خانه / انواع بيماريهاي قلبي / سکته قلبی / مهمترین علت سکته قلبی

مهمترین علت سکته قلبی

میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی ۲۵ % و مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در حدود ۴۰% کاهش یافته است . در چند سال اخیر تحقیقات پزشکی ، داروها و روشهای درمانی جدیدی یافته اند که می تواند سکته قلبی را هنگام بروز آن متوقف کند و موجب پیشگیری از بیماریهای قلبی شده و قلب و زندگی اشخاص در معرض خطر را نجات دهد.

قلب عضوی است عضلانی ، توخالی و دارای چند حفره که ماند تلمبه کار می کند قلب در هر دقیقه ۶۰ تا ۸۰ بار ضربان دارد که معادل صد هزار بار در روز می باشد قلب خون را از راه شریانهای ریوی به ریه رسانده ، اکسیژن دریافت و دی اکسید کربن را پس داده و از طریق شریانهای سیستمیک به سایر اندامها می فرستد و از آنجا بوسیله وریدها به سمت راست قلب برمی گردد و با این کار مواد غذایی و اکسیژن را در اختیار بافت ها قرار می دهد.

تشخیص سکته قلبی

بهترین وسیله تشخیص سکته قلبی گرفتن شرح حال ازبیمار است ، پرسیدن کیفیت و زمان شروع آن ، در خواب یا بیماری ، درزمان مصرف غذای سنگین یا هنگام عصبانیت شدید که همگی هشدار دهنده است . گرفتن نوار قلب بعد از گرفتن شرح حال از بیمار روش تشخیصی خوبی می باشد . در دقایق ابتدایی سکته قلبی نوارقلب سالم است . پس از آن و پس از دوران حاد آنفارکتوس می توان از بیمار تست ورزش بعمل آورد و سپس آنژیوگرافی نموده ، و براساس آن تصمیم گرفت .

مهمترین علل سکته قلبی

افزایش چربی خون، افزایش فشارخون، دیابت(بیماری قند)، مصرف دخانیات(سیگار، قلیان و …)، عدم تحرک و ورزش نکردن، چاقی و وجود مسایل پرتنش در محیط خانوادگی شامل دعوا و جنجال بر سر مسایل جزیی، انتظارات غیرموجه از والدین و حسادت و رقابت ناسالم بین فرزندان می تواند احتمال ابتلا به سکته قلبی و فشارخون را افزایش دهد.

اگر شما درد شدیدی در سینه احساس می کنید، احساس عرق ریزش و سرما دارید و حالت تهوع هم دارید، ممکن است دچار سکته قلبی شده باشید. سکته قلبی وقتی اتفاق می افتد که یک شریان کرونری که معمولاً قبلاً هم باریک شده بود، به طور کامل مسدود گردد.
هنگامیکه شما دچار سکته قلبی می شوید و اورژانس را خبر می کنید، آنها ابتدا از طریق ماسک صورت به شما اکسیژن می رسانند و یک سرم هم از طریق ورید به شما وصل می کنند تا بتوانند سایر داروها را از این طریق به شما تزریق نمایند. همچنین الکترودهای الکتروکاردیوگرام به شما وصل می شوند تا نوار قلبی شما گرفته شود. برای تسکین درد سینه، یک آمپول مورفین به شما تزریق می گردد و نیز برای اینکه حالت تهوع شما متوقف گردد، دارویی به شما داده می شود.

آشنایی با علائم سکته قلبی (کلیک کنید)

منبع: شفقنا. تاجیکی نیوز. معاونت دانشجویی و فرهنگی