خانه / روش هاي تشخيصي بيماريهاي قلبي / عروق کرونری و سی تی اسکن قلب

عروق کرونری و سی تی اسکن قلب

درمقاله های پیشین  گفته شد قلب شامل چهار حفره و عروقی است که به آن وارد و خارج می شود.خون از بدن از طریق SVC و IVC وارد دهلیز راست می شود و سپس از طریق دریچه تری کوسپید (TV ) به بطن راست RV می رود و بطن راست خون را از طریق شریان پولمونری (PA) به ریه ها پمپ می کند. خون از طریق ورید پولمونری PV از ریه ها به دهلیز چپ LA و از آن به دریچه میترال MV وارد می شود و سپس وارد بطن چپ LV می شود. بطن چپ خون را از طریق آئورت به بدن پمپ می کند.

عروق کرونری

بیماری عروق کرونری

چهار شریان کرونری بزرگ وجود دارد.

RCA شریا ن کرونری راست(Right Coronary Artery ) :

از سینوس کرونری راست آئورت جدا شده و از طریق شیار دهلیزی بطنی میان دهلیز راست و بطن راست طی مسیر می کند تا به قاعده قلب می رسد . به طور عمده بطن راست وقسمتی از دیواره بطن چپ وقاعده بطن چپ را خونرسانی می کند.

Left main: رگ کوتاهی است که از سینوس کرونری چپ آئورت منشعب شده و سپس به دوشاخه LAD و LCX تقسیم می شود. LM ممکن است خیلی کوتاه و یا خیلی بلند ( ۲سانتی متر ) و یا گاهی دیده نشود. گرفتگی این شاخه می تواند خطر ساز باشد.

LAD معمولا از LM منشعب می شود و گاهی اوقات از آئورت خارج می شود و ازمیان شیار فی مابین بطن راست و بطن چپ عبور می کند و در سطح دیافراگمی به ناودان اینتر ونتریکولار خلفی میرسد .دیواره قدامی بطن چپ را تاآپکس و سپتوم خونرسانی می کندودارای شاخه های دیاگونال و سپتال می باشد.
LCX از LM خارج می شود و اغلب مستقیما از آئورت منشعب می شود. و از سطح خلفی دهلیز چپ طی مسیر کرده و در اوریکول راست ختم می شود.سی تی اسکن همانند اکو کاردیوگرافی و ام آر آی امکان بازسازی تصاویر در فازهای مختلفت و تهیه تصاویر متحرک Cine وجود دارد و می توان قابلیت انقباض تمام قسمت های میوکارد را دید.این روش جزو مکملهای مطالعه عروق کرونری است و برای مثال اگر دیواره قدامی و سپتوم دارای حرکت انقباضی کم باشد ؛ و یا عملکرد فاز سیستولیک طبیعی نباشد می توان تشخیص داد که آسیبی و یا زخمی وجود دارد و بایستی سریعا درمان کرد. در حقیقت اگر عملکرد فاز سیستولیک غیر طبیعی دیده شود دیگر نیازی به انجام استرس تالیوم و یا استرس پرفیوژن ام آر آی نیست در حالیکه تغییرات پرفیوژن در زمانهای بعد از اتفاق افتادن ایسکمی ظاهر می شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*