فشار خون در کودکان و سالمندان

فشار خون در کودکان

بالا رفتن شدید فشار خون در کودکان بسیار نادر است و به طور معمول این بیماری فشار خون با بیماری های کلیوی همراه است. چنین کودکانی باید به متخصصین کودکان مراجعه کنند. کودکانی که اضافه وزن و سابقه فامیلی فشار خون دارند، ممکن است فشار خون شان کمی بالاتر باشد. اگر شما مبتلا به فشار خون هستید باید آگاه باشید که کودکان شما هم در معرض ابتلا به بیماری فشار خون قرار دارند. باید اطمینان حاصل کنیدکه رژیم غذایی کودکان تان تا حد ممکن کم نمک باشد. به خصوص به آنها اجازه ندهید خوراکی های شور مانند چیپس و پفک و غذاهای آماده نظیر همبرگر مصرف کنند. همچنین باید از چاق شدن آن ها جلوگیری به عمل آورید. درموارد نادری بالا رفتن فشار خون ناشی از نوعی بیماری کلیوی وابسته به کروموزوم های غیر جنسی می باشد که کلیه ی پلی کسیتیک اتوزومال نامیده می شود و به روش اتوزمومال غالب منتقل می شود. به طور معمول این بیماری در بزرگسالان تشخیص داده می شود. اگر پدر و مادری به این بیماری مبتلا شوند، باید بدانند که نیمی از فرزندان آن ها به این بیماری مبتلا خواهند شد.

فشار خون در سالمندان

سال ها پیش در مورد افراد سالخورده ، چنین تصور می شد که نیازمند درمانی متفاوت برای کنترل فشار خون از افراد جوان هستند، اما امروزه این نظریه بی اساس شناخته شده است. همان طوری که سن شما افزایش می یابد فشار خون تان بالاتر می رود و شما بیشتر در معرض خطرابتلا به سکته قلبی و سکته مغزی قرار می گیرید. پژوهش ها نشان داده اند که درمان از راه داروهای ضد فشار خون در افراد مسن تر و سالمندان بسیار مؤثر است و می تواند به میزان زیادی از سکته های قلبی و مغزی جلوگیری به عمل آورد. افراد مسن تری که به بیماری هایی نظیر دیابت و آرتریت مبتلا هستند، به داروها ضد فشار خون متفاوتی نیاز دارند. به عبارت دیگر، درمان فشار خون برای همه گروه های سنی یکسان است. اگر فشار خون شما حتی پس از تغییر در شیوه زندگی تان (رژیم غذایی کم نمک و پرپتاسیم، ورزش و رژیم غذایی کم چربی) بالاتر از ۹۰/۱۶۰ میلی متر جیوه بود، شما باید داروی ضدفشار خون مصرف کنید. در افراد سالمند، داروهای فشار خون تیازیدی و مسدودکننده های کانال کلسیم که مؤثرترند بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند و داروهایی نظیر مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین و بتابلوکرها کمتر مؤثرند. گاهی مصرف دو داروی متفاوت فشار خون به مقدار کم بهتر از مصرف یک دارو به مقدار زیاد است. مطمئن باشید که کنترل فشار خون از راه دارو در پیشگیری از سکته ها به خصوص در سالمندان بسیار مؤثر است. اگر شما مطمئن باشید که از رژیم غذایی سالمی برخوردار هستید. برای مثال: غذاهای کم نمک مصرف می کنید و مقدار زیادی میوه جات و سبزیجات غنی از پتاسیم مصرف می کنید، زندگی سرزنده و سالمی خواهید داشت.

نکات مهم درباره فشار خون

فشار خون در افراد بالای ۶۵ سال مانند افراد جوانتر کنترل می شود و این کار از بروز سکته های قلبی و مغزی جلوگیری به عمل می آورد.

وجود برخی از بیماری ها مانند بیماری قلبی، آسم و دیابت، انتخاب داروهای ضدفشار خون را تحت تأثیر قرار می دهند.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون