علائم بیماری فشار خون

بیماری فشار خون هیچ علایمی در اکثر اشخاص پدید نمی آورد. در اغلب اوقات ممکن است شخص برای چندین سال و تا زمانی که به قلب، مغز و یا کلیه هایش آسیب نرسیده است از وجود آن بی اطلاع باشد و زمانی که علائم بیماری فشار خون در وی بروز کرد به پزشک مراجعه کند. برای مثال این گونه افراد ممکن است دچار یک سکته ی قلبی کوچک یا بیماری آنژین (درد سینه هنگام فعالیت) و یا حتی سکته قلبی شوند و یا حتی افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی مزمن شده اند، ممکن است هنگام خوابیدن احساس تنگی نفس کنند، همچنین نارسایی کلیه هم می تواند موجب خستگی، ضعف و تنگی نفس شود.

اینها مشکلات مهم ناشی از بیماری فشار خون هستند. به همین دلیل است که شما قبل از این که به بیماری فشار خون مبتلا شوید، باید به طور منظیم فشار خون تان را اندازه بگیرید. نظریه جدید مبنی بر این است که فشار خون افراد بالای ۳۰ سالی که فشار خون طبیعی دارند، باید هر ۳ یا ۴ سال یک بار به طور منظم اندازه گیری شود؛ اما اگر فشار خون افراد در بالاترین حد طبیعی ممکن باشد، یعنی در مرز ابتلا به بیماری فشار خون، باید فشار خون آن ها در فاصله های زمانی کمتری کنترل شود.

شیوع بیماری فشار خون

پاسخ به این سؤال که شیوع بیماری فشار خون تا چه اندازه ای است، به معیارهایی که برای تشخیص بیماری فشار خون استفاده می شود، بستگی دارد. شیوع بیماری فشار خون با افزایش سن، به خصوص در کشورهایی که نمک زیاد مصرف می کنند، بیشتر است؛ بنابراین هنگام بررسی شیوع بیماری فشار خون، عامل سن باید مورد توجه قرار گیرد. فشار خون زنان، قبل از یائسگی کمتر از مردان هم سن خود است. گرچه پس از ۵۰ سالگی تفاوتی بین فشار خون زنان و مردان وجود ندارد. چون زنان قبل از یائسگی با هورمون زنانه استروژن از بیماری های قلبی محافظت می شوند، اما بعد از یائسگی سطح هورمون استروژن پایین می آید و شرایط مردان و زنان برای ابتلا به بیماری های قلبی یکسان می شود. مرز تقسیم بندی بین فشار خون بالا و فشار خون طبیعی قراردادی است. حتی اگر فشار خون شما در یک جامعه در حد متوسط باشد. شما نسبت به کسانی که فشار خون شان کمتر از این سطح است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون هستید، بنابراین پیش آگهی فشار خون ۱۴۰ بر روی ۸۰ کمی بدتر از فشار خون ۱۳۰ بر روی ۷۰ است.بهترین تعریف برای بیماری فشار خون، سطح فشار خونی است که برای پیشگیری از ابتلا شخص به بیماری های قلبی، سکته قلبی و عوارض دیگر ناشی از بیماری فشار خون ، درمان آن ضروری است.

نکات مهم در بیماری فشار خون

بیماری فشار خون تا حدی وراثتی است.

ابتلا به بیماری فشار خون به عواملی مانند مصرف نمک زیاد، اضافه وزن، و مصرف الکل زیاد بستگی دارد.

به ندرت ممکن است ابتلا به فشار خون در نتیجه بیماری های کلیوی و افزایش بعضی هورمون ها باشد.

برای مطالعه ” درمان فشار خون بالا ” کلیک کنید .

منبع: کتاب فشار خون