زندگی پس از ناراحتی قلبی

پس از اینکه شما دچار حمله قلبی شدید یا تحت عملی مانند آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس قرارگرفتید، ضروری است که شما یک گام به عقب ‌بردارید و شیوه زندگی خود را مورد ارزیابی مجدد قراردهید تا بتوانید احتمال یک حمله قلبی دیگر را کاهش دهید. هدف شما در دوران نقاهت قطعا برگشت به فعالیت‌های طبیعی می‌باشد. میزان بهبودی شما بستگی به موارد زیر دارد: میزان فعالیت شما پیش از حمله قلبی چه قدر بوده است، حمله قلبی چه قدر شدید و آسیب‌زننده بوده است، بدن شما چه پاسخی به آن داده است و چه درمانی صورت گرفته است. در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از حمله قلبی بهبودی شما سریع‌تر رخ می‌دهد اگر از استرس، دماهای خیلی بالا و خیلی پایین و شرایطی که سبب وارد آمدن فشار به قلب شما می‌شوند پرهیز کنید. ممکن است شما قادر باشید که برخی فعالیت‌ها را با اصلاحاتی انجام دهید تا فشارهای جسمانی و احساسی بر قلب خودتان را کاهش ‌دهید.صحبت کردن با پزشک در مورد وضعیت‌تان مهم است. در این قسمت رهنمودهایی در این مورد ارایه می‌شوند:

رانندگی

رانندگی به توجه و تمرکز کامل نیاز دارد. رانندگی ممکن است با حرکات و تنش‌های ناگهانی همراه باشد و به شکل غیرقابل پیش‌بینی استرس‌زا باشد. پس از یک حمله قلبی ممکن است پزشک شما توصیه کند که از رانندگی به مدت یک هفته یا بیشتر پرهیز کنید. اگر شما تحت عمل بای‌پس قرار گرفته‌اید، انتظار می‌رود که در عرض ۴ تا ۶ هفته بتوانید رانندگی کنید. در ابتدا ممکن است توصیه شود که رانندگی خود را به سفرهای کوتاه و نواحی آشناتر محدود کنید.

کار

اینکه شما چه زمانی به سرکار خود برگردید، بستگی به نیازهای جسمانی و احساسی کار شما دارد. اکثر افراد در عرض ۴ هفته تا ۳ ماه پس از حمله قلبی به سرکار خود برمی‌گردند. پس از جراحی بای‌پس اگر دارای کار دفتری هستید می‌توانید ۴ تا ۶ هفته بعد به سرکار خود برگردید. اگر کار شما نیازمند بلند کردن اجسام یا سایر فعالیت‌های جسمانی شدید باشد ضروری است تا ۳ ماه استراحت نمایید، تا به بهبودی نسبی دست پیدا کنید. ممکن است ضروری باشد تا با سرپرست کاری خود در مورد تغییرات در کار خود یا حتی انتخاب یک کار جدید که برای قلب‌تان مشکل‌زا نباشد، مشورت نمایید. افراد دارای مشاغل خطیر و مهم نسبت به افراد با شغل‌های کم اهمیت‌تر ضروری است که زودتر به سرکار خود برگردند.

رابطه جنسی

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما به محض به دست آوردن توانایی جسمانی جهت برقراری رابطه جنسی از آن خودداری نمایید. پس از حمله قلبی شما در عرض ۳ تا ۴ هفته می‌توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید. شما بهتر است ابتدا این امر را به آهستگی امتحان نموده و به تدریج آن را به الگوی اولیه خود برگردانید. اگر تحت عمل بای‌پس قرار گرفته‌اید، جناغ شما تا حدود ۳ ماه به طور کامل بهبود نمی‌یابد. در طول این دوره شما از وارد آوردن فشار بر دست و شانه باید خودداری کنید. اما لازم نیست از رابطه جنسی پرهیز کنید. این مسئله صحیح نیست که رابطه جنسی سبب بروز یک حلمه قلبی مجدد می‌شود. پزشکان همیشه می‌گویند اگر شما قادر باشید دو طبقه راه‌ پله را بالا بروید اغلب به طور ایمن می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.

احساسات

از نظر احساسی ممکن است شما دچار احساس ناامیدی یا افسردگی در طول و یا پس از یک حمله قلبی یا یک عمل جراحی بزرگ شوید. این احساسات با بهبودی شما کاهش می‌یابند. ازصحبت کردن در مورد احساسات خود با همسرتان درنگ نکنید. در صورتیکه شما یا همسرتان هرگونه نگرانی در این زمینه دارید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: دکتر قلب

۹ دیدگاه

  1. Huemmer@gmail.com

  2. Exceptional blog posts neighbor. Love it if more believe that you will certainly such as my personal recent page on top of t shirt screen 3d printing australia. Thanks>.<

  3. Blumenschein@gmail.com

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*