تعداد ضربان قلب طبیعی برای یک فرد بزرگسال معمولا” ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در یک دقیقه است ، البته در هنگام ورزش و فعالیت شدید این میزان بالا می رود اما اگر در حالت استراحت تپش قلب شما در هر دقیقه بیشتر از ۱۰۰ است ، طبیعی نیست و باید به دنبال علت آن باشید. بالارفتن تپش قلب می تواند علتهای بی شماری داشته باشد اما در اینجا به رایج ترین دلایل بالا رفتن تپش قلب اشاره می کنیم.

ضربان شدید قلب

ضربان شدید قلب می تواند مادرزادی باشد و یا اینکه در نتیجه یک بیماری قلبی قدیمی در طول سالهای متمادی بوجود آمده باشد. برای مثال، ممکن است یک نوزاد با یک مشکل قلبی مثل دریچه قلب معیوب متولد شود . این عارضه قلبی روی عملکرد قلب برای پاسخ به سیگنالهای الکتریکی تاثیر منفی می گذارد. اما ممکن است یک نفر با قلب سالم متولد شده باشد و در طول زندگی در اثر حمله قلبی و یا بیماریهای قلبی دیگر دچار آسیب قلبی شود. علاوه براین، وجود مشکل درعملکرد بطن ها که در اثر برخی بیماریهای قلبی یا تروما رخ می دهد نیز ممکن است باعث افزایش ضربان قلب شود که در این صورت خیلی خطرناک است و باید فورا” به پزشک مراجعه شود.

برخی بیماریهای دیگر مثل فشار خون بالا ، پرکاری تیروئید و عدم تعادل الکترولیتی نیز ممکن است منجر به افزایش تپش قلب انسان شوند. مصرف برخی داروهای خاص نیز ممکن است باعث بالا رفتن ضربان قلب شود که در اینصورت حتما” باید به پزشک تجویز کننده اطلاع داده شود.

سبک زندگی و قلب

برخی عادتهای نادرست در زندگی مثل مصرف بیش از حد کافئین ، الکل ، سیگار و مصرف برخی داروها می تواند منجر به افزایش ضربان قلب شوند. برخی حالتهای روحی مثل ناراحتی و افسردگی ، خشم وعصبانیت و حتی هیجان ممکن است باعث افزایش ضربان قلب شوند.