن هسته ای قلب به صورت انجام دو مرحله ای در دو روز متفاوت است
   با احترام

 11. با سلام دکتر من هر روز و هرساعت قلبم طوری میزنه ک انگار در تمام روز هفته استرس دارم و چند ماهی هم هست ک بعد از ۱۰۰ متر دویدن نفس تنگ میشه و ریکاوری نفسمم سخته میخواستم بپرسم اگ لطف کنید مشکلم چیه ؟!!

 12. با سلام من بیست یک سالمه ام در دی ماه درد نسبتا شدید سراغ من امد ولی چندان طول نکشید امروز دباره این درد را در پشت قفسه سینه سمت چپم حس می کنم با وجود این درد قلبم سنگین وبدن سبکی دارم واین درد را فقط پشت قفسه سینه ام حس می کنم لطفا راهنمای کنیداین درد ناشی از چیست

 13. سلام. خدا قوت
  چند وقت پیش یه مطلبی میخوندم که نوشته بود اگه میخواین بدونین قلب تون سالمه یا نه رو زمین بشینید پاهاتونو دراز کنید و سعی کنید بدون اینکه زانو هاتون خم بشه انگشتای دستتون رو برسونید به انگشت های پاهاتون ( همون تست انعطاف). نوشته بود کسایی که نمیتونن اینکارو انجام بدن قلب شون مشکل داره
  این درسته؟

 14. باسلام …… در دو اسکن قلب برای یک نفر و با فاصله هشت ماه مایلد ایسکمی در نواحی از قلب گزارش شده میخواستم بپرسم این دو ناحیه متفاوت هست یا خیر؟
  apex and inferior wall اسکن اول

  inferoapical & apical inferolateral ventricular segmentاسکن دوم

  باتشکر

 15. سلام و خسته نباشید
  پدرم دو هفته پیش اکو قلب و تست ورزش و .. انجام داده ولی طی دو هفته قفسه سینه و پا و شکم بصورت رندومی احساس ناراحتی میکنه

 16. با سلام
  آقای دکتر من بعضی وقتها ریتم قلبم pac میشه و دو سه بار هم این ریتم تبدیل شده به af .
  دکتر گفت چونکه مری و معدت زخم هست عصب واگت رو تحریک میکنه ریتم قلبت به pac تبدیل میشه و چند pac تبدیل میشه به ریتم af .
  خیلی اذیت میشم حتی خواب راحتی هم ندارم .
  پیش دکتر قلب میرم میگه برو گوارش پیش دکتر گوارش میرم میگه برو پیش قلب .
  چطور میتونم این عصب رو درمان کنم ؟ آیا میشه جراحی کرد ؟
  حالا نظر شما چیه ؟
  با تشکر

  • با سلام
   جهت بررسی دقیق تر باید به کلینیک اریتمی مرکز قلب تهران مراجعه نمایید ، البته ناگفته پیداست که باید مشکلات گوارشی را نیز به طور هم زمان معالجه نمایید
   با احترام

 17. با سلام
  آقای دکتر من دختری ۲۰ ساله هستم ،هر چند وقت یه بار احساس درد تو قفسه سینم حس میکنم که به همراهش دست چپمم و بازوهام درد میگیره و یه حس گرفتگی دارم انگار….
  ولی نه عرق سرد میکنم و نه تنگی نفس دارم
  ممکنه خطرناک باشه؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   با توجه به سن ، جنسیت و نوع علایم ، بنظر نمی رسد که منشا علایم شما بیماری قلبی باشد.
   با احترام

 18. با سلام ضمن تشکر از پاسخ های خوبتون میخواستم بپرسم اینکه اگر در یک مرد ۳۲ ساله گزارش اسکن هسته ای مایلد ایسکمی رو نشون داده باشه و اینکه احساس درد فعالیتی برای مثال به هنگام پیاده روی سریع در گذشته بارها داشتند اما الان بهتر شدند و احساس درد بسیار محدود شده ایا نیاز به بررسب بیشتر مثلا سی تی آنژیو هست یا خیر؟؟

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   بستگی به علایم دارد ، گاهی حتی با اسکن نرمال هم نیاز به بررسی بیش‌تر وجود دارد و گاهی هیچ اقدامی لازم نیست .
   با احترام

 19. با سلام خدمت اقای دکتر
  من بیست سالمه
  چند وقت مشکل گوارش داشتم رفتم متخصص دارو داد مصرف کردم الان رفع شده مشکل گوارشم حدودا
  ولی یه مدتیه تپش قلب پیدا کردم با این که ضربان قلبم عادیه ولی تپش قلبم کلا تو خواب و درس و …اذیتم میکنه و تمرکزم و بهم میریزه کلا
  و کلا تپش قلب دارم تو کل روز نه بعد فعالیت و ورزش و ….
  متخصص رفتم نوار قلب گرفتم گفت تو نوار قلبتم تپش هست یکم دارو داد چند روزه دارم مصرف میکنم ولی تغییر خاصی نکردم(قرص هایی که تجویز کرده…دومپریدون_پنتوس_پرانول)
  به نظر شما دارو ها رو کامل مصرف کنم مشکل رفع میشه؟یا برم پیش یه متخصص دیگه؟به نظر شما مشکلم نگران کننده ست؟
  ممنون میشم کمکم کنید دیگه بریدم واقعا

  • با سلام
   با توجه به نوع علایم ، بنظر نمی رسد که مشکل قلبی منشا علایم شما باشد ، بهتر است از مشاور جهت کاهش استرس و اضطراب کمک بگیرید.
   با احترام

 20. سلام خسته نباشید میخواستم بگم من بعضی وقتا قلبم دردمیگیره و نمیتونم نفس بکشم یعنی ب سختی نفس میکشم تو شونه ودستمم دردمیپیچه میخواستم ببینم مشکلم چیه؟

  • با سلام
   هر گونه درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه نیاز به بررسی توسط متخصص قلب دارد تا در صورت شک به بیماری قلبی تست های تکمیلی درخواست شود.
   با احترام

 21. سلام اقای دکتر شوهر من ۵سال پیش بعلت گرفتگی رگ یک استنت گذاشتن ولی از همان اوایل بعد از استنت گذاری در دست چپشان احساس درد را داشتند الان هم بعد از گذشت ۵سال در اصر خستگی یا فعالیت یا استرس این درد دست چپ محسوس تر است خواستم نظر شمارو در این باره بدونم

 22. سلام پدرمن بیماری قلبی داره حدود ۱۴ سالی میش هر شب ۵ قرص قلب میخوره (آسپرین ، لوزارتان ، دیلتیازم ، نیتروگلیسیرین و اتووارستاتین)
  چند وقت پیش آزمایش داده و گفته شد که قند و چربی خون بالا داره ودکتر بهش اتووارستاتین و متفورمین داده ولی پدرم نگفته که بیماری قلبی داره و این قرص ها را مصرف میکنه … میخواستم بدونم میتونه فقط قرص قندش را بخوره چون قرص چربی را هر شب با قرص های دیگه میخوره و اینکه کی بخوره؟ صبح یا شب؟ قبل یا بعد غذا.
  ممنون میشم خیلی زود جواب بدید

  • با سلام
   داروهای قلبی در کنار داروی قلب باید مصرف شود .
   میزان و زمان مصرف قرص قند را باید از فوق تخصص غدد جویا شوید
   با احترام

