هزینه نوار قلب

الكتروكارديوگرافي یا گرفتن نوار قلب يعني ثبت فعاليت الكتريكي قلب به وسيله الكترودهايي كه روي پوست بدن نصب مي ‌شوند.

الكتروكارديوگرام یا نوار قلب داراي چندين نوع موج است. برخي از اين امواج گنبدي شكل و برخي نوك‌ تيز هستند. هر كدام از اين امواج مربوط به يك سري فعاليت ‌هاي الكتريكي عضلات قلب هستند. پزشكان با دانستن اشكال طبيعي و غير طبيعي اين امواج مي ‌توانند بيماري ‌هاي قلبي و حتي غير قلبي كه منجر به تغييرات الكتريسيته قلب مي ‌شوند را شناسايي و درمان كنند.

در نوار قلب که از طریق پوست انجام می‌گیرد، تغییرات پتانسیل الکتریکی که در اثر فعالیت الکتریکی عضله قلب بوجود می‌آید، ثبت می‌گردند. در یک نوار قلب معمولی ابتدا موج تحریک الکتریکی دهلیز (P) را داریم. سپس موج تحریک الکتریکی بطن با کمپلکس QRS دیده می شود. بازگشت سلول های بطنی از حالت تحریک شده به حالت عادی با موج T در نوار قلب دیده می‌شود . البته همه این موج ها در همه لیدهای نوار قلب حضور ندارند .

نوار قلب به نمودار ثبت‌شده تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می‌شود.
دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را بر روی نوار کاغذی خط کشی شده‌ای به طور پیوسته ضبط می‌کند. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می‌شود، نشان دهنده امواج الکتریکی محرک قلب می‌باشد. این امواج نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند.

تست نوار قلب یک روش بسیار مفید در تشخیص و بررسی بیماری های قلبی است و برای کمک به تشخیص و شناسایی بیماری های قلبی کاربرد دارد. نوار قلب در مقایسه با مزایای فراوانی که دارد، هزینه ی بالایی ندارد و تعرفه ارزان قیمت نوار قلب می تواند در تشخیص زود هنگام بیماری های قلبی و جلوگیری از پیشرفت آنها کمک قابل توجهی بنماید و شما را از صرف هزینه های بعدی که چه بسا خیلی بیشتر باشند باز می دارد.

آشنایی با مرکز نوار قلب در تهران (کلیک کنید)

منبع: مهندسی پزشکی. پی سی پارسی

theme