خانه / انواع بيماريهاي قلبي / نارسايي قلبي / نارسایی قلبی و ازدواج

نارسایی قلبی و ازدواج

نارسایی قلب یک نشانه بالینی از کاهش توان قلب در فرستادن خون به اعضاء و کاهش خون رسانی به بافت ها و تجمع مایع در بدن می باشد. با افزایش سن شیوع آن بیشتر می شود و بیماری هایی نظیر تنگی عروق کرونر قلب، سکته قلبی و فشار خون از شایع ترین علل ایجاد آن هستند که در صورت عدم درمان با کیفیت نامناسب زندگی، بستری های مکرر در بیمارستان و کاهش طول عمر همراه است.
بیماری بیماران مبتلا به نارسایی قلب با تنگی نفس که با فعالیت تشدید می گردد، عدم تحمل فعالیت، خستگی و ضعف، تورم اندام تحتانی، سرفه هایی که با خوابیدن تشدید می گردد (سرفه شبانه) تظاهر می کند.

اختلالاتی که در ازدواجهای فامیلی دیده می شوند طیف گسترده ای دارند. گروهی از این ناهنجاری ها، اختلالات تک ژنی هستند. به این معنی که یک ژن خاص باعث بیماری می شود و کروموزم سالم است. در این موارد ژن معیوب در نسلهای قبل نیز وجود داشته و ازدواج فامیلی بروز آن را تسهیل می کند. به عنوان مثال می توان به بیماری تالاسمی اشاره کرد. چنانچه در نسلهای قبل افراد یک خانواده صرفاً ناقل یک بیماری بوده اند و خود به آن مبتلا نشده اند، ازدواج فامیلی بروز این ژن را در بین فرزندان به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. در دسته دیگری از اختلالاتی که در ازدواجهای فامیلی دیده می شوند معلولیتهای جسمی قرار می گیرند. این بیماری ها نیز در ازدواج فامیلی شیوع بیشتری دارند.

ازدواجهای فامیلی و نارسایی قلبی

شایع ترین اختلالاتی که در ازدواجهای فامیلی دیده می شوند عبارتند از: انحراف چشم، انسداد روده، اختلال در اندامها مثل پای پرانتزی و پای چمبری و همچنین نارسایی کبد و قلب.

بازتوانی قلب یک برنامه درمانی برای نارسایی قلبی و بطور کلی بیماران قلبی است. هدف از آن، محدود کردن آسیب های وارد شده به قلب و بهبود کیفیت زندگی است. بازتوانی قلبی یکی از اقداماتی است که برای بهبود وضعیت حرکتی بیمار صورت می گیرد. بازتوانی قلب به بیماران نارسایی قلبی در ازدواج کمک می کند تا بعد از حمله قلبی، جراحی قلب یا اقدامات پزشکی که برای بازکردن عروق بسته انجام می شود، احساس بهتری داشته باشند، همچنین برای افرادی که دچار نارسایی قلبی، تعویض دریچه قلب یا انسداد عروق خونی دست یا پا هستند، بسیار کمک کننده است. بازتوانی قلب قادر است تغذیه بیمار را بهبود ببخشد و علائم نارسایی قلبی را کاهش دهد و مدت زمان بستری شدن در بیمارستان را بسیار کم کند. همچنین در بازتوانی، از طریق دستگاه ویژه گردش خون در عضلات قلب، رگ سازی و خون​رسانی تسریع می شود و قلب بهتر کار می کند.

آشنایی با درمان نارسایی قلبی (کلیک کنید)

منبع: اتحاد جنوب. پرشین پرشیا. دکتر دوستی