خانه / عوامل خطر بيماريهاي عروق قلب (برای بیماری های اکتسابی قلب) / علل و عوامل غیر قابل کنترل بیماری‌های قلبی عروقی

علل و عوامل غیر قابل کنترل بیماری‌های قلبی عروقی

عل و عوامل مختلفی می توانند موجب بیماری قلبی شوند. برخی عوامل‌خطر بیماری های قلبی عروقی قابل کنترل هستند، در حالیکه سایر عوامل‌ خطر بیماری های قلبی عروقی تحت کنترل ما نیستند. برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی که شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ممکن است در طول زندگی شما دچار تغییر شوند. البته داشتن یک یا چند عامل خطر اصلی بیماری های قلبی عروقی به این مفهوم نیست که فرد بطور حتم مبتلا به بیماری های قلبی عروقی شده یا در اثر آنها می‌میرد. در واقع هر چه تعداد این عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی بیشتر باشد، فرد به احتمال بیشتری به بیماری های قلبی عروقی مبتلا خواهد شد. با آگاهی از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، می‌توان میزان خطر احتمالی را تا حد امکان کاهش داد.

عوامل خطر بیماری های قلبی که قابل کنترل نمی‌باشند عبارتند از:

جنسیت و بیماری های قلبی عروقی

جنسیت، یکی از علل و عوامل بیماری های قلبی است. مردان نسبت به زنان در سنین پایین‌تری دچار حملات قلبی می‌شوند. زنان پیش از یائسگی بدلیل وجود هورمون‌های جنسی خود در مقابل بیماری های قلبی عروقی محافظت می‌شوند. با این حال هنوز هم بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ‌ ومیر در زنان می‌باشند. پس از یائسگی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در زنان شروع به افزایش می‌کند. پس از ۶۵ سالگی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در زنان مشابه مردان همسن خود بوده و حتی پس از ۷۵سالگی، زنان نسبت به مردان همسن خود در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می‌باشند.

افزایش سن و بیماری های قلبی عروقی

افزایش سن، از علل و عوامل بیماری های قلبی است.یکی از علل و عوامل ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش سن می باشد. با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می‌یابد. بیش از ۸۰ درصد افرادیکه بدلیل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می‌میرند، بیش از ۶۵ سال سن دارند. با افزایش سن، عملکرد قلب ضعیف‌تر می شود، دیواره‌های قلب ضخیم‌تر می‌شوند، قدرت پمپ کردن قلب کمتر می‌شود و دیواره‌های سرخرگ‌ها ممکن است سفت و باریکتر شوند. علاوه بر سفت و سخت شدن سرخرگ‌ها (تصلب شرایین یا آترواسکلروز)، ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند فشارخون بالا نیز ممکن است مشکل را تشدید کنند. پر واضح است که این روند تحت تأثیر شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی و فعالیت جسمانی   است.

ژنتیک و بیماری های قلبی عروقی

ژنتیک و سابقه فامیلی، از علل و عوامل بیماری های قلبی است. بیماری های قلبی عروقی درخانواده‌ها به شکل ژنتیکی بوده و افرادیکه دارای پدر و مادر یا برادر و خواهر دچار بیماری سرخرگ کرونری هستند به احتمال بیشتری به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. افزایش خطر زمانی بیشتر است که فرد سابقه‌ای از مرگ در یکی از اعضای خانواده بدلیل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در سنین پایین را داشته باشد (یعنی مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی در سن زیر ۵۵ سال در مردان و زیر ۶۵ سال در زنان). قومیت و نژاد هم در ایجاد بیماری های قلبی عروقی نقش دارند. سیاه‌پوستان بدلیل فشارخون بالاتر نسبت به سفیدپوستان در معرض خطر بیشتری می‌باشند. فعلا نمی توان مواد ژنتیکی خود را تغییر داد، اما آگاهی از وضعیت ژنتیکی در انسان باعث می‌شود که فرد سایر عوامل خطر قابل کنترل را بهتر مدیریت نماید.

برای مشاهده علائم بیماری های قلبی و درمان آنها، اینجا کلیک کنید.

منبع: بیمارستان شهید رجایی