خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / اكوكارديوگرافي / مرکز اکوکاردیوگرافی در تهران

مرکز اکوکاردیوگرافی در تهران

اکوکاردیوگرافی یك روش بی خطر و بدون درد جهت بررسی و مشاهده ساختمان قلب می باشد . ‏امواج ماوراء صوت توسط پروب دستگاه اکو كه بر روی قفسه سینه بیمار قرار گرفته ‏ساطع شده و پس از برخورد به قلب و بازگشت از آن توسط پروب به پردازنده های ‏دستگاه اکوکاردیوگرافی فرستاده شده و تصویر قلب متحرك به صورت هم زمان‎real time)‎‏) بر روی ‏مونیتور نمایش داده می شود و امكان انجام انواع محاسبات (اندازه گیری ضخامت ‏عضلات، شكل دریچه هاو بررسی نحوه گردش خون داخل قلب) فراهم می شود.‏

اكوكاردیوگرافی توسط متخصص قلب و عروق و گاهاً تكنسین های مجرب در این ‏زمینه انجام می شود . معمولاً نیاز به آمادگی خاصی نیست . گاهی لازم است كه نوار قلب به صورت هم زمان با اكوكاردیوگرافی جهت تفسیر دقیق آن انجام ‏شود. در برخی بیماران كه به علت چاقی و یا بیماری ریوی تصویر اكوكاردیوگرافی ‏واضح نیست و همچنین در مواقعی كه نیاز به بررسی دقیق دریچه های قلبی و یا ‏وجود لخته و یا تومور داخل قلبی باشد از اكوی مری‎(TEE)‎‏ استفاده می شود.

موارد کاربر اکوکاردیوگرافی

تشخیص موارد ذیل توسط اكوكاردیوگرافی امكان پذیر است:‏

  • میزان قدرت عضلات قلبی و تعیین میزان ‏EF‏ (نسبت میزان خون خارج شده از ‏قلب در هر ضربان نسبت به میزان حجم آن كه در حالت طبیعی بیشتر از 55% ‏است)‏
  • تنگی و نارسایی دریچه های قلب و اختلالاتی نظیر پرولاپس دریچه ها ‏
  • وجود لخته یا تومور داخل قلبی ‏
  • وجود مایع اطرف قلب و تعیین میزان و اهمیت آن و همچنین كلسیفیكاسیون و ‏ضخامت پرده قلب ‏
  • تعیین میزان ناهماهنگی در انقباض عضلانی در بیماران كاندید پیس میكر سه ‏حفره ای‎(CRT)‎‏ توسط اكوكاردیوگرافی مخصوص
  • ‏تشخیص خونرسانی ناكافی به عضله قلب توسط یك نوع اكوكاردیوگرافی ‏مخصوص

اکوکاردیوگرافی یکی از روش های تشخیصی دقیق و در عین حال راحت برای بررسی بیماری های قلبی است. در این روش امواج صوتی از طریق یک پروب به سوی قلب فرستاده می شوند و بسته به مواد تشکیل دهنده هر قسمت از قلب، مقادیر مشخصی از این امواج منعکس و تصویر ایجاد می شود. در عکس اکوکاردیوگرافی قلب ساختمان حفرات قلبی، ضخامت دیواره بطن و دهلیزها و شکل و اندازه دریچه های قلبی به تصویر کشیده می شود.
مرکز اکوکاردیوگرافی قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت با دستگاه اکوی قلبی انجام دهد.

آشنایی با نحوه انجام اکوکاردیوگرافی قلب در مرکز اکوکاردیوگرافی (کلیک کنید)

منبع: کلینیک بهمن. تندرستی

theme