شلی دریچه میترال قلب

شلی دریچه میترال قلب (MVP) اختلالی است که یکی از دریچه های قلب شما که میترال نام دارد را درگیر می کند و زمانی شلی دریچه میترال اتفاق می افتد که دریچه میترال قلب می تواند کاملاً بسته شود بنابراین مقداری خون درون قلبتان از دریچه میترال قلب نشت می کند.

کمی بیش از ۲ درصد مردم آمریکا دچار شلی دریچه میترال قلب هستند. زنان و مردان به میزان برابر به آن دچار می شوند. در بسیاری از افراد شلی دریچه میترال قلب بی خطر است و نیازی نیست که تغییری در شیوه زندگی فرد داده شود. بیماری شلی دریچه میترال قلب طول عمر شما را کاهش نمی دهد. در بعضی افرادی که شلی دریچه میترال قلب دارند اگر بیمار پیشرفت کند، درمان شلی دریچه میترال قلب ضروری است.

علائم شلی دریچه میترال قلب

شلی دریچه میترال قلب اختلالی است که در تمام عمر همراه بیمار است ولی بسیاری از افراد مبتلا به شلی دریچه میترال قلب هیچگاه علامت و نشانه ای ندارند . هر گاه بیماری شلی دریچه میترال قلب تشخیص داده شود، افراد مبتلا ممکن است شگفت زده شوند که اختلالی در قلبشان وجود داشته است، در حالیکه علامت و نشانه ای از شلی دریچه میترال قلب نداشته اند. علائم و نشانه های شلی دریچه میترال قلب در افراد مختلف متفاوت است. علائم شلی دریچه میترال قلب خفیف هستند و بتدریج پیشرفت می کنند و شامل موارد زیر است:

ضربان قلب نامنظم ( آریتمی ) ناشی از شلی دریچه میترال قلب

سرگیجه ، احساس سبکی سر ناشی از شلی دریچه میترال قلب

▪ در افراد مبتلا به شلی دریچه میترال قلب سختی تنفس یا تنگی نفس ، اغلب وقتی طاق باز می خوابند یا پس از فعالیت بدنی دیده می شود .

خستگی و ضعف هم از دیگر علائم شلی دریچه میترال قلب است .

درد قفسه صدری که با حمله قلبی یا بیماری عروق کروناری همراه نیست.

شلی دریچه میترال قلب میتواند پیشرفت کند. خصوصا در آقایان پیشرفت شلی دریچه میترال قلب بیشتر است . بطوریکه حدودا ۵٪ بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال قلب ، پس از ۵٠ سالگى نیاز به تعویض دریچه میترال پیدا میکنند. زیرا با پیشرفت بیمارى شلی دریچه میترال قلب ، خون از بطن به دهلیز پس میزند (رگورژیتاسیون) و مشکلات زیادى را براى بیمار مبتلا به شلی دریچه میترال قلب بوجود مى آورد! اما بهرحال نیاز به هیچ دارویى براى جلوگیرى از پیشرفت بیمارى شلی دریچه میترال قلب نمیباشد، فقط باید سالانه اکو شوند تا از سیر بیماری شلی دریچه میترال قلب مطلع باشند.

در شلی دریچه میترال قلب هم درد و هم احساس تپش قلب ازعلایم آن هستند .

به بیماران مبتلا به شلی دریچه میترال قلب توصیه می شود از ورزش شدید اجتناب کنند و همچنین هرگز نگذارند بدنشان دچارکم آبى شود.

برای تشخیص ” علل شلی دریچه میترال قلب ” کلیک کنید .