 23. با سلام.
  اقای دکتر بنده تصمیم به بارداری دارم چون فشارم بالا بود (۱۸ روی ۱۲) دکترم بهم گفت باید از دکتر قلب اجازه بگیرم که دکتر قلب نوار قلب گرفت خوب بود و اکو هم کرد که گفتند قلبم کمی بزرگ شده. بهم دارو دادند.
  من ۴۱ سال دارم و شاغل هستم و یک پسر ۱۰ ساله دارم. به نظر شما چکار کنم. با توجه به اینکه در بارداری اولم دچار مسمومیت حاملگی (فشار خون بالا) شدم و در ۳۲ هفتگی زایمان کردم. الان هم فشارم بالا هست و تحت نظر دکتر قلب هستم. آیا با این اوصاف می تونم باردار بشم مشکلی در بارداری نخواهم داشت.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 24. سلام اقای دکترخسته نباشید ۲۵ ساله ازتهران یک ساله که دچارافتادگی خفیف دریچه میترال شدم بیماری مادرزادی کلا توخانوادمون ندارم فقط من این طوری شدم رفتم دکتربهم قرص سواتالول ۸۰ ووراپامیل ۵۰ داد دوماه مصرف کردم وبعدیک روز صبحاحساس نبض درشکم کردم که بعد احساس نبض رفتم دکترقلب خوب بهم گفت این قرص ها رونخور این ها گشادی عروق خونی میاره وبعد گفت سونوگرافی ازرگ اعورت بگیر گرفتم گفت قطر۱۴mmداردوپلاک واریسم نداردودکترقلب بهم متروپرالول ۵۰ واسپیرین۸۰ دادودوماهی هست مصرف میکنم گفت دکتربرو دکتراعصاب قرص گاباتین ۱۰۰ وقرص ضداسترس وافسردگی داد ولی اثری ندیدم الانم نمیتونم زیاد راه برم بعد احساس این نبض شکمی فعالیت روزانه ام خیلی کم شده چون نمیتونم راه برم ممنونم میشم راهنماییم کنیدتاکیید میکنم راه رفتنی انگاراحساس سبکی سرمیکنم

 25. سلام آقای دکتر خسته نباشید من بیست و چهار سالسن دارم ومتاسفانه اضافه وزن دارم ….چند وقتی هست که یک دفعه ضربان قلبم بالا میره و بعد از چند دقیقه خوب میشه …اضطر اضطراب شدید میگیرم گاهی وقتا بی علت درد توی قفسه سینه احساس میکنم که با ایندرال خوب میشه ….مشکل چیه ….آزمایش دادم نه قند دارم نه چربی نه فشار

 26. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دختری ۲۵ساله هستم سال گذشته به دلیل تپش قلب و درد قلب به پزشک مراجعه کردم بعد از گرفتن نوار قلب و اکو گفتن افتادگی دریچه ی میترال دارم و پرانول برام نوشتن برای کنترل تپش قلب. تا مدتی همه چیز خوب بود اما این اواخر به شکل عجیبی ضربان قلبم بالا رفته طوری که هر لحظه و تو هر شرایطی حسش میکنم و اینکه خیلی زود و با کوچکترین سر و صدایی به طور ناگهانی از جا میپرم و احساس میکنم در آن لحظه قلبم تکانی میخورد و انگار جابه جا شود! وقتی هم به پشت دراز میکشم اکثر مواقع تپش قلبم بالا میره و تنگی نفس میگیرم … چند وقت پیش دچار تنگی نفس هم شدم و نفس کم می آوردم تا اینکه یکی دو بار با تنگی نفس و احساس خفگی از خواب پریدم … حس مرگ بهم دست داد… به دکتر مراجعه کردم ضربان قلبم ۲۴۳بود. اکو هم که دادم چیز خاصی نگفتن فقط گفتن همون افتادگی دریچه میتراله … و نباید استرس داشته باشم . بعد از اون شب با کوچکترین فعالیت و تحرکی نفس کم میارم و به شدت ضربان قلبم بالا میره و عرق میکنم و احساس سبکی سر بهم دست میده حتی با بالا رفتن از ۶تا پله آن هم خیلی آهسته و با آرامش. در سابقه ی خانوادگیمان هم مشکل نارسایی قلب بوده … آیا ممکنه این ها از علایم نارسایی قلب یا نارسایی دریچه ی میترال باشه؟ … در ضمن کم کاری تیرویید هم دارم
  ممنون از لطفتون

  • با سلام
   در صورت نرمال بودن بررسی های قلبی ، بنظر نمی رسد که علایم یاد شده منشا قلبی داشته باشد .
   از مشاور جهت کاهش استرس و اضطراب کمک بگیرید
   با احترام

