فشار خون دیاستولیک بالا

احتمالاً برنامه معاینه جسمی قبلیتان را یادتان هست: یک پرستار بازوبندی دور بازویتان می‌بندد، بعد آن را پر از باد می‌کند و بعد اجازه می‌دهد که هوا به آرامی از آن بیرون بیاید و در همین حین خودش در گوشی طبی گوش می‌دهد. احتمالاً در این زمان هیچ حس خاصی نداشته‌اید—مگر آن حس عجیب بالا رفتن مقدار خون در دستتان. برای بیشتر دخترها و پسرها این تنها زمانی است که به فشارخونشان فکر می‌کنند.

فشارخون چیست؟

هر آدمی برای اینکه بتواند زندگی کند به فشارخون نیاز دارد. بدون فشارخون، خون قادر نخواهد بود در بدن گردش کرده تا اکسیژن و سوخت لازم را به اندام‌های بدن برساند.

فشارخون فشاری است که خون شما را با پمپاژ قلب دربرابر دیواره رگ‌های خونی وارد می‌کند. فشارخون با هر تپش قلب بالا رفته و وقتی قلب بین تپش‌ها استراحت می‌کند پایین می‌آید اما همیشه یک مقدار معین فشار در رگ‌ها وجود دارد. این فشارخون از دو نیروی جسمی ناشی می‌شود. قلب با پمپاژ کردن خون به رگ‌ها و در دستگاه گردش‌خون یک نیرو ایجاد می‌کند. نیروی دیگر از رگ‌ها به دست می‌آید که دربرابر جریان خون مقاومت می‌کنند.

فشارخون در هر دقیقه تغییر می‌کند و نه تنها تحت تاثیر فعالیت و استراحت فرد، بلکه تحت‌تاثیر دما، رژیم‌غذایی، وضعیت روحی-روانی، طرز ایستادن و نشستن و داروها نیز می‌باشد.

فشارخون برحسب میلیمتر مرکوری (که به صورت mm Hg نشان داده می‌شود) سنجیده می‌شود. بعنوان مثال، فشارخون طبیعی برای افراد بزرگسال باید کمتر از mm HG 80/120 باشد. عدد بالایی—که در این مثال ۱۲۰ است- فشارخون سیتولیک نامیده می‌شود و نشان دهنده فشارخون در اوج هر ضربان قلب است. عدد پایینی- که در این مثال ۸ است – فشارخون دیاستولیک نامیده می‌شود و فشارخون دیاستولیک نشانگر فشارخون در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. فشار سیستولیک اول و فشارخون دیاستولیک دوم نوشته می‌شود.

فشارخون بااستفاده از ابزاری به نام فشارسنج اندازه‌گیری می‌شود. یک باند بازوبند دور بازوی فرد پیچیده می‌شود و برای ایجاد فشار باد می‌شود. وقتی بازوبند پر از باد شد، یک رگ بزرگ در بازو را فشار می‌دهد و برای لحظه‌ای جریان خون را قطع می‌کند. فشارخون را وقتی هوا را به آرامی از بازوبند بیرون می‌رانیم و باعث می‌شود خون دوباره در رگ جریان پیدا کند، اندازه‌گیری می‌کنند.

گوش دادن با یک گوشی طبی به دکتر یا پرستار این امکان را می‌دهد تا اولین ضربه را بشنوند. این فشارخون دیاستولیک است. فشارخون دیاستولیک وقتی صدای ضربه قطع می‌شود نوشته می‌شود.

فشارخون بالا چیست؟

بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار فشارخون بالا می‌شوند، ازاینرو اگر نوجوانی فشارخون بالا داشته باشد، به نظر عجیب خواهد رسید. بااینکه فشارخون دیاستولیک بالا در نوجوانان بسیار نادر است اما باید فشارخونتان را کنترل کنید. حتی نوزادان هم ممکن است دچار فشارخون دیاستولیک بالا شوند.

فشارخون کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ برای افراد ۱۸ سال و بالاتر نرمال است. مرز فشار سیستولیک ۱۲۰ تا ۱۳۹ یا فشارخون دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ باید تحت کنترل قرار گیرد. فشارخون بالاتر از ۱۴۰ روی ۹۰ برای افراد بالاتر از ۱۸ سال فشارخون دیاستولیک بالا درنظر گرفته می‌شود.

عدد فشارخونی که دکترها برای نوجوانان بالا تشخیص می‌دهند ممکن است کمتر از آنچه که برای بزرگسالان در نظر می‌گیرند باشد.

برای نوجوانان زیر ۱۸ سال، فشارخون دیاستولیک بالا فشارخونی است که بالاتر از ۹۵ درصد سن، قد و جنسیتشان باشد (به عبارت دیگر، ۹۵ درصد بچه‌ها در یک سن، قد، و جنسیت معین فشارخونی پایینتر از این عدد دارند). اندازه‌گیری بین ۹۰ تا ۹۵ درصد میزان قابل ‌انتظار بالا- نرمال یا پیش پرفشاری در نظر گرفته می‌شود.

احتمال ابتلای نوجوانانی که فشارخون بالاتر از ۹۰ درصد محدوده قابل‌انتظار دارند به مشکل فشارخون در بزرگسالی سه برابر بیشتر است.

دکتر قبل از اینکه تشخیص دهد نوجوانی دچار فشارخون دیاستولیک بالا است، حداقل در سه زمان مختلف فشارخون او را اندازه‌گیری می‌کند. فشارخون بیشتر نوجوانان در معاینات سالانه آنها اندازه‌گیری می‌شود. دکترها توصیه می‌کند که کودکان بزرگتر که فشارخون نرمال دارند هر سال فشارخونشان را اندازه‌گیری کنند.

اگر فشارخون شما نزدیک به حدبالای محدوده نرمال است یا سابقه خانوادگی فشارخون دیاستولیک بالا دارید، بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون دیاستولیک بالا قرار دارید. دکتر به شما خواهد گرفت که چند وقت یکبار باید فشارخونتان را اندازه‌گیری کنید.

نحوه اندازه‌گیری فشار خون

فردی که حداقل ده الی پانزده دقیقه در حالت درازکشیده قرار گرفته و هیچ استرسی در این مدت به او وارد نشده باشد، میزان فشار خون سیستولیک او بالاتر از ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بیش از ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، مبتلا به پرفشاری خون است. در حالت طبیعی، اگر فردی به‌سرعت از پله‌ها بالا و پایین رود، قطعاً فشار خونش افزایش پیدا می‌کند.

برای مطالعه ” کنترل فشارخون دیاستولیک بالا ” روی لینک کلیک کنید .