نارسایی قلب چپ

در تعریف نارسایی قلب یعنی قلب انسان یا هر موجودی خوب انجام وظیفه نمی‌كند، قدرت انقباضی‌اش كم می‌شود و نمی‌تواند خون را از قسمت‌های مختلف بدن دریافت كند و بعد از تبادل اكسیژن، دوباره آن را به همه جا پمپ كند.

قلبی كه مثل یك تلمبه در سینه ما می‌تپد، دو بخش دارد: قلب راست و قلب چپ. شایع‌ترین نارسایی قلب، نارسایی قلب چپ است. حتی نارسایی‌های قلب راست، از نارسایی قلب چپ منشا می‌گیرند. حالا بهتر است علت نارسایی قلب چپ را بدانیم .

علت نارسایی قلب چپ

شایع‌ترین علت نارسایی قلب چپ ، تنگ شدن عروق قلب است. وقتی كه رگ تنگ می‌شود، به تدریج  قسمت قلب چپ كه با آن رگ خون‌رسانی می‌شده، از بین می‌رود (سكته قلبی)، در نتیجه قلب چپ قدرت انقباضی طبیعی‌اش را از دست می‌دهد و سبب نارسایی قلب چپ می‌شود.

ما قدرت انقباضی قلب را با معیارهای مختلفی می‌سنجیم. این قدرت كه بازدهی قلب شماست، باید در حدود ۵۵ تا ۶۵ درصد باشد. فاكتور بازدهی (E.F) به هر دلیلی كه عضله قلب چپ نقص پیدا كند، كاهش می‌یابد. یكی از این عوامل كه باعث كاهش درصد بازدهی قلب چپ و همچنین نارسایی قلب چپ می‌شود، تنگی عروق است.

علت تنگی عروق قلب چپ

علت‌های زیادی وجود دارد كه تعداد آنها به ۳۰۰ تا می‌رسد، اما بر مبنای مطالعات سازمان بهداشت جهانی، سه علت به عنوان مهم‌ترین عوامل نارسایی قلب چپ ناشی از تنگی عروق شناخته‌ شده‌اند:

۱) نارسایی قلب چپ ناشی از فشار خون بالا: با رژیم غذایی و داروها سعی می‌كنیم آن را متعادل كنیم تا رگ‌ها تنگ نشوند و سكته‌های قلبی و مغزی ناشی از نارسایی قلب چپ اتفاق نیفتند.

۲) نارسایی قلب چپ ناشی از اختلال در چربی‌های خون: چهار مورد آن را كه در آزمایش‌های روتین و ساده بررسی می‌شوند، بیان می‌كنیم. كلسترول، تری‌گلیسرید، ال.دی.ال، اچ.دی.ال. كه سه تای اول از چربی‌های بد و فقط اچ. دی.ال چربی خوب است. یعنی باید با رژیم و دارو سعی كنیم چربی بد را پایین بیاوریم و با ورزش مرتب (پیاده‌روی تند، كوهنوردی و...) و همچنین با لاغر شدن و كنترل وزن سعی كنیم چربی خوب اچ.دی.ال را بالا ببریم تا رگ‌هایمان تنگ نشوند و این تنگی عروق سبب نارسایی قلب چپ نگردد.

۳) نارسایی قلب چپ ناشی از مصرف دخانیات: مصرف دخانیات به هر شكل، هر نوع و هر مقدار باعث گرفتگی عروق می‌شود. حتی به تازگی ثابت شده یك تا سه سیگار در روز هم می‌تواند سبب گرفتگی عروق و در نتیجه آن منجر به نارسایی قلب چپ شود.

اگر صدای قلب بیماری كه دچار نارسایی قلب چپ است با گوشی پزشكی، گوش بدهیم صدای اضافی می‌شنویم و قلب چپ توان واقعی برای انجام وظیفه را ندارد. فرد بیمار و مبتلا به نارسایی قلب چپ بی‌اشتها، بی‌خواب و ناتوان است. اگر نارسایی قلب چپ شدید باشد حتی بیمار قادر به راه رفتن و انجام كارهای ساده روزمره نیست. نارسایی قلب راست یا بطن راست معمولا به دنبال نارسایی قلب چپ اتفاق می‌افتد و به دنبال نارسایی قلب چپ ، رگ‌های گردنی بیمار برجسته می‌شوند، كبد بزرگ شده و شكم ممكن است آب بیاورد و یا پاها متورم شود. كسی كه نارسایی قلب چپ دارد باید دائم تحت نظر پزشك باشد و رژیم غذایی بی‌نمك و داروهای خاص استفاده كند، اما بهتر است حالا كه از نارسایی قلب چپ آگاه شدید مراقب باشید تا قلب‌تان همیشه مثل ساعت كار كند.‌

برای مطالعه " نارسایی بطن چپ قلب " کلیک کنید .

theme