خانه / انواع بيماريهاي قلبي / سکته قلبی / علت بروز سکته قلبی

علت بروز سکته قلبی

سکته به معنی حادثه است. سکته قلبی به معنی حمله قلبی و علتش بسته شدن و انسداد رگهای خون دهنده قلب به نام کرونرها است که باعث می شود قسمتی از عضله قلب به علت نرسیدن خون و اکسیژن بمیرد شبیه سیبی است که قسمتی از آن کرم خورده و فاسد شده است زیرا رگهای قلب ( مانند سایر رگها ) مانند سماوری که جرم می گیرد ، دچار گرفتگی و تنگی می شوند . چون رگهای قلب خون رسانی به عضو حیاتی و مهمی را به عهده دارند که انسداد آنها پر سر و صدا است .

مهمترین علائم سکته قلبی درد شدید و ناگهانی است که بیشتر بصورت احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه حس می شود . که این فشار به دست چپ یا راست و گردن انتشار دارد ، بطوریکه شخص در گردن احساس بغض و گرفتگی می کند و گاهی در دندانهای فک تحتانی دردی مانند دندان درد احساس می شود . گاهی این درد در شانه ها و کتف یا در ناحیه معده نیز احساس می شود و گاه به غلط بیماریهای مانند ناراحتی معده ویا آرتروز گردن و دندانهای پوسیده تشخیص داده می شود در حالیکه منشأ تمامی این دردها مربوط به نرسیدن خون به قلب است .

علل بروز سکته قلبی

در سال بيش از يك ميليون نفر دچار سكته قلبی مي شوند و در درصدي از اين افراد كه اقدامات پزشكي موثر واقع نمي شود، متاسفانه منجر به فوت مي شود. با توجه به پيشرفت هاي پزشكي، چنانچه سريعاً كمك هاي مناسب پزشكي در اختيار فرد قرار گيرد، اغلب حملات قلبي را مي توان به طور موثر درمان كرد.

رسوب کلسیم و سکته قلبی

رسوب کلسیم اضافی در شریانهای قلبی عامل مهمتری، در بروز سکته قلبی نسبت به وجود پروتئین«سی ری اکتیو در خون افرادی است که دارای سطح مناسبی از کلسترول LDL هستند.

کسانی که در معرض رسوب کلسیم در شریان‌های قلبی هستند، نسبت به کسانی که دارای سطح بالای پروتئین «سی ری اکتیو» در خون هستند و دارای کلسترول «ال دی ال» (LDL) معمولی هستند، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند. 95 درصد حملات قلبی، سکته‌ها یا مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی در افرادی رخ می‌دهد که در سرخرگ‌ها و شریان‌های قلبی‌شان کلسیم وجود داشته است.

وجود سطح بالای پروتئین «سی ری اکتیو» در خون (2 میلی گرم در خون)، در صورت نبود ریسک فاکتورهای جنس، فشارخون، چاقی، سیگار و سابقه بیماری قلبی خطر چندانی ندارد. وجود کلسیم نشانگر تصلب شرایین و علت بروز سکته قلبی است.

فعالیت زیاد یک مولکول موجب سکته قلبی و تصلب شریانی می شود. فعالیت بیش از اندازه یک مولکول کوچک به نام TLR-2 که سطح سلولهای سیستم ایمنی بدن را می پوشاند موجب تصلب شریانی و سکته قلبی می شود. سلولهای شریانی میزان زیادی از مولکولهای التهابی و موادی را که قادرند به شریانها آسیب برسانند تولید کرده اند. سپس این پلاکها را در تماس با پادتنهایی قرار دارند که با گیرنده ها و مولکولهای حاضر در فرایندهای التهابی مبارزه می کنند.

منبع: آسیب شناسی اجتماعی. بیتوته. کنجکاو

theme