هزینه تست ورزش قلب

تست ورزش قلب یا تست تردمیل یکی از بهترین راه ها برای پی بردن به این موضوع است که آیا قلب شما تحت فشار قرار دارد یا نه. پس از ۳۰ سالگی سالی یک بار این آزمایش را انجام دهید.

تست ورزش قلب، از تردمیل پیشرفته‌ای استفاده می کند که طبق برنامه‌های تعیین شده ورزش می‌دهد و با ثبت نوار قلب کامپیوتری، شرایط سلامت قلب و عروق را بررسی می‌نماید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می‌شود. به این ترتیب، شما می‌توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید.

این تست فعالیت الکتریکی قلب را در زمان انجام فعالیت‌ بدنی ثبت می ‌کند. شما معمولاً روی یک نوار حرکت می ‌کنید و در همان حال، ثبت نوار قلب شما انجام می‌ شود.

تست ورزش قلب، روش مهم و غیر تهاجمی جهت بررسی بیماران شناخته شده یا مشکوک به بیماری عروق کرونر (CAD) است. تست ورزش قلب بر مبنای افزایش نیاز عضله اسکلتی به اکسیژن در طی ورزش استوار است.

در مبتلایان به بیماری عروق کرونر، جریان خون کرونر قادر به تامین نیاز افزایش یافته میوکارد به اکسیژن نیست در نتیجه ایسکیمی رخ می دهد و درد قفسه سینه و تغییرات مشخصی در تست ورزش قلب ایجاد می شود و این تغییرات به همراه پاسخ همودینامیک به ورزش اطلاعات مفیدی در موردی آگاهی از وضعیت بیمار قلبی در اختیار قرار می دهد.

ثبت مداوم نوار قلب حین حرکت به روی وسیله متحرک معمول ترین نوع تست ورزش قلب است. باگذر از هر مرحله سرعت و شیب وسیله افزایش می یابد تا هنگامی کافی در نظر گرفته می شود که تعداد ضربان قلب به ۸۵%  حداکثر ضربان طبیعی قلب برای آن فرد برسد.

حداکثر تعداد ضربان قلب برای هر فرد به صورت (سن-۲۲۰) محاسبه می شود. البته فاکتورهای کمکی نیز جهت توقف تست ورزش قلب در نظر گرفته می شود. دقت تشخیص تست ورزش قلب علاوه بر حساسیت و ویژگی تست در جهت بر احتمال وجود بیماری عروق کرونر قبل از ایام تست در یک فرد خاصی نیز بستگی دارد سن بیمار ، جنس مذکر و وجود درد سینه تیپیک در پیشگوئی وجود بیماری آلتری قبل از انجام تست مفید می باشد.

اگر فردی به دلیل مشکلات مفاصل  یا قلبی نتواند این تست را انجام دهد، به جای فعالیت بدنی، دارویی دریافت می‌ کند و با افزایش جریان خون به قلب، به وجود مشکل پی می ‌برند.

تست استرس قلبی- عروقی یا همان تست ورزش قلب یک روش بسیار مفید در تشخیص و بررسی بیماری های قلبی است و برای کمک به شناسایی هر مشکل قلبی حین فعالیت جسمی انجام می شود. این تست در مقایسه با مزایای فراوانی که دارد، هزینه ی بالایی ندارد و می تواند در تشخیص زود هنگام بیماری های قلبی و جلوگیری از پیشرفت آنها کمک قابل توجهی بنماید و شما را از صرف هزینه های بعدی که چه بسا خیلی بیشتر باشند باز می دارد.

مرکز تست ورزش قلب دکتر نوید در تهران