خانه / انواع بيماريهاي قلبي / سکته قلبی / علائم و عوامل سکته قلبی

علائم و عوامل سکته قلبی

سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت است از صدمه به  قسمتی از عضله قلب ،که بعلت انسداد در رگهای کرونری (رگهای تغذیه کننده عضله قلب )و از بین رفتن جریان خون در آن قسمت اتفاق می افتد لخته درون  رگ کرونری جریان خون و اکسیژن رسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.

ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد. گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند

علائم سکته قلبی

درد پشت جناق سینه (استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است که ممکن است دو دقیقه یا بیشتر طول بکشد ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز باشد یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد .

اغلب درد از ناحیه سینۀ به بازوها یا شانه،گردن، فک،شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود . درد ممکن است شدید و زیاد یا خفیف و نامشخص باشد.درد به صورتهای زیر احساس می شود:
۱. فشار و سنگینی در قفسه سینه و احساس درد در معده
۲.  درد شدید در دست
۳. تهوع ، استفراغ یا تعریق سرد می تواند با درد همراه باشد
۴.  اضطراب  و غش کردن

عوامل خطر سکته قلبی

۱. سیگار
۲. فشار خون بالا
۳. چربی زیاد رژیم غذایی
۴. کنترل نامناسب کلسترول خون
۵. بیماری قند خون
۶. جنس مذکر(سکته قلبی در مردان بیشتر است)
۷. سن ، احتمال سکته قلبی با افزایش سن بیشتر می شود
۸. وراثت
۹. اضافه وزن

اقدامات درمانی برای بیمار سکته قلبی

حمله قلبی یک اورژانس پزشکی است ،بستری و احتمالاً مراقبتهای ویژه زیر نظر پزشک مورد نیاز است.پایش مداوم نوار قلب سریعاًآغاز می شود،زیرا ضربانات نامنظم قلبی مهمترین علت مرگ در چند ساعت اول پس از حمله قلبی هستند. معمولاً اکسیژن تجویز می شود،حتی اگر اکسیژن خون طبیعی باشد.
این امر اکسیژن کافی در اختیار بافتهای بدن می گذارد و کار قلب را کم میکند. نیترو گلیسرین  وریدی یا سایر داروها برای کنترل درد و کاهش نیازقلب به اکسیژن بکار می روند. داروهای ضد دردهای ممکن است برای یک حمله قلبی تجویز شوند.
منبع:آموزش سلامت.تبیان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*