مرکز نوار قلب در تهران

نوار قلب بعنوان قسمتی از معاینه فیزیکی معمول یا برای غربالگری افرادی که مشکلات قلبی دارند، شامل افرادی که فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا تاریخچه فامیلی محکمی از بیماریهای قلبی دارند و افراد سیگاری، بکار برده می شود. گاهی اوقات نوار قلب نماینگر بیماری قلبی در افراد است، حتی اگر فرد هیچ علامتی نداشته باشد. در طول جراحی نوار قلب مکرر عملکرد قلب را حین عمل نشان می دهد.

عضلات قلب برای ایجاد انقباض و انبساط لازم جهت پمپ نمودن خون به نقاط مختلف بدن و یا به عبارت دیگر ایجاد فشار خون مناسب برای به حرکت در آوردن خون در سیستم انتقال خون در بدن ، نیاز به یک سیستم مستقل تحریک الکتریکی دارد .

یکی از مشخصه های مهم که بیانگر سلامت و یا بیماری قلبی می باشد ، چگونگی عملکرد این سیستم است . برای اینکه بتوان نحوه کارکرد این سیستم را مورد مطالعه قرار داد ، راههای گوناگونی وجود دارد . یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روشها مطالعه چگونگی انتشار سیگنالهای الکتریکی قلب می باشد . بوسیله الکتروکاردیوگراف یا نوار قلب می توان سیگنالهای الکتریکی حاصل از عملکرد الکتریکی قلب را با نمونه برداری ازنحوه انتشار این سیگنال در نواحی مختلف بدن مورد مطالعه و سنجش قرار داد.

نوار قلبی روشی است كه با استفاده از امواج الكتریكی قلب افراد به وضعیت فیزیكی و بیماریهای احتمالی قلبی در فرد پی می بریم . الكتروكاردیوگرام روش بدون دردی است كه فعالیت الكتریكی قلب را ضبط می كند . نوار قلب یكی از بی خطرترین و ساده ترین اقداماتی است كه اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به پزشك متخصص قلب می دهد . جریان الكتریكی منتشر شده از قلب توسط الكترودهایی كه با رنگهای مختلف استاندارد به دست ها و پاها و جلوی سینه وصل می شوند می تواند در تشخیص بیماریهای قلبی با ارزش باشد. نوار قلب در بررسی دردهای قلبی و سكته های قلبی ارزش بالائی دارد و به عنوان اقدام روتین در تمام كسانی كه مشكلات حاد قلبی دارند صورت می گیرد .

آمادگی برای گرفتن نوار قلب در مرکز نوار قلب

بهتر است فرد بدور از دسترس بوده و وعده غذایی سنگین نخورده باشد . در ضمن اتاق نوار قلب باید گرم باشد تا وی دچار لرزش بدن نشود ، زیرا لرزش بدن ( چه عمومی یا در اثر سرما ) روی نوار قلب تأثیر سوء می گذارد و به اصطلاح پارازیت ایجاد می كند .

موهای بلند سینه نیز مانع ثبت صحیح نوار قلب می شوند . نوار قلب هیچگونه برق یا جریان الكتریسته ای به بیمار القاء نمی كند . فرد باید ساعت و سایر لوازم فلزی خود را در بیاورد. حلقه نوار قلب كاغذی مدرج است كه داخل دستگاه قرار دارد و سوزن دستگاه كه كمی گرم شود خطوطی را روی كاغذ ثبت می كند .

البته دستگاه های نوار قلب پیشرفته تری نیز ساخته شده اند كه همزمان از چند جهت نوار قلب می گیرند و در مدت كوتاهی تمام لیدهای لازم را دریافت می كنند . از دستگاه الكتروكاردیوگرام ۱۰ سیم خارج می شود كه ۴ سیم به دست ها و پاها و ۶ سیم به جلوی قلب می روند . این سیم ها پس از آغشته شدن بادكش سرشان با ژل لوبریكانت به محل مربوطه وصل می شوند .

مرکز نوار قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت انجام دهد.

مطالعه مقاله نوار قلب و تشخیص بیماری های قلبی

منبع: مهندسین پزشکی ایران

theme