 27. با سلام و خسته نباشید
  بنده دچار گشادی یا افتادگی دریچه میترال هستم در طول روز دچار خستگی شدید سرگیجه ،درد در ناحیه زیر سینه،تپش قلب بالا و کم اوردن نفس در طول شبانه روز میشوم متخصص قلب گفتند مشکلی نداره. آیا همینطوره یا نه باید تحمل کنم؟

  • با سلام
   در صورت خفیف بودن افتادگی دریچه ، نیاز به کاری ندارد و علایم شما ارتباطی بل مشکل دریچه ای ندارد.
   با احترام

 28. سلام خسته نباشید
  من چندروزی ک بازوی سمت راستم درد میگیره و قسمت سمت چپ پایین سینم با پشت کمر درد میگیره تقریبا ۱ ماهی اینطوریم .
  و این من سیگار مبکشم
  ایا مشکل جدیی قلبی دارم
  یا خطر سکته؟

  • با سلام
   سیگار از عوامل خطر جدی بیماری قلبی است .
   در مورد اینکه علایم شما در حال حاضر در اثر بیماری قلبی است ، باید به پزشک قلب مراجعه کنید تا بررسی های لازم را انجام دهد.
   با احترام

 29. با سلام.از سن تقریبا کمتر از ۲۰ سالگی من درد قلب داشتم و تپش.رفتم دکتر گفت افتادگی دریچه میترال داری.در سن ۲۹ سالگی یه روز یهو گر گرفتم و حس کردم نفسم تو سینم حبس شده که یهو انگار سیفونی که کیپ شده باشه یه لگن آب یهو خالی کنی داخلش انگار یهو یه وان آب از قلبم ریخت پایین و بعدش تپش قلب خیلی شدید داشتم که انگار قلبم از جاش داشت کنده میشد.دیگه تکرار نشد ولی درد قلبم و تپش قلبم هنوز هست دکتر نرفتم میخواستم ببینم این علائم سکته یا حمله قلبی بوده؟ممنون میشم از پاسخگوییتون

 30. سلام آقای دکتر خسته نباشید. فامیل دوست من ١٣ سالشونه یک روز حالت تهوع داشتند رفتن دکتر چکاپ معمولی کردند گفتند چیزی نیس بعد فرداش سنکوب کردند آیا ممکنه کسی بدون هیچ مشکلی سنکوب کنه؟

 31. ۰
  با سلام و درود بی پایان .مادر من به دلیل بالا بودن فشارخون از داروهای بیسوپرولول ۵ میلیگرم یک قرص در روز و والسارزتان یک قرص در روز ۱۶۰ و آمیلودیپین یک قرص در روز ۱۰ و هیدروکلروتیازید۲۵ میلیگرم در روز استفاده میکنند .به دلیل ورم دست و پا که ناشی از مصرف قرص آمیلودیپین میباشد به پزشک مراجعه کردیم.(توضیح اینکه در شهر ما متخصص قلب وجود ندارد).جواب منطقی دستگیرمان نشد.و گفتند ایرادی نداره و کاریش نمیتوان کرد.این موضوع شدیدا ایشون رو مضطرب میکنه .آیا داروی جایگزینی بجای آمیلو دیپین وجود دارد ؟با تشکر

  • دکتر حسین نوید

   با سلام
   در صورتی که مطمئن هستید که علت ورم ناشی از مصرف املودیپین است ، و ورم غیر قابل تحمل و ازاردهنده است ، می توانید دارو را قطع کنید
   با احترام

 32. با سلام من خانمی ۵۸ساله هستم دو ماه پیش آنجیو کردم یکی از رگهای فرعی om پنجاه درصد گرفته دکتر برایم آسپرین و پلاویکس و لوزاور دوتا در روز مصرف میکنم که البته بخاطر کبودی اسپرین و پلاویکس یک روز در میان مصرف میکنم پیش یک دکتر دیگه رفتم نظرشان این بود که فقط اسپرین مصرف کنم میخواستنم نظر شما را بدانم در ضمن در حین راه رفتن وسط قفسه سینه درد میگیرد ممنون میشم جوابم بدهین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*